26. března 2014 15:31, aktualizováno  19:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zimola poslechl stranu. Jako poslanec skončil, zůstane jen hejtmanem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Jiří Zimola. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Zimola. | foto: MAFRA: Slavomír Kubeš

PRAHA Sociální demokrat Jiří Zimola se k 31. březnu vzdá funkce poslance. Jihočeským hejtmanem zůstane, oznámil v Poslanecké sněmovně. V poslaneckých řadách ho má nahradit bývalá zákonodárkyně Vlasta Bohdalová. Premiér Bohuslav Sobotka krok hejtmana Zimoly přivítal. Splnil tak prý slib voličům, že ČSSD nebude kumulovat funkce.

Rozhodnutí, který z mandátů si ponechají, by do 26. dubna měli učinit i tři další sociálnědemokratičtí hejtmani, kteří jsou zároveň poslanci.

"Jako hejtman budu svému kraji platnější," řekl dnes Zimola. Uvedl, že se ho dotýkaly některé útoky, které mluvily o kumulaci funkcí a platů. Tímto považuje věc za vyřešenou. Doufá také, že jeho rozhodnutí přispěje ke zklidnění situace v ČSSD.

Doplnil, že rozhodnutí dlouho promýšlel a domluvil se na blízké spolupráci s dalšími poslanci za Jihočeský kraj. Z hejtmanského postu se Zimola chce nadále věnovat mimo jiné problematice ochrany proti povodním, krajskému zdravotnictví či dokončení dálnice D3.

ČTĚTE TAKÉ:

Dosud čtveřice hejtmanů ČSSD, kterých se to týká, vystupovala společně. V únoru například Zimola spolu s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem, karlovarským hejtmanem Josefem Novotným a hejtmanem z Vysočiny Jiřím Běhounkem oznámili, že se rozhodnou až v poslední možný den - 26. dubna. Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka už dříve vyjádřil očekávání, že hejtmani dodrží stranické usnesení ke kumulaci funkcí a "neporuší slovo dané voličům sociální demokracie před volbami".

Podle Zimoly hejtmani již připravili návrh zákona o klouzavém mandátu, jak avizovali. Návrh by měl komplexně řešit souběh funkcí. Je v paragrafovém znění a půjde na příští klub.

Sobotka rozhodnutí vítá, Hašek se vyjádří v dubnu

Premiér Sobotka vítá krok jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly, který se ke konci března vzdá funkce poslance. "Zimola tak naplnil slib, který dala ČSSD voličům, že nebudou kumulovat dvě funkce," řekl Sobotka.

Očekává, že Zimolu ve výběru ze dvou funkcí budou následovat i zbylí tři hejtmani za ČSSD, kteří zároveň získali poslanecký mandát. Jsou jimi jihomoravský Michal Hašek, karlovarský Josef Novotný a Jiří Běhounek z Vysočiny, který byl ale zvolen jako nestraník za ČSSD.

Hašek rozhodnutí Zimoly o vzdání se mandátu poslance respektuje. Sám sdělí své stanovisko na konci dubna. Šéf klubu Sklenák rozhodnutí přivítal.

Lidovky.cz, ČTK
  • 3Diskuse