Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Kauza gripeny: Vesecká žádá o pomoc Američany

Česko

PRAHA S vyšetřováním korupce při nákupu letounů Gripen budou Čechům pomáhat američtí vyšetřovatelé. Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká využila nabídky americké strany a koncem července požádala státního zástupce ministerstva spravedlnosti ve Washingtonu o spolupráci a poskytnutí informací a materiálů ke kauze. Česká policie případ v minulosti dvakrát odložila, Vesecká ale letos nařídila pokračovat v prověřování kauzy. O co konkrétně Vesecká americkou stranu požádala, mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Renata Malinová nepřiblížila.

Vyšetřování amerického ministerstva spravedlnosti se v minulosti zaměřovalo zejména na prodej stíhaček do Saúdské Arábie, vedle toho prý však úřad zjistil i informace o údajných úplatcích pro české a maďarské politiky.

Britský zbrojařský koncern BAE Systems podle zjištění americké strany údajně zaplatil nejmenovanému prostředníkovi až 19 milionů liber (nyní přes 570 milionů korun) na zajištění dodávek letounů Jas-39 Gripen do České republiky a Maďarska.

BAE ve snaze utajit tyto platby v tomto i jiných případech využíval offshore společnosti a fiktivní firmy, vyplývá z žaloby, již dříve na BAE Systems podalo americké ministerstvo spravedlnosti. Americké a britské úřady pak ale uzavřely s BAE dohodu, která vyšetřování údajné korupce největší evropské zbrojařské firmy při dodávkách zbraní do Saúdské Arábie, ČR, Maďarska a Tanzanie ukončila.

„Ve věci gripenů se po znovuotevření kauzy uskutečnily koordinační schůzky státních zástupců České republiky, Rakouska a Švýcarska, tedy zemí, kde doposud probíhá vyšetřování,“ uvedla Malinová. Vedle Spojených států se Vesecká již dříve, letos v únoru, podle Malinové obrátila s žádostí o součinnost i na generální prokurátorku Anglie, Walesu a Severního Irska. „Žádné materiály či informace, vyjma obecně dostupných, česká strana neobdržela. Ve Velké Británii bylo trestní řízení ukončeno bez vyvození konkrétní trestní odpovědnosti,“ informovala mluvčí nejvyššího zastupitelství. Při prvním vyšetřování dospěla česká policie v prosinci 2002 k závěru, že se trestný čin stal, nenašel se ale viník. Podruhé se policisté začali případem zabývat v únoru 2007, koncem loňského listopadu jej ale opět odložili s tím, že nejde o podezření z trestného činu.

„Ve věci gripenů se po znovuotevření kauzy uskutečnily koordinační schůzky státních zástupců ČR, Rakouska a Švýcarska.“

Autor: