Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauza CS Fondy nekončí, žalobce nevyloučil nové stíhání

Česko

  7:00
PRAHA - Státní zástupce Marek Solar nevyloučil možnost obnovy řízení proti lidem, kteří byli v minulosti obviněni v souvislosti s případem vytunelovaných CS Fondů, ale jejich stíhání bylo zastaveno. Jde mimo jiné o miliardáře Pavla Tykače.

Soudcovské kladívko foto: Shutterstock

Solar reagoval na nová svědectví, která zazněla v rámci dalšího procesu v kauze CS Fondů, i na slova soudce Kamila Kydalky, že stíhání skutečných "hráčů" bylo "záhadně" zastaveno.

Kdo je Pavel Tykač?

Jeden z nejbohatších Čechů, multimiliardář, majitel mosteckých dolů, velkopodnikatel v realitách a finančník.  Člověk s pověstí bezskurpulózního hráče, tajemný pirát českého byznysu přirovnávaný ke Gordonu Gekkovi – ďábelské postavě filmu Wall Street, vyznávající chamtivost jako nejvyšší ctnost.

Pavel Tykač

ČTĚTE VÍCE: Romana chce zničit pirát českého byznysu. Kdo je Pavel Tykač?

Tykač podezření opakovaně popřel, je prý obětí vydírání. Rozsudek padl v již druhém procesu souvisejícím s kauzou CS Fondů, z nichž bylo v roce 1997 vyvedeno přes 1,23 miliardy korun. Soudy v minulosti uložily za podvod čtyřem mužům nepodmíněné tresty. Městský soud v Praze další dva muže obžaloby z účasti na tunelu zprostil. Kydalka je přitom označil za "figurky na šachovnici" někoho jiného.

Konkrétní jména nezazněla. Ze slov soudce však vyplynulo, koho měl na mysli. "Podle názoru zdejšího soudu nelze připustit skutečnost, že osoby, které byly kameny nebo figurkami na šachovnici, kterými tahal zcela někdo jiný - byli to jiní hráči - by měly pykat za to, za co někteří další, i podle toho, co nám řekli svědci, zřejmě užívají blahobytu," uvedl Kydalka. "Ti hráči, kteří na té šachovnici hráli, z toho vyšli tak, že v roce 2007 bylo trestní stíhání těchto osob zastaveno," řekl také.

Záhadně zrušené stíhání

Vedle v minulosti odsouzené čtveřice bylo v srpnu 2006 obviněno dalších šest lidí. Mezi nimi i bývalí šéfové zaniklé finanční skupiny Motoinvest Tykač a Jan Dienstl, Emil Florián a Josef Novosvětský z představenstva investiční společnosti CS Fond.

ČTĚTE TAKÉ:

Státní zástupce František Fíla, který měl kauzu na starosti před Solarem, ale jejich stíhání v roce 2007 zastavil s tím, že jejich skutky nejsou trestnými činy. Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) pak sice výrok zrušilo a uložilo podřízenému zastupitelství ve věci znovu rozhodnout, žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství však i napodruhé dospěl ke stejnému závěru.

Fíla podle Kydalky zastavil stíhání čtveřice "záhadným způsobem". "Nerad bych to takto hodnotil, ale myslím si, že to rozhodnutí nebylo až tak kvalitní," odpověděl soudce na dotaz novinářů, zda Fíla pochybil.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

O tom, že mezi ústřední postavy miliardového podvodu patřil i Tykač, před soudem hovořili nejméně tři lidé. Jako první v tomto smyslu v lednu vypovídal německý obchodník Klaus Peter Schimmelpfennig poté, co ho Kydalka ujistil, že je jeho případný trestný čin již promlčen. Koncem února se pak před soudem objevil kontroverzní podnikatel František Bušek, dříve známý pod jménem Chobot, který oznámil, že Tykačovi pomáhal vytunelovat CS Fondy. "Celá věc měla probíhat pro pana Tykače," řekl soudu v pondělí bývalý Buškův obchodní partner Joachim Gerlach.

Solar jejich výpovědi v pondělí označil za nevěrohodné. Kydalka na ně však dnes odkázal. Novinářům pak řekl, že nevidí důvod, proč by jim soud neměl věřit. Solar uvedl, že chce o dalším postupu rozhodnout po prostudování dnešního rozsudku.

Kariéra Pavla Tykače.

"Chtěl bych zdůraznit, že před těmito skutečnostmi nebudeme rozhodně strkat hlavu do písku a budeme se s tím muset nějakým způsobem vypořádat. Připadá tady v úvahu obnova řízení. (...) Na základě těch skutečností, které zatím máme, je to poměrně předčasné takovéto hodnocení. Nicméně nevylučuji to," řekl novinářům.

Kdo fondy vytuneloval?

Mluvčí NSZ Helena Markusová řekla, že návrh na povolení obnovy řízení v neprospěch obviněného může podat jen státní státní zástupce. O návrhu by rozhodoval soud. Přestože je u Buška, Schimmelpfenniga a Gerlacha jejich případný trestný čin již promlčen, u Tykače a spol. to kvůli jejich dřívějšímu stíhání neplatí. Alespoň prozatím. Promlčecí lhůta u nich totiž podle Solara vyprší asi v polovině příštího roku.

"Z toho, co o průběhu soudního líčení víme, nade vší pochybnost vyplynulo, že CS Fondy vykradl pan Bušek, dříve Chobot, se svými spolupracovníky. To, že označil Pavla Tykače za svého 'spolupachatele', jsme opakovaně kategoricky odmítli. Ve skutečnosti jde pouze o výsledek neúspěšného vydírání, kterému byl pan Tykač ze strany Buška opakovaně vystaven," reagoval dnes mluvčí Tykače Jan Chudomel.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!