16. května 2012 11:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jste korupčník, vykřikoval Rath ve sněmovně. Teď je pro smích

David Rath při projednávání rozpočtu v parlamentu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath při projednávání rozpočtu v parlamentu | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Mistr kousavých poznámek a ve sněmovně obávaný kritik korupce David Rath nyní sám čelí obvinění z přijímání úplatků. Policie Davida Ratha zadržela se sedmimilionovým úplatkem. Hejtmanovi Středočeského kraje a poslanci ČSSD teď hrozí až 12 let vězení. Podívejte se na nejslavnější výroky, kterými častoval kolegy ve sněmovně.

19. února 2002 - ještě jako prezident České lékařské komory požadoval po vládě, aby se vypořádala s korupcí ve státních nemocnicích:

"Mnozí ředitelé jaksi nacházejí velmi podivné způsoby, jak nakládat s majetkem v nemocnicích. Na nás to dělá velký dojem, že tam dochází k tunelováním. Rádi bychom, aby vláda zpracovala komplexní materiál. Můžeme mu pracovně říkat Tuneláři nemocnic za mříže."

4. června 2008 -  na adresu tehdejšího ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS):

"Vy jste normální korupčník. Dostáváte úplatky od farmaceutických firem." 10. srpna 2010 na adresu předsedy vlády Petra Nečase (ODS) k problémům Věcí veřejných: "Pan premiér si myslí, že jeho člen v koalici je tedy korupčník a klientelista. Jinak si to vysvětlit nemohu. Doufám, že jste se s tím, pane premiére, buď smířil, anebo dokonce to dnes již podporujete."

7. září 2010  - na adresu VV a jejich novely zákona o veřejných zakázkách:

"Já jsem přemýšlel o tom, co je vede k tomu, když mají boj s korupcí jako zásadní heslo, tak co je vede k tomu, že vlastně určité protikorupční, a docela zásadní protikorupční opatření v zákoně chtějí vygumovat."

2. listopadu 2010 - k novele o politických stranách:

"My bychom tady měli odmítnout všechny ty Sinhy, Bácse, Bakaly a mnohé další, kteří prostě mají pocit, že za své peníze, ať nabyté legálně či virtuálně, jako ti mrtví dárci, mají pocit, že si koupí politiky, koupí politické strany."

ČTĚTE TAKÉ:

15. prosince - 2010 na adresu poslance ODS Petra Tluchoře: 

"Nepřekryjete fakt, že váš premiér dneska čelí vážnému podezření z toho, že kryl korupci, a že váš ministr pravděpodobně se na té korupci podílel. Pro vás, chápu, jsou to nepříjemná slova. Já vám rozumím, je to pro vás určitě bytostně nepříjemné. Nicméně je to realita a my jsme ji nezpůsobili."

21. prosince 2010 na adresu premiéra Petra Nečase (ODS):

"Jak chcete objektivní vyšetření, když Ivan Langer šmejdí po složkách policie a pracuje pro vás. A údajně podle některých slov, která jsme také slyšeli, zajišťuje mimorozpočtové financování ODS v řádu stovek milionů."

FOTOGALERIE:

3. února 2011 - na adresu tehdejšího ministra vnitra Radka Johna:

"Pane ministře vnitra, pokud myslíte, že vám někdo boj s korupcí ještě bude myslet vážně a věřit, tak jediné, co pro ten boj s korupcí můžete udělat, je, že odejde celá tato vláda, protože jste skutečně panoptikem".

6. prosince 2011 na adresu poslance ODS Marka Šnajdra:

"Pan Šnajdr, který v tom hraje ústřední roli, jako bývalý první náměstek ministra zdravotnictví a jako předseda správní rady VZP nese přímou odpovědnost za toto jasné tunelování Všeobecné zdravotní pojišťovny, které stálo nás, stálo Všeobecnou zdravotní pojišťovnu už skoro dvě miliardy korun."

Vše o úplatkářské aféře

20. března 2012 - na adresu poslance VV Viktora Paggia:

"To, co vám připravili, jsou bláboly. Takže běžte zpátky k panu (Vítu) Bártovi to reklamovat, protože vám nepřipravil dobré materiály. A zajímalo by mě, jestli jste to udělal v rámci svého poslaneckého platu, anebo teď půjdete ven a pan Bárta vám předá nějakou tučnou obálku za váš výkon, který jste tady udělal."

27. dubna 2012 - na adresu vlády:

"Totálně jste zdiskreditovali termín boj s korupcí. Když dneska politik řekne, že chce bojovat s korupcí, tak je směšný. Mě by zajímalo, co s tím uděláme, protože korupce skutečně je docela závažný problém každé společnosti."

4. května 2012 - na adresu někdejšího předsedy poslanců VV Víta Bárty:

"Pane faktický předsedo a majiteli Věcí veřejných, je hezké, že dáváte půjčky svým kolegům poslancům, je hezké, že jste řekl, že to byla chyba, ale minimálně to není jen problém, tedy řekněme trestněprávní, etický a debaty, zda to byla půjčka, nebo úplatek."

ČTK, apeAlena Pecháčková

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.