4. března 2018 13:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kantar: ANO by opět vyhrálo volby s 33 procenty, TOP 09 a STAN by se do sněmovny nedostaly

ANO by opět vyhrálo volby s 33 procenty, TOP 09 a STAN by se do Sněmovny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ANO by opět vyhrálo volby s 33 procenty, TOP 09 a STAN by se do Sněmovny... | foto: Kantar TNS

PRAHA Sněmovní volby by v únoru vyhrálo hnutí ANO s 33 procenty. Podle průzkumu agentury Kantar TNS pro Českou televizi hnutí posílilo na úkor SPD a KSČM, které by se do dolní komory také dostaly. Druzí by byli Piráti před ODS. Mírně si polepšila ČSSD, ve sněmovně by byla i KDU-ČSL, naopak TOP 09 a STAN zůstaly těsně pod pětiprocentní hranicí.

ANO by podle aktuálního průzkumu získalo v únoru o 3,5 procentního bodu více v porovnání s říjnovými sněmovními volbami. SPD s únorovými 8,5 procenty ztratila dva procentní body, KSČM s 6,5 procenta přišla o 1,5 procentního bodu. Podle analytika agentury Pavla Ranochy hnutí Andreje Babiše „dále ukrajuje hlasy zejména od SPD a KSČM“.

Piráti s 12,5 procenta si oproti volbám mírně polepšili (o 1,5 procentního bodu). Třetí místo by obsadila ODS s 12 procenty, což pro ni bylo zlepšení o půl procentního bodu. Stejného výsledku jako ve volbách by dosáhla ČSSD se 7,5 procenty, která s novým předsedou Janem Hamáčkem získala o dva procentní body více než podle listopadového šetření.

KDU-ČSL by dosáhla na pět procent a v porovnání s volbami by jeden procentní bod ztratila. TOP 09 a STAN by měly shodně 4,5 procenta, takže by se do Sněmovny nedostaly. Statistická chyba volebního modelu se podle agentury pohybovala u jednotlivých stran v rozmezí od 1,4 do 3,1 procentního bodu.

ANO si podle Ranochy vytvořilo tři pětiny přesvědčených voličů. Mírně posílilo volební jádro ODS, nejméně přesvědčených voličů mají TOP 09 a STAN, uvedl analytik.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!