Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 6 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Martinec je obětí alibismu nejvyššího státního zástupce, tvrdí Kalousek

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) | foto: ČTK

PRAHA Protikorupční policie měla problém zorientovat se v zákoně o majetku státu a jeho oceňování, řekl LN ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v reakci na rezignaci jejího šéfa. Podle Kalouska v tom ale tým Tomáše Martince selhal proto, že mu nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman neuměl nastavit mantinely.

Ministr financí dříve ostře kritizoval, když protikorupční policie obvinila v souvislosti s nákupem armádních letadel CASA exministryni obrany Vlastu Parkanovou  (TOP 09).

"Samozřejmě beru na vědomí rozhodnutí pana plukovníka Martince. A rozhodně nepopírám, že se domnívám, že jeho útvar nebyl schopen analyzovat právní řád v oblasti zákona o majetku státu a zákona o oceňování státu," řekl Kalousek LN.

Martinec rezignoval

Šéf protikorupční policie Tomáš Martinec v pondělí oznámil, že rezignuje. Důvodem je několik dní táhnoucí se spor s pražskou vrchní žalobkyní Lenkou Bradáčovou, která jeho útvar nařkla, že proti ní připravuje nějakou kauzu.

VÍCE ČTĚTE ZDE.

"Na druhou stranu si kladu otázku, zda to byl skutečně úkol pana plukovníka Martince, nebo zda to byl nezbytný úkol nejvyššího státního zástupce. Obávám se, že ta druhá varianta je pravdivá. Že nejvyšší státní zástupce, přes mé veškeré intervence, nebyl ochoten říct orgánům činným v trestním řízení, co správně je a co správně není," uvedl dále ministr.

Kalousek pak své vyjádření uzavřel slovy: „V systému, kde vrcholná autorita nemá odvahu říct, co správně je a co není, nemůžete od těch ostatních chtít, aby se chovali správně, když to, co je správně, nevědí. Spíš se domnívám, že plukovník Martinec a spousta dalších lidí jsou obětí alibismu a nestatečnosti nejvyššího státního zástupce.“

Parkanová na koštěti

Když sněmovna minulé léto jednala o vydání jeho stranické kolegyně Vlasty Parkanové, hájil ji ministr Kalousek slovy: "To rozhodnutí neudělala Vlasta Parkanová. To rozhodnutí udělala vláda jako celek, učinila ho jednomyslně." Detektivové z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality obvinili Parkanovou v souvislosti s nákupem letounů CASA ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

"Obviňují ji, že pije pivo, létá na koštěti na Petrovy kameny a obcuje tam se Satanem," prohlásil tehdy šéf státní kasy a 1. místopředseda TOP 09. "Tvrzení 'Vydejte nám Vlastu Parkanovou, protože nesplnila zákonnou povinnost, která neexistuje', je asi stejné jako 'Vydejte nám Vlastu Parkanovou, protože létá na Petrovy kameny'," zmínil a připojil slova o absolutní zvůli.

Reakce na Martincovu rezignaci

"Jsem velmi rád, že pan policejní prezident situaci řešil a že ji vyřešil rychle," liboval si ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Sám se ve sporu výrazně zastal Bradáčové po středečním jednání vlády. „Pokud si policie na jakémkoli úseku a na jakékoli úrovni myslí, že se zbaví státního zástupce, který trvá na dodržování zákonů, metodami z roku 1950, tak se musí šeredně mýlit,“ prohlásil v půlce minulého týdne. Více čtěte zde.

A ozval se i Úřad vlády. „Informaci o tom, že se plukovník Martinec vzdal funkce ředitele ÚOKFK, bere premiér na vědomí a věří, že napomůže zlepšení komunikace mezi protikorupční policií a soustavou státních zastupitelství,“ tlumočil stanovisko Petra Nečase (ODS) jeho mluvčí Jan  Hrubeš.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Advantage Consulting, s.r.o.
ANALYTIK V AUTOMOTIVE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 33 000 - 40 000 Kč