Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jsme normální sousedé, vítali Palestinci obyvatele Suchdola na ambasádě

Česko

  18:19
PRAHA - Desítky návštěvníků přišly do objektu palestinské ambasády v pražském Suchdole, kde na začátku roku výbušnina způsobila smrt velvyslance Džamála Muhammada Džamála. Velvyslanectví pořádalo den otevřených dveří, aby se zejména lidé z okolí, s nimiž událost otřásla, mohli do objektu podívat.

Palestinská ambasáda v Suchdole se otevřela veřejnosti. Fotografování bylo zakázáno. foto: ČTK

"Chceme ukázat, že jsme normální sousedé," řekl Nabíl Fahil z palestinské ambasády. "Chceme místním lidem ukázat, že chceme rozvíjet vztahy s Českou republikou, bylo to neštěstí," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidé si tak mohli prohlédnout nejen budovu v Internacionální ulici, v níž velvyslanec úřaduje, ale také zadní dům, v němž bydlel se svou rodinou zesnulý Džamál Muhammad Džamál. V něm byl smrtelně zraněn po výbuchu trezoru. V ložnici má malý pomníček s květinami a fotografií.

Zákaz fotografování a natáčení

Návštěvníci ani novináři v objektu nemohli fotografovat ani natáčet. Na přísný zákaz pořizování jakýchkoliv obrazových záznamů upozorňovala cedule stojící u vchodu do zahrady ambasády.

Palestinská ambasáda v Suchdole se otevřela veřejnosti. Fotografování bylo zakázáno.

Suchdolští obyvatelé se přišli podívat zejména ze zvědavosti. "Chtěl jsem vidět, jak to tu vypadá, a využil jsem toho, když to normálně není možné," řekl Jaroslav Novák. Většina z návštěvníků uvedla, že strach z ambasády nemá.

"Překvapily mě křesťanské symboly"

Do budovy přišel i starosta Suchdolu Petr Hejl. Překvapilo ho, jak řekl, že v budovách mají Palestinci spousta křesťanských symbolů. V budově jsou například sošky Krista nebo vyobrazení poslední večeře.

Zástupci ambasády již 6. února označili výbuch za neúmyslné nedopatření, stejně i držení nezaregistrovaných zbraní v nové budově. Bývalý velvyslanec byl smrtelně zraněn na Nový rok. Příčinu výbuchu stále vyšetřuje policie.

Zbraně, které policie po výbuchu nalezla, poskytly podle Fahila české instituce palestinským představitelům v 80. letech jako dar nebo byly poskytnuty ministerstvem vnitra k ochraně palestinských delegací.

Do budovy se palestinské zastoupení nedávno stěhovalo z Troji. Kvůli novoročnímu incidentu začali proti umístění palestinské ambasády protestovat někteří místní obyvatelé.

V diskusi na zastupitelstvu se řešily izraelsko-palestinské vztahy, situace na Blízkém východě, terorismus, ale i stav chodníku u budovy velvyslanectví, veřejné osvětlení, městský kamerový systém nebo kamera v areálu velvyslanectví.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!