Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Souběh funkcí? Hejtman a poslanec Běhounek bude šéfovat správní radě VZP

Česko

  20:20
PRAHA - Novým předsedou správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) byl v pondělí jednomyslně zvolen její dosavadní místopředseda, hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek (ČSSD). Místopředsedu rada nevolila. Části jednání rady se zúčastnil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) a uložil jí, aby VZP měla na konci roku vyrovnané hospodaření.

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek foto: MAFRA - Petr Lemberk

"To, že ekonomická situace českého zdravotnictví není úplně růžová a není na vyskakování, všichni víme. Já pevně věřím, že nové vedení s managementem bude dělat vše pro to, aby VZP ekonomicky tento rok zvládla," řekl Němeček. K dalším cílům podle něj patří spravedlivé financování péče i smluvních partnerů a aktivní komunikace s poskytovateli péče.

K vyrovnanému hospodaření VZP a celého resortu by měl podle ministra přispět i stát tím, že bude řešit deficit, který v systému je. "Jednou z těch cest je odkup pohledávek zdravotních pojišťoven ve výši zhruba 5,2 miliardy korun, to navrhujeme pro příští rok," řekl Němeček.

Dvě miliardy nemocnicím

Finanční situaci zdravotnictví chce vylepšit i tím, že by se od 1. ledna 2016 obnovila automatická valorizace plateb státu za děti, důchodce či nezaměstnané v závislosti na růstu průměrné mzdy. Letošní a příští rok hodlá ministr řešit navýšením této platby; letos by se to zákonem dalo stihnout k 1. červenci tak, aby nemocnicím nahradilo dvě miliardy, které jim chybějí po zrušení hospitalizačního poplatku. Příští rok by podle Němečka měly tyto platby stoupnout o další zhruba dvě miliardy korun.

Kombinace funkcí v ČSSD

Běhounek ocenil, že po dlouhé době se jednání správní rady zúčastnil šéf resortu, a potvrdil, že svoji volbu cítí jako velký závazek. "Jsem přesvědčen, že vyjádřený zájem pana ministra se pokusíme maximálně naplnit tak, aby české zdravotnictví, především v lůžkové péči, bylo co nejstabilnější," řekl. Rada je podle něj připravena i na diskusi o dalším směřování českého zdravotnictví.

Třicet členů správní rady

V třicetičlenné správní radě je 20 členů nových. Mezi nimi jsou například exministři zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) a Zuzana Roithová (KDU-ČSL), exprezident České lékařské komory a bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a noví ministerští náměstci Josef Vymazal, Tom Philipp a Lenka Teska Arnoštová.

ČTĚTE TAKÉ:

Ředitel VZP Zdeněk Kabátek členy správní rady dnes informoval o ekonomice roku 2013 i kauzách, které VZP řeší, včetně projektu IZIP a smlouvy s pražským Protonovým centrem. Příští jednání správní rady je 31. března, do té doby dostanou členové potřebné materiály pro rozhodování.

Do správní rady volí 20 zástupců Sněmovna a deset jmenuje ministr zdravotnictví. Rada jmenuje a odvolává ředitele, schvaluje návrh zdravotně pojistného plánu, účetní uzávěrky a výroční zprávy, schvaluje zásady smluvní politiky a objem úhrad poskytovatelům. Rozhoduje o nákupu nemovitostí v pořizovací ceně přes pět milionů korun či o využití prostředků rezervního fondu.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!