Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výbušnina se dle šéfa stěhováků do trezoru nedostala při převozu

Česko

  7:33aktualizováno  14:14
PRAHA - Výbušnina se do trezoru palestinské ambasády v Praze nedostala při převozu do nového sídla velvyslance Džamála Muhammada Džamála, který na Nový rok po výbuchu sejfu zahynul. Uvedl to deník Blesk na základě vyjádření šéfa stěhovací firmy, která měla převoz na starosti, Martina Souška.

Okolí výbuchu zajistili hasiči. foto: ČTK

Schránka prý byla stále pod kontrolou, u stěhování byl podle Souška i sám velvyslanec Džamál. Velvyslance smrtelně zranila exploze, která nastala po otevření sejfu v novém sídle ambasády v pražském Suchdole, kam trezor krátce předtím přestěhovala Souškova firma.

"Hrubé porušení úmluvy"

"Česká republika pokládá tento fakt (nález zbraní v prostorách budoucí ambasády) za hrubé porušení Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích. Česká republika očekává, že palestinská strana co nejdříve jasně a jednoznačně vysvětlí celou situaci," napsalo české ministerstvo zahraničí.

Džamálova dcera Rana poté prohlásila, že byl její otec zavražděn a výbušnina se do trezoru mohla dostat při stěhování. "Schránka byla o den dříve přestěhována a cestou se s ní očividně něco událo," řekla agentuře AP. Podle Souška je to nesmysl. "Trezor byl pod neustálou kontrolou. Po celou dobu byl zavřený," řekl Blesku.

O umístění trezoru rozhodovali podle šéfa stěhováků přímo na místě lidé z velvyslanectví a u stěhování byl i sám velvyslanec. "Osobně dával instrukce k umístění většiny stěhovaných věcí v obytné části domu. Přímo nám řekl i to, kam si přeje umístit trezor," uvedl Soušek.

Česká policie vyloučila, že by exploze byla úmyslným trestným činem. Případ vyšetřuje jako usmrcení z nedbalosti. Podle pondělního vydání Mladé fronty Dnes již údajně policisté také vyloučili, že trezor vybuchl hned po otevření.

ČTĚTE TAKÉ:

Deníku to řekl nejmenovaný zdroj obeznámený s vyšetřováním. Dříve policie uvedla, že výbuch mohlo způsobit nástražné zařízení ve dveřích trezoru, nyní se podle MfD kriminalisté přiklánějí spíše k tomu, že velvyslanec sám neodborně manipuloval s výbušninou. V sídle velvyslance bylo také při vyšetřování nalezeno 12 střelných zbraní.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat