13. října 2017 6:00, aktualizováno 15. 10 15:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Má snahu něco změnit‘ i ‚nelíbí se mi jeho chování‘. Babiš slyšel chválu i kritiku. Sledovali jsme lídry

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš na mítinku v Pardubicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda hnutí ANO Andrej Babiš na mítinku v Pardubicích. | foto: Lukáš Urbanpro Lidovky.cz

PRAHA Předvolební kampaň vrcholí, lídři stran se snaží ulovit poslední nerozhodnuté voliče. Server Lidovky.cz proto ve velké exkluzivní online reportáži sledoval kroky lídrů osmi politických stran, které mají podle průzkumů šanci dostat se do sněmovny. A způsobů jak zaujmout byla opravdu řada. Piráti křižovali města se svým autobusem, ČSSD demonstrovala za vyšší mzdy a zástupkyně TOP 09 běhala ve Stromovce.

Kampaň vstupuje do finále a politické strany mají poslední šanci získat voliče. Odpoutá se TOP 09 a lidovci od pětiprocentní hranice, která zaručuje účast ve sněmovně? Oslabuje, nebo naopak posiluje populistické hnutí Tomia Okamury (SPD)? Získá další voliče Andrej Babiš (ANO), který se bojí, že s ním po volbách nebude chtít nikdo vládnout?

Osm lídrů politických stran v neděli vyrazilo přesvědčovat obyvatele. Hádali se v televizních debatách, čelili nepříjemným otázkám na náměstích a u supermarketů, nechávali se plácat po ramenou svými příznivci.

Například ČSSD uspořádala pochod Prahou za vyšší mzdy. Hlavním cílem pochodu bylo „upozornit na nízké mzdy a zvýšení tlaku na jejich růst“.  „My na tomto tématu trváme, protože naše heslo je: Když bohatne země, mají bohatnout i lidé,“ volá Zaorálek do davu. Zhruba dvoukilometrový pochod sledovala i policie.  Z Hybernské se oranžový dav vydal do Celetné ulice, na Staroměstské náměstí, přes Mánesův most dorazil až na Klárov. Během cesty místopředseda strany Lubomír Zaorálek mluvil s lidmi  a s některými se i fotil.

První místopředseda  KSČM Petr Šimůnek se jako člen dozorčí rady dopravního podniku zúčastnil připomenutí 45. výročí od ukončení provozu trolejbusů v hlavním městě.  Pak se vypravil na pražský magistrát, připravit se na jednání zastupitelstva. Po obědě vyrazil s ženou na procházku.

Dvojka pražské kandidátky ODS Filip Humplík byl nejdříve na slavnostech v Praze-Radotíně.  „V Praze vyhrajeme a celkově uděláme 15 procent,“ řekl kandidát reportérce, když se ho ptala na výsledek voleb. Zopakoval taky postoj strany jako celku - do vlády by nešla s hnutím ANO ani KSČM.  Pak vyrazil na Lužiny, kde u stánku ODS rozdává letáky, balónky a mluví s lidmi.

Šéf ANO Andrej Babiš je v Pardubicích, kde u stánku podepisoval svou knihu. Stihl se také ostře vymezit vůči ČSSD, TOP 09 i KDU-ČSL. Ale nejvíce času tráví kritikou Tomia Okamury. „Okamura je nebezpečný. Co on slibuje, to je neuvěřitelné. Jsou to nesmysly. Obávám se, že jsou za ním kmotři.“

Piráti se svým „obrázkovým“ autobusem křižovali města na východě Čech. V některých místech budili zájem, jinde ale končili s prázdnou.  Například v Lanškrounu na náměstí „nebyla ani noha“. Piráti městečko už jednou navštívili, ovšem ještě bez autobusu.

Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová-Adamová vyrazila na předvolební běh do pražské Stromovky. Rozdala desítky letáků svým potencionálním voličům. Jednou z nich byla i paní Věra. „No jasně, že budu volit Topky. Mám přece mozek, ne? Vždyť nemůžu volit toho Okamuru ani Babiše,“ vysvětluje zapáleně.  Poté vyrazila na Ladronku, kde její strana u stánku lákala další voliče.  

Koho sledujeme a kdo novináře odmítl

Redakce vybrala osm lídrů stran, které mají reálnou šanci dostat se do sněmovny. Reportéři se tak přilepili na paty Andreji Babišovi (ANO), Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD), Pavlu Bělobrádkovi (KDU-ČSL) a Tomio Okamurovi (SPD).

Miroslav Kalousek (TOP 09) a Ivan Bartoš (Piráti) se v neděli z rodinných důvodů kampaní nezúčastní. Za TOP 09 tak „sledujeme“ místopředsedkyni strany Markétu Pekarovou Adamovou, v případě Pirátů je naše reportérka na palubě volebního autobusu, který brázdí východní Čechy.

Pochod Prahou za vyšší mzdy. Na fotografii Lubomír Zaorálek.
Zastávka v České Třebové. Jeden z fanoušků přišel i se svými dětmi.

Předseda ODS Petr Fiala spolupráci odmítl, stejně tak jednička pražské kandidátky Jana Černochová. Reportérka Lidovky.cz tak tráví den s pražskou „dvojkou“ Filipem Humplíkem.

“Společnost“ si nepřál ani předseda KSČM Vojtěch Filip. Komunistickou stranu tak zastupuje první místopředseda strany Petr Šimůnek, který jde do voleb z pátého místa pražské kandidátky.

Online reportáž najdete na serveru Lidovky.cz v neděli po celý den.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz