Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

K očkování se zatím přihlásilo 124 tisíc seniorů nad 70 let. Spuštění registrace tentokrát proběhlo bez problémů

Očkování proti covidu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování proti covidu | foto: Reuters

K očkování proti covidu-19 se od pondělí mohou přes web ministerstva zdravotnictví začít hlásit lidé nad 70 let. Po pondělním spuštění registračního systému se zaregistrovalo k poledni zatím 124 000 seniorů nad 70 let. Řekl to vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla.

Podle něj registrační systém, který se pro pro lidi po sedmdesátce spustil v pondělí v 0:30, nezaznamenal žádné potíže. Sedmdesátníků je v Česku zhruba milion. Od pondělí mohou hlásit k očkování své pacienty i praktičtí lékaři. Upozorňují na to, že lidé, kteří se chtějí nechat očkovat u nich, by se měli ozvat přímo jim a neměli by se sami hlásit do registračního systému. Do něj je pak zapíše jejich lékař.

„Vše probíhá bez problémů. Se zprávami SMS a PIN kódy nejsou žádné problémy. Nemáme na IT podpoře vůbec žádné stížnosti. Jsem rád, že všechno klaplo,“ uvedl Dzurilla.

Od 15. ledna se mohou registrovat k očkování lidé nad 80 let, kterých je zhruba 440 000. Od února přibyla možnost registrace také pro zdravotníky a od soboty pro učitele. Za první den se přihlásilo přes 100 000 učitelů, dosud podle Dzurily na 130 000. Celkem se podle Chytré karantény ke dnešku registrovalo 390 195 lidí, z toho 204 056 lidí má rezervaci termínu.

Zatímco v polovině ledna při spuštění registračního systému pro lidi nad 80 let se kvůli zahlcení čekalo na PIN kód k registraci desítky minut, nyní lidé podle zmocněnce zprávy dostávali hned. Zpravodajka ČTK ráno při registraci čekala na zprávu SMS s kódem půl hodiny. Systém zprávu odeslal hned a zjišťuje se důvod zpoždění u operátora, popsal Dzurilla. Podle něj to byl jediný případ.

Adresa zájemce o očkování se v systému zatím musí vyplňovat ručně, a to včetně čísla popisného. Nápověda s názvy měst, ulic a čísel domů nefunguje. Podle zmocněnce se propojení s registrem nyní testuje, systém s předepsanými údaji by mohl začít fungovat v příštích dnech.

Lidé, kteří se chtějí nechat očkovat u svého praktického lékaře, se do centrálního systému registrovat nemají. Pokud tak učiní, dostanou vakcínu v očkovacím centru. „Pokud je pacient registrován v centrálním systému a chtěl by se jít očkovat k praktikovi, musel by nejprve zrušit rezervaci v systému, což lze učinit pouze složitým způsobem telefonicky na centrální telefonní lince rezervačního systému,“ uvedli v dnešním prohlášení praktici.

Podle dat ministerstva zdravotnictví má plné očkování dvěma dávkami ukončeno zhruba 240 000 lidí. Celkem zdravotníci vykázali přes 653 000 dávek očkování.

Do konce února centra podle dat ministerstva zdravotnictví vykázala očkování u 183.253 lidí starších 80 let, tedy u dvou pětin. Registraci provedlo přes 228.000 seniorů 80+, tedy asi polovina. Pracovníci ve školství představují podle ministerstva více než 118 000 registrací a zdravotníci téměř 29.000 registrací. Kromě těchto skupin je očkování přístupné také klientům a pracovníkům v sociálních službách, pracovníkům kritické infrastruktury jako hasičům, policistům, záchranné službě či energetikům, ale také medikům a dobrovolníkům.

Lidé, kteří se chtějí registrovat, na webu nejprve vyplní telefonní číslo. Na to jim přijde SMS zprávou kód. Po jeho zadání se mohou k očkování zapsat. Formulář vyžaduje vyplnění jména, adresy, kódu zdravotní pojišťovny a čísla pojištěnce, které u českých občanů odpovídá rodnému číslu. Vyberou si také očkovací místo. Až v něm bude volný termín, přijde druhá SMS zpráva s kódem, který umožní čas zarezervovat. Od odeslání zprávy je třeba kód využít do 72 hodin. Další variantou registrace je telefonát na linku 1221.

Do procesu se zapojily i tisíce ordinací

Do registračního systému pro očkování proti covidu-19 se také připojilo 4000 ordinací praktických lékařů z celkových asi 5500. Některé ordinace už dnes dostaly od krajů také vakcíny, aby mohly začít své pacienty očkovat. ČTK to řekl Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů. Pokud se lidé chtějí nechat očkovat u svého lékaře, musí kontaktovat přímo jeho. Lékař je do systému zapíše.

Sdružení praktických lékařů podle Šonky předalo na konci minulého týdne Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) seznam 4000 ordinací, které se chtějí do očkování zapojit. Ode dneška jsou do systému připojeny a mohou do něj zapisovat své pacienty. Další lékaři se podle Šonky hlásí. „Během týdnů nebo měsíců se dostaneme do stavu, že budou očkovat prakticky všichni praktici,“ řekl ČTK Šonka. Některé nově zapojené ordinace, zejména v Moravskoslezském kraji, podle Šonky už dnes dostaly od kraje vakcíny.

Centrální registrační systém ale nefunguje tak, že by si zájemci o očkování u praktických lékařů mohli v systému vybrat termín přímo u svého lékaře. Pokud se lidé do systému zaregistrují, budou naočkováni v očkovacím centru. „Bohužel systém dnes nahrává očkovacím centrům a lidem to nikdo férově neřekl,“ poznamenal Šonka.

Pokud chtějí být lidé očkováni u praktika, musí kontaktovat přímo jeho. Ten pak zájemce do systému zapíše. Kraj potom bude mít přehled o tom, kolik lidí čeká na očkování v konkrétní ordinaci a podle toho poskytne lékaři vakcínu.

Lékaři nyní v systému podle Šonky vidí, kdo z jejich pacientů už je někde zapsán k očkování. Může pak sám kontaktovat ty, kteří ještě žádnou registraci nemají. Není ale možné, aby si praktik někoho už registrovaného „stáhl“ k očkování do své ordinace. Praktici chtějí, aby to v budoucnu možné bylo. V současnosti je to možné pouze tak, že pacient zruší svoji rezervaci v systému telefonicky přes centrální linku, což je podle praktiků poměrně složité.

,

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

Lukáš Droppa má čtyři reprezentační starty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...

Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek
Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek

Jestli hledáte milou knížku plnou barevných obrázků pro své děti, pak je právě tahle ideální. Hodí se pro školkové děti, ale i pro mladší školáky,...