Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Kandidát sdílel slogan o deratizaci havěti. Text o ‚nepřizpůsobivých’ u toho byla náhoda, říká

Česko

  11:00
PRAHA - Předvolební kampaň v Mostě nabrala trochu jiný směr. Tamní uskupení Otevřená radnice Most, za níž jako lídr kandiduje bývalý člen ČSSD Karel Novotný, který dříve označil Romy za „medúzy“, řešila příspěvky ze sociální sítě jednoho z kandidátů. Pavel Kavický totiž sdílel plakát s předvolebním sloganem „Jen deratizační prostředky na tu havěť nestačí!“ a k tomu připsal: „Nulová tolerance nepřizpůsobivým". Podle něj je ovšem spojení dvou textů jen „nešťastnou náhodu“.

Propagační leták uskupení Otevřená radnice Most ve spojení s textem kandidáta Pavla Kavického. foto: Romea.cz

„Bez pochyb jde o rasistický obsah a snahu předložit voličům rychlé řešení složitého problému spekulantů s chudobou, vykořeněnosti obyvatel vyloučených lokalit a zhoršených sousedských vztahů. Heslo Otevřené radnice Most se dá jednoznačně vztáhnout na romské téma,“ komentoval pro server Romea.cz Petr Globočník, který vede kandidátku Sdružení Zelených, Pirátů a nezávislých v Litvínově, aktivitu politického soka. 

Kritizoval příspěvek kandidáta Pavla Kavlického, který se objevil na jeho facebookovém profilu. Ten před komunálními volbami sdílel plakát se sloganem: „Jen deratizační prostředky na tu havěť nestačí!“ Na předvolebním poutači je zobrazeno pět smějících se žen s deratizační prostředky. 

Kandidát na dvaaadvacátém místě Pavel Kavický (na Facebooku vystupující pod jménem Adelante Pavel) tento příspěvek sdílel s dalším propagačním materiálem politického uskupení. Ten mimo jiné z prvního řádku hlásí: „Nulová tolerance nepřizpůsobivým vyžadováním dodržování stejných pravidel pro všechny“. Celý příspěvek pak před uživateli sociální sítě glosoval slovy: „Nulová tolerance nepřizpůsobivým. Otevři fotku. Sdílej kamarádům“. 

Spojení dvou snímků si mnozí vysvětlují jako rasistickou kampaň. Například server Romea.cz, který se věnuje romské menšině, tuto záležitost ostře kritizuje. „Vedle populistických a vyprázdněných hesel přibývají také ta, u kterých není pochyb, že jsou vyloženě rasistická a nezadala by si s nacistickou propagandou. Lidé jsou v nich označováni za havěť, paraziti nebo štěnice, na které je potřeba vzít něco silnějšího než běžné deratizační prostředky,“ stojí v kritickém textu. 

Podle samotného kandidáta jde nicméně jen o „nešťastnou náhodu“. Facebook, jak tvrdí, spojil dvě fotografie v náhledu a vytvořil z nich nyní kritizovaný příspěvěk. „Jsem připraven se za to i omluvit,“ uvedl v telefonickém rozhovoru se serverem Lidovky.cz. 

Propagační leták uskupení Otevřená radnice Most.

Lídr kandidátky Otevřená radnice Most a bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný, který neslavně proslul tím, že přirovnal Romy k  „medúzám“, o záležitosti až do zveřejnění článku na serveru Romea.cz neměl informace. 

„To se budu muset pana Kavického zeptat a vyčinit mu. Ten slogan má jiný kontext. Zaznamenali jsme od našich občanů, že se v domech přemnožily štěnice. Dokonce i v porodnici jsou štěnice. My jsme tímto sloganem chtěli na tuhle věc upozornit a říct našim spoluobčanům, že by město mělo zajistit deratizaci všech obytných domů v Mostě. Protože deratitace jednoho bytu ve vchodě tu věc nevyřeší. Nic víc, nic míň,“ uvedl Novotný pro server Lidovky.cz. Nakonec si prý věc s kandidátem vysvětlili. Kavický mu údajně sdělil, že nešlo z jeho strany o záměr. 

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...