Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Karolína Peake bourá VV. Nečasova vláda se otřásá

Česko

  17:03aktualizováno  18:10
PRAHA - Karolína Peake na tiskové konferenci oznámila, že odchází ze strany Věci veřejné a zakládá novou politickou platformu. "Už delší dobu jsem volala po sebereflexi a opuštění politiky výhrůžek a ultimát. Nepodařilo se mi ale tuto vizi v naší straně prosadit," vysvětlila důvody k odchodu Peake.

Karolína Peake oznamuje, že končí ve Věcech veřejných. foto: Michal KrumphanzlČTK

"Nemohu již nadále souhlasit s prosazovaným politickým stylem destrukce a nesrozumitelných kroků. Vytrácí se tak mnohé úspěchy, kterých jsme ve vládě dosáhli," pokračovala ve svém nečekaném vystoupení. 

Kdo jde s Peake?

  • Dagmar Navrátilová, poslankyně
  • Viktor Paggio, poslanec
  • Lenka Andrýsová, poslankyně
  • Jana Suchá, poslankyně
  • Kamil Jankovský, ministr pro místní rozvoj
  • Pavel Dobeš, ministr dopravy

První kritika z VV

Z její, nyní už bývalé strany obratem zazněly kritické reakce, které se ji snaží pošpinit. "Slyšel jsem v kuloárech, že jsou stále k dispozici ty peníze od kmotrů, těch 20 milionů, co měla Kristýna Kočí na novou stranu. Mylím, že tyto peníze jsou na nový projekt, který by měl stabilizovat vládu," řekl serveru Lidovky.cz Josef Novotný z VV.

Peake ale na tiskové konferenci odmítla, že by její rozhodnutí bylo reakcí na nějakou finanční nabídku.

Anketa

Jak hodnotíte odchod Karolíny Peake z VV?

Není to od ní fér, zneužila složitou situaci VV. 1318
Udělala správné rozhodnutí, fandím jí. 2817
Peakovci nebo johnovci, všichni jsou stejní. 4638

Vedle kritiky se však velmi rychle ukázalo, že někteří véčkaři Peake podporují a budou ji následovat. Sama Peake uvedla, že to uvítá. "Děkuji všem poctivým členům Věcí veřejných, kteří se v poslední době přidali k mé snaze stranu očistit a změnit. Zakládám novou politickou platformu a ráda jim nabídnu spolupráci," vzkázala do řad svých bývalých spolustraníků.

Dosud už své rozhodnutí přidat se k nové platformě oznámili čtyři poslanci VV a dva ministři dosazení za tuto stranu. Stejně jako Peake se prý nadále chystají plnit koaliční smlouvu.

ČTĚTE VÍCE:

Momentálně však není jasné, zda bude Nečasova vláda pokračovat. Záleží na tom, jak se k vzniklé situaci postaví Věci veřejné v čele s Radkem Johnem. Aby měla koalice ve sněmovně většinu, potřebuje minimálně sedm hlasů poslanců VV. Podle informací ČTK ale půjde do nové koalice Peake dostatek dosavadních poslanců VV na to, aby vláda pokračovala i bez Johnových véčkařů.

Ani jako předsedkyně VV bych stranu nezměnila

Peake před novináři připomněla, že už v minulosti naznačovala, že s mnohými kroky VV nesouhlasí, a nelíbil se jí ani politický styl, který strana prezentovala. V minulých dnech proto prý uvažovala, zda by mohla situaci ve straně změnit svou kandidaturou na předsedkyni VV. "Dospěla jsem k definitivnímu názoru, že nemohu," uvedla Peake. 

Karolína Peake oznamuje svůj odchod z VV:

"Není to pro mě lehké rozhodnutí a chci zdůraznit, že absolutně nesouvisí s právě proběhlým soudem s Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou," prohlásila dosavadní první místopředsedkyně strany. "Chci stavět, už nechci bořit," uvedla na závěr svého vystoupení.

Ještě krátce po druhé hodině, kdy měla Peake tiskovou konferenci na Úřadu vlády na jiné téma, popřela na dotaz iDNES.cz, že na pátou hodinu připravuje krok vedoucí k rozštěpení Věcí veřejných. "Je to fáma," tvrdila Peake. Fáma, která se ovšem za necelé tři hodiny potvrdila.  

Tiskové vyjádření Karolíny Peake

Dobrý podvečer dámy a pánové, dovolte mi, abych Vám oznámila, že jsem se rozhodla ukončit své členství ve straně Věci veřejné a odejít z poslaneckého klubu Věcí veřejných.

K tomuto dlouho zvažovanému rozhodnutí mám mnoho důvodů. Nemůžu již nadále souhlasit s prosazovaným politickým stylem destrukce a nesrozumitelných kroků. Vytrácí se takto mnohé úspěchy, kterých jsme ve vládě dosáhli.

Nejsme schopni prezentovat splněné sliby, které jsme občanům dali.

Není to pro mne lehké rozhodnutí. Je třeba říct, že nesouvisí s právě proběhlým soudem s Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou. V minulosti jsem naznačovala, a nebyla jsem sama, že nejsem spokojena s mnohými kroky, které děláme. Se stylem, kterým se prezentujeme. Sama jsem v posledních dnech zvažovala, zda to mohu změnit kandidaturou na předsedkyni Věcí veřejných. Dospěla jsem k definitivnímu názoru - nemohu. Rozhodla jsem se k tomuto kroku po zralé úvaze a pečlivém zhodnocení situace. Do politiky jsme nevstupovali, abychom se předháněli v co nejsilnějších slovech, v ultimátech, ale abychom něco vykonali. Byla jsem u zrodu Věcí veřejných a bohužel jsem se také dočkala jejich sestupu. Už nějaký čas jsem volala po nutnosti nového startu, sebereflexe a opuštění politiky výhrůžek a ultimát.

Nepodařilo se mi ale tuto vizi prosadit. Proto volím jiné řešení, které mi umožní prosazovat politiku čitelnou a odpovědnou. Uvědomila jsem si, že čára za dosavadním fungováním musí být jednoznačná a nepochybná.

Nemám ani desítky milionů od politické konkurence na svém kontě, ani seznam poslanců přesvědčených kalými, či nekalými argumenty. Mám jen svou pověst a jméno.

Ráda bych poděkovala všem poctivým členům Věcí veřejných, kteří se v poslední době přidali k mé snaze stranu očistit a změnit. Zakládám novou politickou platformu a ráda jim nabídnu spolupráci. Chtěla bych také poděkovat předsedovi Věcí veřejných Radku Johnovi. Vím, že to od počátku neměl jednoduché a politika mu spíše mnohé vzala. Vděčím nejen jemu za nastartování mé politické kariéry. Jsem si vědoma toho, že mohu být nyní nálepkována jako přeběhlík. Neměním ale názory, neměním své postoje a nehodlám také nic měnit na programu, za který jsem byla zvolena. Budu tento program nadále prosazovat, i když už nikoliv v řadách Věcí veřejných. Nadále také budu dodržovat koaliční smlouvu, kterou Věci veřejné se svými partnery uzavřely. Chci stavět, už nechci bořit.

  • Karolína Peake místopředsedkyně vlády České republiky

ČTĚTE TAKÉ: Cesta Peake do politiky vedla přes mateřské centrum

Autoři: ,