Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Podle Zemana pandemie skončí, až ‚lehce dementní skupina‘ odmítající očkování změní názor

Česko

  11:28aktualizováno  12:07
Praha - Prezident Miloš Zeman očekává, že epidemie nemoci covid-19 skončí letos v září. Zdůvodňuje to tím, že podle jeho odhadu bude nejpozději tou dobou proočkována velká většina populace, tedy všichni, kteří to chtějí. „A já věřím, že ta lehce dementní skupina, která to nechce, změní svůj názor. A v tomto okamžiku pandemie skončí,“ řekl v neděli Zeman televizi CNN Prima News.

Miloš Zeman v pořadu Partie Terezie Tománkové na TV Prima a CNN Prima NEWS. foto: Twitter Jiřího Ovčáčka

Zeman v souvislosti s obavami lidí z vakcíny vyzval k důvěře odborníkům. „Málo vyzkoušená vakcína je vakcína, která neprošla certifikací. A vakcíny, jimiž se nyní očkuje, vesměs byly schváleny Evropskou lékovou agenturou,“ řekl.

Zeman také poukázal na to, že nejde o první případ očkování. Připomněl například tuberkulózu, černý kašel nebo neštovice. Na tyto nemoci očkování zabralo, a to je podle něj důvod očekávat, že zabere i nyní.

K přísnějším opatřením, která v pátek přijala vláda, například k omezení pohybu lidí, Zeman podotkl, že se celou dobu zastával zpřísnění těchto opatření, i když ví, že se tím nestane populárním. Chápe podnikatele, kteří nelibě nesou, že jsou jejich podniky uzavřeny. Je však podle něj potřeba si uvědomit, že je před námi horizont maximálně šesti měsíců. „Pokud samozřejmě bude dostatek vakcín. A těch šest měsíců se dá přežít,“ dodal. Například uzavření škol třeba na několik měsíců pokládá za rozumné i když nepříjemné opatření.

Zeman řekl, že si přeje, aby vojáci hlídající dodržování opatření byli přísní. Nedomnívá se však, že by omezení možnosti volného pohybu lidi naštvalo. „Když, to už říkám popáté, máte časovou lhůtu, kdy to zavření bude, tak si myslím, že to lidi zase tak moc nenaštve. A na druhé straně je to kontrola korunou, jak se kdysi říkávalo ještě za komunistů. To znamená: když vám někdo vysolí pořádnou pokutu, tak si to podruhé rozmyslíte,“ prohlásil.

Vakcína Sputnik by mohla dorazit v nejbližší době

Ruská vakcína Sputnik, o níž český prezident Miloš Zeman požádal ruského prezidenta Vladimira Putina, by mohla do Česka dorazit v nejbližší době, řekl Zeman televizi CNN Prima News. Televize již v sobotu informovala, že Zeman o vakcínu požádal ruskou stranu po dohodě s premiérem Andrejem Babišem.

Pan Sputnik V míří vysoko. O Kirillu Dmitrijevovi se spekuluje i jako o možném nástupci Putina

Zeman připustil, že neví, kolik dávek vakcíny by mělo dorazit. „Ale vzhledem k ruským rozměrům to bude asi poněkud více, než třeba nám dodal Izrael, kde jsem rovněž žádal prezidenta (Reuvena) Rivlina, aby nám pomohl s vakcinací české populace,“ řekl Zeman.

Premiér Babiš sdělil serveru iDNES.cz, že se Česká republika pokusí získat pro české občany ruskou vakcínu Sputnik V, pokud se ukáže, že vakcína je účinná a bezpečná. „Pokud se ukáže, že je tato vakcína účinná a bezpečná pro naše občany, tak samozřejmě, že se ji pokusíme získat a nabídnout lidem, aby se s ní mohli dobrovolně očkovat,“ cituje server premiéra Babiše.

Uvedl také, že by se nechal Sputnikem naočkovat, protože má stejně jako vakcína Pfizer/BioNTech 92procentní účinnost. Zeman se však již naočkovat nechal. Obdržel dvě dávky právě Pfizer/BioNTech.

V případě vakcíny Sputnik by mu pro její používání stačila certifikace tuzemského Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ústav by podle jeho slov neměl být líný a certifikaci provést.

Prymula mi řekl, že to bude průšvih, prozrazuje Pavel Řehák. Ten, který přišel, když jiní nepřišli

Zeman řekl, že se s Babišem dohodli na tomto postupu. „Já mám poměrně dobré vztahy s prezidentem Putinem a koneckonců i s čínským prezidentem. A i když mě zase nějaký blbeček bude obviňovat z toho, že jsem ruský nebo čínský agent, myslím si, že tím pomůžu své zemi,“ řekl Zeman.

„Budou-li nás různí Koudelkové varovat před ruskou nebo čínskou vakcínou, tak je dobré jim říci, že vakcína nemá žádnou ideologii,“ řekl Zeman v narážce na šéfa Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku. Zeman práci BIS dlouhodobě kritizuje. Koudelku již několikrát odmítl povýšit na generála, i když mu to vláda navrhovala.

Uzávěra průmyslu by byla riskantní

„Případná uzávěra průmyslu by byla do jisté míry riskantní, představuje 42 procent národního důchodu,“ řekl prezident Miloš Zeman. Uvedl, že by se jí nebránil, ale zatím je podle něj důležité, aby zaměstnanci nosili roušky a byli testováni.

Zeman má od Putina pro Česko slíbenou vakcínu Sputnik, údajně mu bude stačit certifikace od SÚKL

„Možná právě proto, že jsem původní profesí ekonom, jsem tady zaujatý a já tu zaujatost přiznávám. Samozřejmě, že v nejhorším případě můžeme sáhnout i k tomu lockdownu (průmyslu), ale snažme se především aplikovat ta jiná opatření, která vláda přijala. No a když nebudou stačit, sáhněme i k tomuto,“ řekl prezident.

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček v sobotu uvedl, že předsednictvo sociálních demokratů pověřilo svoje ministry, aby ve vládě navrhli uzavření průmyslových podniků, které nejsou klíčové pro chod státu. Uzavřeny by měly být nejméně do zavedení povinných testů pro zaměstnance s plnou kompenzací výdělků a nákladů.

Vláda má opět jednat v pondělí. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v sobotu v televizi Nova uvedl, že pro větší podniky by mělo být plošné testování povinné od 8. března, pro menší firmy později. Vypnutí průmyslu by podle něj znamenalo připravit se o testovací místa a mělo by katastrofické ekonomické následky.

Havlíček v pátek po jednání vlády oznámil, že průmyslové podniky zůstanou od pondělí bez nových omezení. Vláda přitom přijala nové a rozsáhlejší restrikce kvůli vývoji epidemie nemoci covid-19, například omezila pohyb občanů. Havlíček však uvedl, že ve firmách se spustí dobrovolné testování, které by se mělo za několik dní změnit na povinné. Podle něj se na průmysl nevztahuje málo opatření.

Stát chce podle Havlíčkova vyjádření z průmyslu vytvořit desetitisíce testovacích míst. Až bude jasné, že je logistika pod kontrolou, je tedy dostatek dodavatelů testů a je zabezpečeno řádově 20 až 25 milionů testů, bude zahájen povinný režim.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula v sobotu řekl, že vláda dala přednost ekonomickým zájmům před ochranou občanů a nehledá možnosti, jak vážnou situaci s koronavirovou nákazou v továrnách řešit. Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák proti tomu uvedl, že svaz si uvědomuje, že koronavirová situace v Česku je vážná. Průmysl ale jen tak zastavit nejde, firmy by přišly o zakázky a musely by propouštět, dodal.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!