Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C oblačno Předplatné LN
13. dubna 2012 19:49, aktualizováno  20:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odvolej se, radí Vítu Bártovi Věci veřejné

Sjezd Věcí veřejných: zleva Kateřina Klasnová, Radek John a Karolína Peake. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sjezd Věcí veřejných: zleva Kateřina Klasnová, Radek John a Karolína Peake. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Poté, co byl Vít Bárta v pátek odsouzen společně s Jaroslavem Škárkou a s tresty vyšli ze soudní síně, sešlo se jednání grémia Věcí veřejných. Její členové zde řešili, zda svolají celostátní volební konferenci, na které by strana vybrala nového předsedu.

Svolání konference schvaloval i předseda VV Radek John. "Vůbec nemám nic proti volebnímu kongresu, pokud pomůže VV znovu se nastartovat," uvedl. Vít Bárta kolem půl šesté grémium náhle opustil. Celostátní konference, která odstartuje volbu nového předsedy VV, se uskuteční do konce května. Radka Johna může nahradit ve funkci předsedy například Karolína Peake.

ČTĚTE TAKÉ:


Poslanecký klub Věcí veřejných večer vyjádřil podporu Vítu Bártovi do soudního odvolacího řízení v korupční kauze. Nepřijal usnesení k tomu, zda se má exministr dopravy vzdát poslaneckého mandátu. Bárta se cítí nevinen a podle informací se k případnému odchodu se sněmovny vyjádří až po pravomocném rozhodnutí soudu.


Nový předseda by měl být znám do konce června. Rozhodne o něm internetová volba registrovaných příznivců strany, kterou pak potvrdí další republiková konference VV. O dnešním rozhodnutí grémia VV novináře informovala místopředsedkyně strany Kateřina Klasnová.

Manželka Víta Bárty Kateřina Klasnová se objevila v živém vstupu televize Nova. "Rozsudek považuji za bezprecedentní. Jeví se mi velice zvláštní. Věřím, že je nevinný," komentovala Klasnová rozhodnutí soudu.  "Za svým manželem stojím," dodala.

Odpověděla také na otázku moderátorů, kam se uchýlil Vít Bárta po náhlém odchodu z grémia. "Můj manžel je v tuto chvíli doma. Těším se až mu budu moci být oporou," řekla Klasnová televizi.

Vít Bárta dostal 18 měsíců s odkladem 30 měsíců za uplácení. Jaroslava Škárku senát poslal za podvod na 3 roky za mříže a také mu zakázal 10 let vykonávat poslanecký mandát. Obžalovaný Škárka se podle soudu dopustil podvodu, když z Bárty vylákal peníze, aby ho mohl později zdiskreditovat. Bárta si podle soudu zase bezúročnými půčkami - 500 tisíc pro Kristýnu Kočí a 160 tisíc pro Škárku - kupoval loajalitu poslanců VV.

ptaVladěna Ptáčková
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.