Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C sněžení Předplatné LN
21. dubna 2014 7:00, aktualizováno  9:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rusko není agresor ani hrozba, říká kandidát ODS do Europarlamentu

Jan Lupoměský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Lupoměský | foto: ods.cz

PRAHA Rusko není agresor ani hrozba pro Česko, řekl Jan Lupoměský, který za ODS kandiduje do Evropského parlamentu. Tahy ruského prezidenta Vladimira Putina považuje za vynucené. Lupoměského spolustraníci takový postoj ovšem nesdílí. Je to jeho osobní názor, s nímž se ODS neztotožňuje, shodli se v rozhovoru pro Lidovky.cz předseda strany Petr Fiala a lídr kandidátky do Evropského parlamentu (EP) Jan Zahradil.

"Neříkám, že pokojně přikyvuji všemu, co Rusko v dnešních dnech činí, ale základním východiskem je pro mě otázka, zdali tak činí jako agresor, či zdali jen reaguje na kroky protistrany. V tomto ohledu mě výrok z šachové terminologie „vynucený tah“ přijde velice oprávněný a na místě," řekl v rozhovoru pro Parlamentnilisty.cz Lupoměský.

"Prezident (Václav) Klaus řekl, že příčinou dnešní situace je z části vykonstruovaný cíl a z části hloupost. S tím plně souhlasím," řekl bývalý poradce exprezidenta Klause.

ČTĚTE TAKÉ:

Rusko podle kandidáta do EP rozhodně nebylo iniciátorem dnešního vývoje na Ukrajině. "Zároveň si nemyslím, že by ukrajinští jednotlivci bez mandátu získaného ve volbách dokázali převzít moc takzvaně na vlastní pěst. Jejich následné činy i nezastřená vděčnost za tuto moc tak ukazuje právě na neobvyklou sympatii s EU i Spojenými státy americkými," zmínil v rozhovoru Lupoměský.

ODS dává ruce pryč

Kandidát s číslem 9 svým postojem mezi spolustraníky rozhodně nebudí sympatie. "Jako občanská demokracie jsme ve svých vyjádřeních opakovaně odsoudili ruskou intervenci na Krymu a to i nadále trvá. To je osobní postoj pana Lupoměského, s nímž se ODS neztotožňuje," řekla pro Lidovky.cz mluvčí strany Jana Havelková.

Nově zvolený předseda ODS Petr Fiala s novým prvním místopředsedou strany Janem Zahradilem.

Petr Fiala s Janem Zahradilem.

"Já bych poukázal na oficiální stanovisko ODS, kde skutečně jednoznačně odsuzujeme agresi Ruska. Já to chápu jako osobní názor pana Lupoměského, větší váhu bych k tomu nepřikládal. Je to mladý člověk, který má právo na svůj názor," řekl serveru Lidovky.cz předseda strany Petr Fiala s tím, že si o tom s Lupoměským hodlá popovídat.

"Ale předpokládám, a nemám signály, že by tomu taky být nemělo, že Lupoměský do voleb do EP důsledně hájí a bude hájit politiku ODS," dodal předseda partaje. Jeho osobní vyjádření však považuje za nešťastné. Naráží na Lupoměského neobratnou formulaci "Nelze přeci říci, že tu v roce 1968 byly ruské tanky".

"Myslím, že chtěl říci, že to byla invaze SSSR a Varšavské smlouvy (tedy ne jen Ruska), nicméně ten výrok je krajně neobratný a nešťastný," napsal serveru Jan Zahradil. Ani on však názor Lupoměského nesdílí.

A co k tomu říká Lupoměský? "Respektuji stanovisko ODS, i když mě netěší a můj osobní pohled se do značné míry liší," řekl v rozhovoru devětadvacetiletý občanský demokrat kandidující do EP.

skŠárka Kabátová
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Byt 2+kk v luxusním provedení
Byt 2+kk v luxusním provedení

Albrechtice nad Orlicí, okres Rychnov nad Kněžnou
12 000 Kč/měsíc