Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Novotný v Haškových stopách nepůjde. Zůstane hejtmanem i poslancem

Česko

  10:23aktualizováno  12:00
KARLOVY VARY - Poslanec a hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD) si ponechá obě funkce. Oznámil to při čtvrtečním jednání zastupitelstva.

Josef Novotný - poslanec a hejtman Karlovarského kraje. foto: ČTK

Vedení sociálních demokratů je proti kumulaci funkcí a doporučovalo hejtmanům, kteří jsou zároveň poslanci, aby se rozhodli pro jednu. Týkalo se to pěti sociálně demokratických hejtmanů. Rozhodnutí zatím neoznámil jen vysočinský hejtman Jiří Běhounek.

ČTĚTE TAKÉ:

Novotný považuje požadavek, aby si hejtmani s poslaneckým mandátem vybrali jednu z funkcí, za diskriminaci. Krajským zastupitelům ve čtvrtek řekl, že souběh obou funkcí je výhodný pro řešení problémů Karlovarského kraje. "Mohu se setkávat se členy vlády. Kdybych tuto možnost neměl, musel bych se objednávat, jednat spíše s náměstky a vznikala by tím prodleva," řekl.

Hejtmani ČSSD

Z hejtmanů ČSSD se poslaneckého mandátu ke konci března vzdal jihočeský Jiří Zimola a odchod ze Sněmovny ve středu oznámil jihomoravský hejtman Michal Hašek. Hejtman z Vysočiny Jiří Běhounek své rozhodnutí oznámí v pátek v tiskové zprávě. Milan Chovanec se už dříve vzdal funkce plzeňského hejtmana, stal se ministrem vnitra.

"Svůj postoj k doporučujícímu usnesení ČSSD ohledně souběhu funkcí jsem vysvětlil svým dopisem všem členům ČSSD v kraji. Stále trvám na tom, že jde o usnesení, které je v rozporu se základními ústavními principy českého demokratického právního řádu, jako je rovnost nebo zákaz diskriminace. Současně toto usnesení nabádá k omezování mých ústavou zakotvených politických práv," tvrdí Novotný.

Jak řekl, nechce dopadnout jako trojice poslanců ODS, kteří byli stíháni za to, že mandát údajně vyměnili za jakousi formu politického úplatku.

Vzápětí po oznámení Novotného, že ve funkcích zůstává, požádal o jeho odvolání zastupitel Petr Šindelář (ODS). Návrh na zařazení bodu do jednání zastupitelstva ale nebyl přijat.

Sobotka: Rozhodnutí Novotného je chybné a nepochopitelné

Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka pokládá rozhodnutí hejtmana Josefa Novotného ponechat si zároveň poslanecký mandát za chybné a v rozporu se snahou ČSSD omezit kumulaci funkcí. Sobotka věří, že Novotný svůj postoj ještě přehodnotí.

"Pokládám to za chybné a z pohledu voličů i členů ČSSD zcela nepochopitelné rozhodnutí, které je v rozporu se snahou sociální demokracie omezit kumulaci placených veřejných funkcí," uvedl Sobotka. "Věřím, že hejtman Novotný svůj postoj ještě přehodnotí, protože stanovy ČSSD platí pro všechny stejně," dodal.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek, který se vzdá poslaneckého mandátu, rozhodnutí Novotného respektuje. "Je to jeho osobní volba. Při rozhodování nejspíš vycházel i z podmínek Karlovarského kraje. Já jsem volil jinak a je to individuální rozhodnutí každého z nás," sdělil ve čtvrtek Hašek.

Kritiku sklidil i od Šindeláře a Kotka

"Čekal jsem, že vy sám si o důvěru řeknete. Ale to se nestalo," řekl Šindelář. "Já vidím, že mi zastupitelstvo vyjádřilo důvěru tím, že odmítlo návrh na odvolání hejtmana," kontroval Novotný.

Opoziční zastupitel Jiří Kotek (ALTERNATIVA) Novotného vyzval, aby své rozhodnutí změnil. "Chci apelovat, abyste zrevidoval své rozhodnutí a soustředil se na jednu z funkcí a věnoval se plně jedné funkci. Setrvání na dvou funkcích je nešťastné," řekl.

Zastupitel a senátor Jan Horník (za STAN) ve čtvrtek řekl, že on sám je v podobné situaci. "Všechno je to záležitost voličů. Mně ale vadí, že tady na plénu řešíme problém sociální demokracie," poznamenal.

Částečně to potvrdil Novotný. "Od začátku to byl souboj dvou mužů. Zatáhli do toho další lidi. Myslím, že to bylo zbytečné. Dvacet let to funguje, starostové jsou poslanci a senátory. Je to vyvolané něčím jiným a je to mediálně vděčné téma," řekl Novotný. Narážel tím zjevně na spory mezi předsedou ČSSD Sobotkou a jihomoravským hejtmanem Haškem.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!