2. ledna 2007 17:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kapsch dnes vybral přes jedenáct milionů

Mýtná brána | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtná brána | foto: Igor ŠefrČTK

PRAHA Zatímco za prvních 24 hodin provozu systému elektronického mýtného na Nový rok zaplatili dopravci za použití dálnic a rychlostních silnic 810.000 korun, za dnešek, který je prvním všedním dnem, se vybralo již 11 milionů korun. Dnes večer to řekl zástupce firmy Kapsch David Šimoník.

Člen představenstva Kapsch TrafficCom Erwin Toplak dnes přitom odhadl, že za celý den se vybere zhruba deset milionů. Systém ke 20. hodině uskutečnil již 493.446 mýtných transakcí. Televize Nova v dnešních televizních novinách uvedla, že již bylo odhaleno asi 700 neplatičů. Těm podle zákona hrozí při prokázání úmyslu ve správním řízení až půlmilionová pokuta.

Letos se vyberou minimálně tři miliardy
Výnosy z mýtného putují na účty Ředitelství silnic a dálnic. Podle střízlivých odhadů se na mýtném letos vyberou minimálně tři miliardy korun, což představuje v průměru kolem deseti milionů za den. Na dálničních známkách pro kamiony stát utržil loni asi třikrát méně.

Samotná výstavba systému v první etapě stála zhruba 2,5 miliardy korun, sdělil Toplak. O něco vyšší by měly být náklady na druhou etapu, kdy by se mělo začít vybírat mýtné i na silnicích prvních tříd. Start druhé etapy však zatím není znám, neboť ministerstvo dopravy po problémech s výstavbou mýtných bran uvažuje o využití satelitní technologie, která není tak náročná na infrastrukturu. Cena celé zakázky v obou etapách i se službami včetně DPH je 22 miliard korun na deset let a stát ji bude Kapschi splácet z výnosů mýtného.

Úspěšnost výběru mýtného je zatím 99,25 procenta. To je o několik desetin procenta méně, než firma vykazovala v pilotním provozu. Podle Toplaka je to tím, že řadu palubních jednotek si řidiči špatně nastavili.

K dnešku bylo vydáno 72.000 palubních jednotek, zadávací dokumentace ministerstva dopravy počítá s 80.000 jednotkami. Toto číslo přesáhne počet vydaných palubních jednotek velmi rychle, řekl Toplak. Ministerstvo dopravy na vývoj kolem výdeje palubních jednotek zareagovalo dnes odpoledne. Podle sdělení mluvčího MD Karla Hanzelky u Kapsche objednalo dodatečných 20.000 jednotek. Kapsch zatím nechal celkem vyrobit 114.000 těchto jednotek.

Mýtné se vybírá na necelých 1000 kilometrech dálnic a rychlostních silnic od 1. ledna. Povinnosti podléhají automobily o hmotnosti 12 a více tun.

ČTK