22. května 2017 11:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kandidát na ministra financí Pilný navštíví Zemana v úterý, uvedl Hrad

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 20Diskuse
Ivan Pilný bude novým ministrem financí. Pokud jej prezident jmenuje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivan Pilný bude novým ministrem financí. Pokud jej prezident jmenuje. | foto: Yan Renelt, MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman přijme poslance ANO a kandidáta na ministra financí Ivana Pilného v úterý v 16:30. Setkání se uskuteční na Pražském hradě, sdělil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Pilný by měl ve funkci nahradit svého stranického šéfa Andreje Babiše. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) doufá v to, že během tohoto týdne bude Babiš odvolán i jmenován jeho nástupce.

Zeman již minulý týden prostřednictvím svého mluvčího oznámil, že nemá námitky proti návrhu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na jmenování Pilného novým ministrem financí. Ovčáček dodal, že jeho jmenování lze očekávat během tohoto týdne. Jmenování Pilného bude předcházet odvolání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše z funkce ministra financí i místopředsedy vlády. Prezident se chce s Babišem sejít, termín zatím Hrad neoznámil.

Babiš v pondělí novinářům řekl, že termín schůzky s prezidentem zatím nezná. „Nevím to ještě. Pan prezident avizoval tento týden, tak čekám na termín,“ řekl. Podotkl přitom, že přesný čas, kdy ministerskou funkci opustí, bude záležet na Zemanovi.

Ivan Pilný před Úřadem vlády.
Ivan Pilný bude nominovaný premiérem na post ministra financí.

Se svým odchodem z vlády šéf ANO počítá. Už dříve řekl, že Zemana vyzve, aby ho odvolal. Sám odejít odmítá, protože s důvody svého odvolání nesouhlasí.

Sobotka v pondělí po jednání vlády řekl, že vychází z informací, které Hrad zveřejnil minulý týden. „Že v průběhu tohoto týdne by měl být jmenován nový ministr financí. Čili očekávám, že tato informace bude potvrzena konkrétními kroky během tohoto týdne,“ uvedl.

Od nového ministra Sobotka očekává, že administrativně zajistí zvyšování platů některých zaměstnanců k začátku července, které už dřív schválila vláda. „A že bude vést vyjednávání s resorty, pokud jde o strukturu výdajů jednotlivých kapitol,“ řekl. Výsledkem by měl být udržitelný a reálný rozpočet na příští rok, dodal.

Návrh na odvolání Babiše Sobotka zdůvodnil podezřeními z obcházení daní či ovlivňování médií. Hnutí ANO jako náhradu navrhlo dosavadní náměstkyni Alenu Schillerovou a ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). Premiér tyto návrhy odmítl. Vyčítal jim přílišnou blízkost k Babišovi či jeho někdejšímu holdingu Agrofert.

ČTK
  • 20Diskuse