16. ledna 2008 14:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza Čunek: Vesecká rozhřešení nedostane

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 20Diskuse
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil | foto: ČTK

PRAHA Ministerstvo spravedlnosti nebude přezkoumávat kauzu předsedy KDU-ČSL a někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka. Ministervo tak reagovalo na žádost nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké o posouzení, zda ona či její podřízení v kauze pochybili, tedy zda existuje důvod pro podání stížnosti pro porušení zákona.

Vesecká svým krokem reagovala na informace médií, podle nichž si někdejší poradce premiéra Miloše Zemana Miroslav Šlouf v době vyšetřování citlivých kauz Čunek a biolíh osmačtyřicetkrát telefonoval se šéfem sekretariátu Vesecké Josefem Pavlíkem.

Šlouf byl podle televize v telefonickém kontaktu také s Janem Vaněčkem z Inspekce ministra vnitra. Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) už přislíbil, že požádá svou inspekci o vysvětlení.
To požadují i někteří koaliční a opoziční politici. Například stínová ministryně spravedlnosti Marie Benešová uvedla, že podobné kontakty považuje za nestandardní.

Od ministra Vesecká očekávala, že nechá prošetřit všechny informace v médiích, které zpochybňují její práci.

"V případě zjištění porušení zákona z mé strany jsem připravena nést odpovědnost, v opačném případě jsem připravena využít všech právních prostředků k zamezení ničím nepodložených útoků na Nejvyšší státní zastupitelství i svoji osobu," uvedla tehdy Vesecká.

Stížnost přezkoumat nelze
Mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová vysvětlila, že podat stížnost proti usnesení státního zástupce o zastavení trestního stíhání zakazuje ministerstvu judikatura Nejvyššího soudu. "Možnost zrušit usnesení o zastavení trestního stíhání měla pouze nejvyšší státní zástupkyně, která tohoto postupu využila po prvním zastavení," uvedla mluvčí. 

Možnost podat kárnou žalobu na kteréhokoli státního zástupce má ministr spravedlnosti i nejvyšší státní zástupkyně. Důvodem pro tento krok je podle zákona "zaviněné porušení povinností státního zástupce, zaviněné chování nebo jednání státního zástupce, jímž ohrožuje důvěru v činnost státního zastupitelství nebo v odbornost jeho postupu anebo snižuje vážnost a důstojnost funkce státního zástupce".


Kauza Čunek
Čunek byl loni obviněn, že jako starosta Vsetína přijal před šesti lety půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real. Poté, co nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká případ odebrala přerovskému žalobci Radimu Obstovi a přidělila ho žalobci Arifu Salichovi do Jihlavy, bylo stíhání v srpnu zastaveno. Na začátku listopadu Vesecká nařídila, aby Čunkovo stíhání pokračovalo, a 7. listopadu podal Čunek demisi.

Za dva týdny Salichov Čunkovo stíhání podruhé zastavil. Nejvyšší státní zastupitelství poté závěry Salichova přezkoumalo a ponechalo jeho rozhodnutí v platnosti. Nyní se spekuluje o možném návratu Čunka do vlády.

Česká televize v pořadu Reportéři nedávno také informovala, že kvůli Čunkovi se loni nejméně třikrát setkali bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec, místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera ostravská krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová.ČTK
  • 20Diskuse

Najdete na Lidovky.cz