Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Karlštejnu a dalším památkám konečně nehrozí exekuce

Česko

  7:00
Nejvýznamnější tuzemské památky se po měsících průtahů s definitivní platností zbavily cejchu exekuce. V katastru nemovitostí již u nich tuto nelichotivou poznámku nenajdete.

Hrad Karlštejn patří mezi nejnavštěvovanější památky v Česku. foto: Lidové noviny

Rozhodnutí soudu na zastavení exekučního řízení proti Národnímu památkovému ústavu nabylo právní moci na konci prosince. LN to včera sdělila mluvčí obvodního soudu pro Prahu 1 Michaela Wenzlová. "Zastavení exekuce bylo s konečnou platností potvrzeno 28. prosince. Žádná ze zúčastněných stran se neodvolala," uvedla včera.

České památky v exekuci

Národní památkový ústav tak nyní může bez problémů žádat o evropské dotace pro Karlštejn, Český Krumlov a dalších zhruba 140 významných kulturních památek.

"Neuvěřitelně se nám ulehčila situace. Při žádostech o dotace, jejichž součástí je prohlášení o bezdlužnosti, jsme museli složitě vysvětlovat proč máme na majetku exekuci," řekla právnička památkářů Sylva Podroužková.

Za problémy nebývalých rozměrů mohl poměrně banální spor památkářů se společností PS Holding na pronájem Ledeburských zahrad pod Pražským hradem.

Další podrobnosti o zastavení exekuce Karlštejnu si přečtěte v pátečním deníku

Autor:

Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2
Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden z 10 balíčků oblíbené prémiové kojenecké výživy BEBA COMFORT 2, na které si vaše děťátko pochutná. Co...

Mohlo by vás zajímat