6. října 2015 11:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza hejtmana Půty: jeden z obviněných začal mluvit

Liberecký hejtman Martin Půta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Liberecký hejtman Martin Půta. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

PRAHA Policie získala trumf v kauze libereckého hejtmana Martina Půty (STAN). Jeden z obviněných kvůli předražené rekonstrukci kostela Maří Magdaleny se rozhodl spolupracovat s detektivy.

Podnikatel a bývalý zastupitel Liberce za ODS Jiří Zeronik usiluje o statut spolupracujícího obviněného a Půtovi odmítajícímu vinu a dalším obviněným tak může značně přitížit.

Zeronik popsal kriminalistům průběh projektu včetně toho, že zakázka financovaná i z evropských peněz byla schválně předražená. Vystužil tak policejní verzi, že peníze ze zmanipulovaného tendru si mezi sebou rozdělila skupina podnikatelů a část na úplatcích získal Půta.

Hejtman uvedl, že nové informace se ho netýkají. „Neznám ani většinu obviněných,“ řekl Půta deníku MF DNES, který o posunu v kauze informoval.

Vedle Půty čelí obvinění kvůli opravě kostela dalších devět lidí. Z 60milionové rekonstrukce si podle detektivů dělili 11 milionů, hejtman měl získat úplatek 800 tisíc korun. Vedle Půty a Zeronika mezi obviněnými figurují pracovníci stavební firmy Metrostav i zaměstnanci úřadu ROP Severovýchod.

Skupina čelí obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, poškozování finančních zájmů Evropské unie, podplácení a návodu ke zneužití pravomoci úřední osoby.

Lidovky.cz

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na Lidovky.cz