Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kadlecova demoliční jízda: škoda činí 1,65 milionu, částku musí zaplatit ze svého

Česko

  6:00
PRAHA - Ze tří desítek poškozených vozů, do kterých letos v dubnu naboural tehdejší policista Karel Kadlec, už se většina majitelů dočkala odškodnění. Kvůli chybějícímu povinnému ručení však musí Kadlec vše zaplatit ze svého. Serveru Lidovky.cz to řekl Aleš Povr, mluvčí České kanceláře pojistitelů. Ta expolicistovi zatím vystavila účet na více než milion korun.

Za zavinění nehody pod vlivem alkoholu dostal bývalý policista a vysokoškolský pedagog Karel Kadlec osmiměsíční podmínku. foto:  Dan Materna, MAFRA

„Většinu oznámených případů jsme velmi rychle vyřídili a poškození byli odškodněni. Celkem 18 škod jsme zlikvidovali, ve čtyřech případech likvidace probíhá a osm poškozených majitelů vozů nás zatím nekontaktovalo,“ upřesnil aktuální čísla mluvčí Povr.

Náhradu škody u kanceláře pojistitelů kromě několika majitelů nežádala ani společnost AVE, které policista Kadlec při své zběsilé jízdě poničil kontejner. „Je možné, že uplatní škodu z havarijního pojištění u své pojišťovny, která ji zlikviduje a následně ji přihlásí u nás,“ doplnil mluvčí.

Nabourané auto policejního důstojníka Karla Kadlece.

Za osmnáctku nabouraných vozů tak kancelář vyplatila přesně 1 179 573 korun. K tomu zhruba půl milionu korun ještě činí rezerva ze zatím nevyplacené škody, tedy tam, kde likvidace probíhá či u majitelů, kteří se zatím neozvali. „Celková finanční újma tedy činí přibližně 1,65 milionu korun,“ spočítal mluvčí Povr.

Přitíží mu podmínka

Bývalý pedagog na Policejní akademii Kadlec boural v polovině letošního dubna. Na pražských Vinohradech postupně najížděl do zaparkovaných aut, která stála podél ulice Šumavská. První informace hovořily dokonce o pěti desítkách zdemolovaných vozů, konečné číslo je nakonec o dvacet vozů nižší. Bývalý policista na místě odmítl dechovou zkoušku na alkohol, té se podrobil až později ve zdravotnickém zařízení. Tam mu naměřili 1,31 promile alkoholu.

Podle Městského státního zastupitelství v Praze Kadlec před jízdou kombinoval alkohol s léky. Za celý incident mu hrozí trest vězení na šest měsíců až tři roky, zákaz činnosti nebo peněžitý trest. V době nehody měl totiž u sebe legálně drženou zbraň. Celý svůj arzenál, který čítal třináct zbraní včetně pušek, nakonec odevzdal policii.

Policista Karel Kadlec, který minulý týden v opilosti naboural přes 50 aut na...
Policista Karel Kadlec, který minulý týden v opilosti naboural přes 50 aut na...

Kromě dohry u soudu bude celá záležitost pro Kadlece nepříjemná také finančně. V době dopravní nehody totiž neměl povinné ručení, Česká kancelář pojistitelů po něm proto bude celou částku, kterou vyplatí, vymáhat.

„Do našeho garančního fondu je povinen zaplatit celou škodu, kterou za něho jako kancelář uhradíme. V současnosti jsme vůči viníkovi již uplatnili nároky přesahující milion korun. Další budou uplatněny v nejbližší době,“ doplnil mluvčí Povr. Kadlec prý s Českou kanceláří pojistitelů komunikuje, nicméně doposud nic nezaplatil. Za svůj čin se také opakovaně omluvil.

VIDEO: Důvody nikoho nezajímaly. A neřeknu je, dodal Kadlec

Vybočení z řádného života

Kadlecovi však může přitížit podmínka, kterou dostal letos v květnu. Tehdy ho soud potrestal za obdobnou nehodu z loňského roku: opět pod vlivem alkoholu neubrzdil svůj jeep a naboural do vozu, který před ním zastavil na přechodu pro chodce. Tehdy mu policisté naměřili 1,45 promile alkoholu v dechu. Mimo to uložil soud Kadlecovi i zákaz řízení motorových vozidel na 2,5 roku.

„Byl jsem přesvědčen, že se jedná o jediné vybočení z řádného života. Sám pan plukovník (Kadlec) v průběhu trestního řízení prokázal, že tento můj názor je mylný,“ uvedl samosoudce Jiří Horký. Ten nejprve Kadlece zprostil obžaloby s tím, že se jednalo o přestupek. Po odvolání se musel řídit rozhodnutím Městského soudu v Praze, který vrátil případ k novému jednání.

Majitel poničeného auta.
Policie nakládá nabourané auto policejního důstojníka Karla Kadlece.
Autor: