Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Studentské volby vyhráli Piráti se STAN těsně před Spolu. Ano skončilo s velkým odstupem třetí

Česko

  18:30
Na prvním místě se umístila koalice Pirátů a STAN, které by volilo 30 procent studentů. Následuje koalice Spolu a na třetím místě by skončilo hnutí ANO. Jako čtvrtí skončili Zelení. Na projektu spolupracovala nezisková organizace Člověk v tísni, Jeden svět na školách a agentura Kantar. Volební výsledky odevzdalo 312 středních škol.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Druhá koalice Spolu získala 29,4 procenta hlasů, čímž skončila jen těsně za koalicí Pirátů a STAN, která získala přesně o procento více, tedy 30,4 procenta. 

Hnutí ANO na třetím místě proti tomu zaznamenalo velký propad proti prvním dvěma místům – volilo ho 8,5 procenta studentů a studentek. Těsně následuje strana Zelených se 7,1 procenta.

Do Sněmovny už by se nedostala pátá SPD se 4 procenty a Volný blok se 3,3 procenta.

„Po jedenácti letech pořádání Studentských voleb je zřejmé, že volební preference studentů naznačují, jak v dlouhodobější perspektivě dopadnou řádné volby,“ uvedl ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách Karel Strachota. Ten je zároveň iniciátorem „voleb nanečisto“.

Jak podotýká, strany, jejichž obliba u studentů trvale narůstala, se dostávají nahoru i ve skutečných volbách. A naopak.

Mladí voliči často „nehlasují nohama“ a k volbám jich chodí minimum.

Jan Kubáček politolog

Jak říká politolog Jan Kubáček, znovu se však ukazuje, že liberální strany mají u mladých voličů dlouhodobě dobrou pozici. Ale doplácí na to, že prvovoliči chodí k volbám velice zřídka.

Co se týče hnutí ANO, z výsledků je podle něj zřejmé, že se rok od roku stává dominantněji seniorskou stranou. Ale neškodí to: „Na rozdíl od prvovoličů senioři příliš nevyplňují ankety, ale chodí k volbám. Takže kuriózně pro ANO je výhodnější bodovat v reálných volbách u seniorů než v ‚anketním formátu‘ studentských voleb, kde to zůstává v říši potenciální volby na papíře,“ shrnul s tím, že mladí voliči „nehlasují nohama“ a k volbám jich chodí minimum.

Například straně Zelených část voličů přetáhli Piráti. Více hlasů mívala SPD, která bodovala mezi učni a na odborných školách. V roce 2017 byla zhruba o tři procenta úspěšnější. „Výsledky jsou dobrá zpráva pro koalici Spolu, která Pirátům sekunduje. Narostla tak například ODS, která v minulosti tolik úspěšná nebyla,“ popsal.

Gymnazisté volili výrazně jinak

Také platí, že se značně liší volební preference studentů v různých typech škol. „Gymnazisté volí výrazně jinak než jejich vrstevníci na středních odborných školách a ještě víc se liší výsledky na učilištích,“ poznamenal Strachota.

Volby nanečisto. Koho by poslali do Poslanecké sněmovny středoškoláci

Studenti ze 159 gymnázií, 120 středních odborných škol a 33 učilišť odevzdali celkem 40 899 platných hlasovacích lístků. Nejvíce jich odvolilo v Praze a Středočeském kraji. Před čtyřmi roky odevzdalo hlasy srovnatelně 40 tisíc studentů a zapojilo se 281 škol. Tehdy vyhráli rovněž Piráti.

Účast byla dobrovolná a možnost volit měli studenti starší 15 let ze škol, které se do Studentských voleb zapojily. Volby studentů pak probíhaly obdobným způsobem jako ty skutečné. „Studenti sestavili volební komise a připravili volební místnosti s urnou a plentou, za níž voliči zaškrtávali na hlasovacích lístcích jednotlivé politické strany, hnutí nebo koalice, které v reálných volbách kandidují,“ přiblížila celý proces koordinátorka za organizaci Člověk v tísni Táňa Abrhámová.

Výsledky pak pověřený pedagog poslal pomocí zabezpečeného webového rozhraní k celkovému zpracování. To zajišťovala výzkumná agentura Kantar.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat