Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kanadě víza neoplatíme, za nás rozhoduje Brusel, kritizuje Klaus

Česko

  12:20
PRAHA - Václav Klaus si našel opět důvod, proč kritizovat fungování Evropské unie. Prezident upozornil na to, že Česko nemůže rovnocenně reagovat na zavedení kanadských víz, protože mu v tom brání bruselská legislativa.

Prezident Václav Klaus foto: Lidové noviny

Klaus v reakci na kanadské rozhodnutí zavést od úterý víza pro české občany poznamenal, že plně respektuje suverenitu Kanady a její právo přijmout takové rozhodnutí.

Prezident, vnímaný jako euroskeptik, také uvedl, že Česko podobné rozhodnutí udělat nemůže, protože o případných vízech pro občany Kanady se musí rozhodnout v Bruselu.

Podle Klause je také nepochybné, že zavedení víz celé řadě českých občanů zkomplikuje život. Prezident to uvedl na okraj svého jednání s rumunskou hlavou státu Traianem Baseskem.

Kanada od úterního rána po necelých dvou letech obnovila vízovou povinnost pro české občany především kvůli v posledních měsících rostoucímu počtu žadatelů o azyl původem z ČR.

Česká diplomacie reagovala odvoláním velvyslance "ke konzultacím", zavedením víz pro kanadské diplomaty a obrátila se na Evropskou unii s žádostí o spuštění takzvané klauzule solidarity.

Poté, co žádost prodiskutuje Evropská komise, mohou všechny členské země EU zavést víza pro kanadské občany. Příslušnou zprávu, v níž bude na kanadská víza pro ČR reagovat, však Evropská komise vydá zřejmě asi až v září, prohlásil její předseda José Barroso.

"A je v tom právě velký rozdíl mezi Kanadou a možnostmi České republiky. Jak dobře víte, Kanada se rozhodnout může. ČR se rozhodnout nemůže. Za nás se musí rozhodnout Brusel," komentoval Klaus s tím, že žádný další komentář už nemá.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Mohlo by vás zajímat