Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav

Kapitán: Pár chyb tam ještě bylo

VANCOUVER/PRAHA Týmu zavelel úvodním gólem, pak s ním slavil první výhru na olympiádě. Přesto Patrik Eliáš (33), kapitán hokejové reprezentace, našel v bitvě se Slováky i pár chyb.

„Například jsme je nechávali jezdit prostředkem kluziště při zakládání akcí,“ řekl člen elitní formace.

Oceňte však jeho roli, jako správný vůdce si vzal během prestižního derby několikrát slovo. „Ale potom jsme to změnili a všechno už odehráli dobře.“

* Takže jste musel být hlasitý?

Hlavně ve třetí třetině... Třikrát jsme udělali v pásmu zbytečné chyby a byli kvůli tomu pod tlakem. Pleky (Tomáš Plekanec) mi pak říkal, ať se nenervuju a jsem v klidu. Že zbytečně vydávám energii.

* Byl jste před zápasem nervózní?

Byl, jako vždy. Ovšem ta kulisa v hledišti – to byl skvělý zážitek. Diváci byli opravdu fantastičtí.

* Nakonec vše dopadlo dobře, že?

Já jsem spokojený hlavně s výhrou. Hráli jsme aktivně, měli šance, přesilovky. Skvěle chytal Voky (Tomáš Vokoun). Kolikrát udělal zásahy, když nás měl podržet.

* Kde se stala chyba, když Slovák Marián Gáborík v úvodu druhé části vyrovnal?

Nechali jsme jim prostor, nebruslili a nešli do toho zodpovědně od prvního střídání. Naše lajna se spíš koukala a chtěla hrát pozičně, což nejde. Aspoň někdo musí mít aktivní přístup. Málem se to vymstilo.

* Tu branku vstřelil hráč, který původně neměl kvůli zranění vůbec nastoupit. Překvapilo vás to?

Ano. Věděli jsme, že asi nebude hrát tolik, ale je nebezpečný hlavně v přesilovkách. Naštěstí bylo dobré, že jsme se nenechali vylučovat.

* A co vaše trefa? Tečoval jste nahozený kotouč od Miroslava Blaťáka.

Taky jsem mu před zápasem říkal, ať to tam střílí, že se to třeba od někoho odrazí od zadku. No a zrovna jsem to byl já. (usměje se)

* Byl jste i u třetí branky, kdy před koncem druhé třetiny zvýšil na 3:1 váš parťák Tomáš Plekanec...

Do konce třetiny bylo asi jen pětadvacet sekund, takže se to zkusilo a vyšlo to. Ten gól byl určitě klíčovým momentem. Navíc padl z přesilovky, které se nám nedařily.

* Prsty v tom měl i Jaromír Jágr. Jak se vám líbil jeho výkon?

Není to o tom, aby tam lítal celý zápas. Hlavně když přispěje a odvede svoji práci. Byl vidět, dokáže unavit beky. Všichni jsme svou práci odvedli docela dobře.

***

Očima brankáře Tomáše Vokouna

Splnil přesně to, co se od něj tolik očekávalo: svou jistotou dodával týmu sebedůvěru. Proti Slovákům si brankář Tomáš Vokoun připsal 34 úspěšných zákroků. „Potvrdilo se, že byli víc než vyrovnaný soupeř. Hráli skvěle,“ ocenil poražené. „Samozřejmě někdy rozhodují milimetry. Oni trefili tyčku, my jsme z protiútoku dali gól. Začali dobře bruslit, napadat nás a začali nás přehrávat. Myslím si ale, že po desáté minutě jsme se uklidnili a začali hrát lépe.“ Jen jedinkrát rodák z Karlových Varů inkasoval, na začátku druhé třetiny. „Ale nikdo z nás nečekal, že je porazíme 6:1.“ A jak se mu chytalo? „Bylo tady ohromné horko, takže jsem dost unavený. Člověk se hodně potí a tyhle dresy nic nepropouštějí. Je to jako hrát v pláštěnce,“ řekl Vokoun.