Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kamiony zamořují 'okresky' a otravují lidi

Zákaz vjezdu nepomáhá. V Podstrání  jedou nákladní vozy po silnicích, kde nemají co dělat.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zákaz vjezdu nepomáhá. V Podstrání jedou nákladní vozy po silnicích, kde nemají co dělat. | foto: Lidové noviny

PRAHA Chráněnou oblast Slavkovský les na Karlovarsku trápí kamiony, které si tudy zkracují cestu. Jezdí přitom po silnicích, kam vůbec nesmějí, nebo po komunikacích, které jsou pro ně zcela nevhodné. Přistihli je při tom i redaktoři LN.

Mnohatunová cisterna prosviští kolem auta, ve kterém číhá Josef Bulka. "Vidíte ho, tak to je jeden z nich," zahlásí hlavní dispečer karlovarských silničářů. "Jedeme za ní, ať vidíte, co tady provádí," vykřikne odhodlaně, otáčí auto a začne kamion pronásledovat.

Slavkovský les
Opouštíme vesnici Mnichov a tahač s návěsem doháníme ve chvíli, když zrovna uhýbá na silnici, kam žádné nákladní automobily nesmějí. "Odbočil do Louky, protože kdyby jel rovně, nepodjel by nízký mostek," dodává na vysvětlenou Bulka. V tu chvíli už kamion stoupá po uzoučké silnici třetí třídy, zabírá téměř celou cestu a protijedoucí auto by se mu vyhnulo jen tehdy, pokud by sjelo do trávy.

Po několika stovkách metrů už ani tato možnost nepřichází v úvahu. Silnice se klikatí v serpentinách a vedle ní je hluboký skalnatý sráz. "Odtamtud jsme je už několikrát vytahovali. Hlavně v zimě, kdy se tato silnice neudržuje," říká Bulka.

Kde je policie?
V Louce, malé vsi v srdci Slavkovského lesa, pronásledovaný kamion málem smete protijedoucí škodovku, která jen na poslední chvíli zabrzdí a uhne do krajnice.

Stříbrná cisterna ujíždí dále do kopce, kde zhruba po kilometru nečekaně odbočuje do lesa. "Jede pro minerálku ke grünskému pramenu. Ale s takovým návěsem tady nemá co dělat," říká Bulka.

Honička končí, ale vyvstává celá řada otázek. Jak je možné, že policie zákazové značky nehlídá? A proč do této členité, kopcovité krajiny kamiony vůbec jezdí?

"Víme o tom problému a děláme maximum, aby tam kamiony nejezdily. Volají nám i lidé z postižených vesnic, ale nedá se to úplně uhlídat. U každé značky stát prostě nemůžeme," brání se Roland Šmíd, šéf policistů z nedalekého Horního Slavkova. Kromě jeho mužů dohlíží na oblast Slavkovského lesa i krajská dopravní policie. I přes její pomoc jsou ale kamiony v uzavřených lokalitách na denním pořádku.

V zimě neprojede nikdo
"Kdyby ti řidiči věděli, jak to tady vypadá, ani by sem nejezdili. Vedou je sem ale navigace, které jim volí nejkratší cestu – a tou jsou právě naše okresky," vysvětluje Bulka časté návštěvy mnohatunových návěsů.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...