Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD chce za prezidenta Švejnara nebo Dienstbiera

Zástupci ČSSD Bohuslav Sobotka, Michal Hašek (uprostřed) a Zdeněk Škromach (vpravo) odcházejí po jednání s premiérem Petrem Nečasem, ministrem financí Miroslavem Kalouskem a ministrem práce Jaromírem Drábkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zástupci ČSSD Bohuslav Sobotka, Michal Hašek (uprostřed) a Zdeněk Škromach (vpravo) odcházejí po jednání s premiérem Petrem Nečasem, ministrem financí Miroslavem Kalouskem a ministrem práce Jaromírem Drábkem. | foto: ČTK

PRAHA Kandidátem ČSSD do přímé volby prezidenta bude ekonom Jan Švejnar nebo místopředseda nejsilnější opoziční strany Jiří Dienstbier. Shodlo se na tom grémium sociální demokracie. Definitivně rozhodne o nominaci do léta stranický ústřední výkonný výbor.

S oběma kandidáty povedou sociální demokraté debatu v březnu a dubnu ve všech krajích, bude se jich moci zúčastnit i veřejnost. Diskusi vyhodnotí stranické grémium a kandidáta navrhne ústřednímu výkonnému výboru. Může se stát i to, že výbor bude vybírat z obou jmen.

Švejnara vybraly špičky sociální demokracie podle Sobotky kvůli tomu, že je ČSSD hodnotově blízký. Sociální demokraté ho podporovali i při minulé prezidentské volbě, v níž ale zvítězil Václav Klaus. Bohuslav Sobotka uvedl, že bude o volbě prezidenta jednat se Stranou zelených a s KDU-ČSL.

ČTĚTE TAKÉ:

"Je to rozhodování mezi dvěma variantami. Jestli hledáme někoho, kdo je široce přijatelný, anebo někoho, kdo je spjat s tradičními sociálnědemokratickými hodnotami," řekl k závěru grémia Dienstbier, který se bude snažit přesvědčit ČSSD o svém pohledu. "

Obě varianty jsou rovnocenné a v případě, že by to dopadlo obráceně, Jan Švejnar je nepochybně úctyhodná osobnost, která by byla kvalitním kandidátem sociální demokracie," dodal Dienstbier, který je podle výsledků veřejného mínění už několik měsíců nejpopulárnějším českým politikem.

Švejnar serveru iDNES.cz potvrdil, že s ČSSD předběžně jednal; předpokládal spíš, že by ho mohla nejsilnější opoziční strana podpořit než přímo nominovat do prezidentské volby. "Pokud bych se rozhodl kandidovat na prezidenta, stál bych o podporu napříč, i od některých dalších stran," řekl serveru Švejnar. O tom, že by se měl účastnit debat v krajích, s ČSSD prý zatím nemluvil.

Sociální demokraté zvažovali podle informací Bohuslava Sobotky i další jména. Ze členů ČSSD to byli podle něho předseda Senátu Milan Štěch, místopředsedkyně horní komory Alena Gajdůšková a místopředseda strany a sněmovny Lubomír Zaorálek.

Zeman bude, ale nevyšle ho ČSSD

Z nestraníků se skloňovalo jméno expremiéra úřednické vlády Jana Fischera, který ale má podle Sobotky k hodnotám sociální demokracie dál než Švejnar. Fischer a Švejnar mají podle průzkumů v přímé volbě největší šance. Na otázku na bývalého předsedu ČSSD Miloše Zemana Sobotka odpověděl, že jde o kandidáta jiné politické strany. Do klání ho vyšle Strana práv občanů - zemanovci.

Sociální demokraté do poslední chvíle tajili místo výjezdního zasedání stranického grémia. Po jistou dobu ani nebrali mobilní telefony a neodpovídali na krátké textové zprávy. Jednání se uskutečnilo v Hnanicích na Znojemsku. Sobotka k tomu podotkl, že při pravidelných pátečních pražských jednáních grémia není dost prostoru pro strategickou debatu.

Špičky ČSSD se zabývaly také přípravou krajských a senátních voleb. Budou je podle Sobotky chápat jako referendum o koaliční vládě Petra Nečase (ODS).

Z parlamentních stran zatím oznámila kandidáta na prezidenta TOP 09. Je jím předseda této strany, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....