Sobota 26. září 2020svátek má Andrea 10 °C déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Palestinci nevysvětlili, proč měli na ambasádě zbraně. Česko posílá další nótu

Objekt budoucí palestinské ambasády, kde došlo k výbuchu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Objekt budoucí palestinské ambasády, kde došlo k výbuchu. | foto: MAFRA, Petr Topič

PRAHA Palestinské ministerstvo zahraničí v diplomatické nótě české straně nevysvětlilo důvod držení zbraní na pražské ambasádě. Potvrdilo jen existenci dvanácti zbraní, které prý pochází z osmdesátých let a nebyly použity. České ministerstvo nadále považuje jejich držení za porušení zákona.

ČTK to řekla mluvčí ministerstva zahraničních věcí Johana Grohová. Palestincům kvůli původu zbraní pošle ministerstvo novou diplomatickou nótu. V pátek vpodvečer před ambasádou demonstrovalo několik desítek lidí za její přesunutí ze Suchdola na jiné místo.

České ministerstvo zaslalo do Palestiny žádost o vyjádření kvůli výbuchu trezoru, při kterém na Nový rok zemřel palestinský velvyslanec v Praze Džamál Muhammad Džamál.

"Dostali jsme nótu, ve které vysvětlují původ zbraní, které byly nalezeny v rezidenci zemřelého palestinského velvyslance, nicméně nevysvětlují důvod, proč tam byly ty zbraně podle našeho názoru nelegálně," řekla Grohová. "My nadáme trváme na tom, že šlo o porušení právního řádu České republiky, a to zákona o palných zbraních a střelivu," dodala. Ministerstvo podle ní nyní čeká na výsledky expertního šetření.

Palestinci podle Grohové potvrdili informaci, že se na jejich pražské ambasádě nalézalo 12 zbraní s tím, že se jedná o staré zbraně z osmdesátých let minulého století. "Byli jsme ujištěni, že ty zbraně nebyly použity, že byly uskladněny," poznamenala. "Nicméně nebylo dostatečně vysvětleno, proč byly nadále z našeho pohledu ilegálně uchovávány na jejich misi," dodala. Palestinci své české protějšky ujistili, že "palestinská strana respektuje zákony a dodržuje dohody a hodlá v tom pokračovat i nadále".

"Na jejich nótu odpovídáme nótou našeho ministerstva zahraničí palestinskému ministerstvu zahraničí, ve kterém konstatujeme, že zbraně nalezené v rezidenci zemřelého palestinského velvyslance nebyly řádně deklarovány a přihlášeny dle zákona," doplnila.

Demonstrace proti ambasádě

Proti umístění palestinské ambasády v Praze - Suchdol začali po incidentu protestovat někteří místní obyvatelé. Uspořádali proto v pátek demonstraci. Podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana na místo přišlo asi 50 demonstrantů, policisté nemuseli nijak zasahovat.

Starosta Suchdola Petr Hejl počet demonstrantů odhadl na 75 až 100. Mluvčí na setkání podle něj mluvili obecně o šíření islámu, situaci v Palestině a o přemístění ambasády. Lidem prý doporučili, aby se v této záležitosti obraceli na své volené zástupce v Parlamentu i samosprávě. Vystoupil i Hejl, který shrnul dosavadní vývoj ohledně výbuchu na ambasádě a objevu nelegálních zbraní. Někteří z demonstrantů měli transparenty vyzývající zástupce ambasády k dodržování vídeňských diplomatických konvencí.

  • Ambasadora smrtelně zranila exploze, kterou způsobila výbušnina. Výbuch nastal po otevření sejfu v novém sídle ambasády v pražském Suchdole, kam byl trezor krátce předtím přestěhován.
  • Česká policie případ vyšetřuje jako usmrcení z nedbalosti a také nedovolené ozbrojování, nešlo podle ní o teroristický čin.
V areálu probíhá vyšetřování.

Političtí představitelé městské části vyzvali k přestěhování ambasády minulý týden. Ministerstvo zahraničních věcí jim sdělilo, že jejich obavy sdílí a že bude o otázce jednat. Diplomaté ale zřejmě nemají vyjma výzev a vyjednávání žádné páky, jak palestinskou ambasádu ke stěhování přimět.

Hejl také ČTK zároveň řekl, že ambasáda podle jeho informací zatím nezískala kolaudační povolení. Požádat by prý o něj měla v příštích dnech poté, co se vypořádá s menšími připomínkami například hasičů.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!
Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!

Pokožka vašeho miminka si zaslouží jen tu nejlepší péči. Vyzkoušejte s námi řadu sebamed Baby, která byla vyvinuta speciálně pro potřeby citlivé...