Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kaczynski zabojoval a má šanci

Česko

Druhý televizní duel prezidentských kandidátů vyšel lépe Jaroslawu Kaczynskému. Poláci volí už pozítří

VARŠAVA Pětačtyřicetiletý Bartosz Lazuka je typický úspěšný Varšavan. Slušně vydělává a právě se stěhuje z hezkého bytu do malého domku na předměstí. Je sice oficiálně katolík, ale jeho pohled na morálku i svět je převážně liberální. Až do středečního večera byl přesvědčen, že novým polským prezidentem bude maršálek Sejmu a kandidát vládní Občanské platformy Bronislaw Komorowski – byť k tomu vždy dodával, že by mnohem radši viděl jako hlavu státu premiéra Donalda Tuska. Od středečního večera s ním ale není řeč. „Bůh ví, jak ty volby dopadnou,“ říká a dodává, že teď už by na Komorowského vítězství nevsadil.

Bartosz se totiž stejně jako miliony dalších Poláků díval ve středu večer na druhý, závěrečný předvolební duel mezi Komorowským a šéfem opozičního Práva a Spravedlnosti Jaroslawem Kaczynským. „Ze začátku to byla nuda jako v neděli, ale pak se Kaczynski rozjel a byl jak za starých časů,“ popisuje rozdíl mezi první a druhou televizní debatou. „Musím uznat, že Kaczynski byl tak dobrý, že z toho jde strach,“ dodává Lazuka, věrný volič Občanské platformy.

Zatímco příznivci Komorowského jsou vyděšení – například liberální Gazeta Wyborcza vyšla s neutrálním titulkem „Poslední souboj“ –, tábor opozičního Práva a Spravedlnosti oslavuje návrat „starého dobrého Jarka“. „Je to velký úspěch Kaczynského. Byl konkrétnější, daleko preciznější a dynamický,“ hodnotí středeční noční debatu komentátor Rzeczpospolity Bronislaw Wildstein.

Lov v řadách levice I neutrální komentátoři ale uvádějí, že Kaczynski byl tentokrát minimálně na dojem lepší. „Byl to večer Kaczynského – byl skvěle připravený, díval se do kamery, promlouval k voličům,“ uvádí Dorota Losiewiczová z polského deníku Fakt.

A ukazuje to na malém detailu debaty, který se týkal „prorodinné politiky“ – i katolické Polsko má problém s malým přírůstkem obyvatelstva a stárnutím populace. „To nejlepší, co je možné udělat pro rodiny s dětmi, je nechat je na pokoji,“ tvrdil Komorowski, který má přitom sám pět dětí. Losiewiczové se daleko více líbil Kaczynski, který – byť bezdětný svobodný mládenec – prohlásil: „Mít děti se musí stát módním trendem,“ A dodal, že by stát měl rodiny s dětmi podporovat.

Tento příklad také ukazuje, o co hlavně v debatě šlo. Po prvním kole je ve hře čtrnáct procent hlasů voličů levicového kandidáta Grzegorze Napieralského, který přitom v minulých dnech nedoporučil volit ani jednoho z finalistů souboje o prezidentský úřad.

A právě u řady levicových voličů zřejmě Kaczynski ve středečním duelu zabodoval. Stalo se tak například ve chvíli, když před kamerami ukázal seznam hlasování Komorowského v parlamentu – kde maršálek Sejmu logicky podporoval všechny liberální kroky vládní Občanské platformy.

V návaznosti na předchozí debatu, kde Komorowski tvrdil, že už neexistuje „Polsko A“ a „Polsko B“, Kaczynski předvedl zprávu současné vlády, která naopak uvádí, že rozdíly mezi nejbohatšími a nejchudšími částmi Polska se zvětšují. Kaczynski, jehož konzervatismus se v ekonomických otázkách blíží názorům levice, k tomu podotkl: „Stát si v mnoha odvětvích musí zachovat svoji vládu.“

K voličům na venkově, hlavní baště Kaczynského, mířil i jiný vzkaz: „Dotace pro zemědělce byly a jsou úspěchem a pan maršálek se mýlí, pokud si myslí, že se na to díváme jinak.“ V boji o penzisty, také výraznou skupinu potenciálních voličů Kaczynského, se zase šéf opozice chválil, že za jeho vlád dostávali penzisté přidáváno více než za současného kabinetu.

Komorowski byl podle expertů lepší v částech týkajících se úlohy prezidenta a zahraniční politiky. Nejvíce podle nich získal tím, že na útoky Kaczynského reagoval nabídkou spolupráce při vytváření programu rozvoje Polska.

Výrazný posun nicméně ukázal i průzkum agentury Gfk uskutečněný hned po televizní debatě, kde příznivci Komorowského převážili nad sympatizanty Kaczynského pouze v poměru 41 ku 37 – tedy výrazně menším než po prvním televizním duelu.

Za všechny komentáře ještě mínění polského politologa Janusze Majcherka: „Výsledek je nejednoznačný. Půjde o to, zda si Poláci raději vyberou,bojujícího‘ Kaczynského, nebo,smířlivého‘ Komorowského.“

O autorovi| Luboš Palata, zvláštní zpravodaj LN v Polsku

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...