Pátek 17. května 2024, svátek má Aneta
130 let

Lidovky.cz

Kaczynski napíná. Chce moc

Česko

Polský prezident Lech Kaczynski byl prý dnes připraven podepsat Lisabon. Dává si ale podmínky

VARŠAVA/PRAHA Je to tvrdá hra na několika šachovnicích zároveň. Polský prezident Lech Kaczynski měl podle polského tisku už dnes podepsat Lisabonskou smlouvu, pozdě odpoledne to však sama prezidentská kancelář dementovala. Podle jiných, lépe informovaných zdrojů z Varšavy totiž stále existuje varianta, že to bude až ve čtvrtek nebo v pátek. Déle už protahovat Kaczynski svůj podpis nemůže, protože to, že podepíše bezprostředně po druhém irském referendu, opakovaně slíbil.

„Divím se, že pár desítek hodin zdržení působí takový neklid,“ říká ministr v prezidentské kanceláři Pawel Wypych. V oněch desítkách hodin, které Kaczynski získal, se podobně jako ve válkách před konečnou hodinou příměří posunuje fronta nejvíce. V Polsku přitom nejde o nic menšího než o rozdělení moci ve státě.

Už před čtrnácti měsíci byla v polském přímořském letovisku Juranta mezi premiérem Donaldem Tuskem a prezidentem Kaczynským uzavřena dohoda o ratifikaci Lisabonské smlouvy. Lech Kaczynski se v ní zavázal, že nebude dělat s podpisem parlamentem schválené dohody problémy. Za to mu Tusk jménem vlády slíbil změny v kompetenčním zákoně, které by prezidentovi dávaly konečné slovo při odbourávání výjimek, jež pro Polsko ve smlouvě vyjednal.

Pokud si vláda myslela, že Kaczynski bude muset podepsat, aniž bude dohoda z Juranty naplněna, ukázal prezident, že se zmýlila. V tvrdých jednáních posledních dnů šlo o to, jak bude vypadat výsledný kompromis - protože jednoznačné splnění podmínky, tedy přijetí zákona Sejmem, není během několika málo dní technicky možné.

„Samozřejmě, nejde nám o to, aby byl do středy přijat nový kompetenční zákon, to je nemožné. Ale bylo by příjemné slyšet závazek maršálka Sejmu, že na to myslí a že se tak stane,“ řekl polskému listu Gazeta Prawna Wypych. Mluvčí maršálka Sejmu Bronislawa Komorowského novinám potvrdil, že šéf polské dolní sněmovny je připraven tuto podmínku splnit.

Nejde však ale jen o kompetence. V Polsku už několik dní běží mohutný skandál korupčního ovlivňování loterijního zákona, který poprvé po dvou letech tvrdě sráží volební preference Občanské platformy premiéra Donalda Tuska. A posiluje opozici právě v čele s prezidentem. „Kaczynski si nenechá ujít příležitost, aby to Tuskovi připomenutím nedodržení dohod z Juranty neosladil,“ řekl LN dobře informovaný zdroj z Varšavy.

Konzervativci a Klaus Zcela mimo polskou hru s podpisem nejsou ani britští konzervativci a, byť jen zprostředkovaně, i Václav Klaus. Kaczynského Právo a spravedlnost (PiS) je podobně jako ODS partnerem konzervativců v nové straně v Evropském parlamentu. Lídři PiS jsou i na sjezdu konzervativců a vyslali do Varšavy signál, že Kaczynského rychlý, či naopak až po konci sjezdu oznámený podpis ovlivní debatu konzervativců o případném referendu k Lisabonu. A Václav Klaus? „Evropa se teď soustředí na to, co udělá Václav Klaus, a ne Lech Kaczynski,“ uvádí Kaczynského ministr Wypych. Proto je možné, že Kaczynski se rozhodl si oddálením podpisu říci Evropě o pozornost. Byť jen na pár hodin, než hlavní a jedinou roli převezme Václav Klaus.

Autor:

Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky
Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky

Zrychlete vaření s kořenícími pastami Podravka Natur. Usnadní a zjednoduší přípravu pokrmů, protože zeleninu nemusíte čistit ani krájet, ale...