28. května 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejen korupce, ale i násilí. V obžalobě Homolky jsou i rány pěstí kvůli mrtvému psovi

Vladimír Dbalý v roli šéfa Nemocnice Na Homolce. Do vazební věznice jej dostal... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Dbalý v roli šéfa Nemocnice Na Homolce. Do vazební věznice jej dostal... | foto: MAFRA - Robert RambousekLidové noviny

PRAHA Rozsáhlá kauza Homolka má další odstín. Před soud kromě korupce a tunelování zakázek na digitalizaci a nákup gama nože míří ještě jeden skutek. Nejde přitom o sofistikovaný ekonomický zločin, ale o obyčejnou rvačku. Jeden z obviněných Petr Kutil neudržel nervy a napadl důležitého svědka.

Z obžaloby, s jejímž obsahem se server Lidovky.cz seznámil, lze vyčíst, že napadený Z. B. neměl daleko k obvinění. Na vyvádění peněz prostřednictvím tendru na digitalizaci se totiž aktivně podílel. U výslechu nicméně tvrdil, že vše dělal na příkaz Kutila a dalšího obviněného Tomáše Kadlece. Na rozdíl od nich tak obvinění unikl, navíc jim a celé skupině kolem exředitele Nemocnice Na Homolce jeho výpověď značně přitížila.

Pikantní je navíc fakt, že svědkovi Z. B. Kutil šéfoval. Každý den se tak potkávali v práci. Napětí mezi oběma muži vyvrcholilo 29. července 2014, jak později svědek vypověděl policistům. Když se kolem poledne vrátil Z. B. z oběda, ve dveřích potkal Kutila.

„Pozdravil ho, když v tom na něj začal Kutil řvát: ‚Vypadni, do konce týdne tě tady nechci vidět‘. Protože nevěděl, co se děje, pootočil se na Kutila, který pokračoval a křičel na něj: ‚Zdrhej, uteč, zdrhej‘. Proto před ním začal utíkat ven z budovy,“ popisuje obžaloba.

Z. B. nepříčetného šéfa poslechl a dal se na útěk, jenže Kutil ho začal nahánět. Vyděšený svědek pak našel útočiště ve vedlejší ulici, kde zrovna parkovali zaměstnanci firmy sídlící na stejné adrese. Otevřenými dveřmi za řidičem nasedl do vozu a zabouchl je, rozzuřený Kutil se ale dostal dovnitř.

Role svědka Z.B.

Z. B. spoluzaložil společnost Virmil, přes níž měla část peněz z tendru putovat na jeho soukromý účet a odtud část na účet developerské společnosti Peta Developments jako půjčka. Tak se podle státního zástupce skupina kolem Dbalého snažila zamést stopy. Policie kvůli tomu účet Z. B. s necelými 6 miliony korun obstavila.   

„Skočil na něj a křičel: ‚Proč si ji zabil, ty svině, ty za to můžeš, proč jsi to udělal‘. Přičemž ho povalil na záda a začal ho bít pěstmi,“ popisuje obžaloba útok. U výslechu pak Kutil útok vysvětloval tím, že ten den musel nechat utratit psa a právě to bylo „spouštěcím mechanismem útoku“.

Zoufalý svědek se Kutila snažil ze sebe skopnout, ale nakonec ho zachránil až jeden z kolegů, který Kutila odtáhl. „I přes to, že si kryl obličej, dostal od Kutila několik ran pěstí do obličeje a břicha. Poté, co Kutil opustil vozidlo, stále na něj křičel: ‚Vypadni, nechci tě vidět‘,“ popisuje státní zástupce v obžalobě.

Pomlácený Z. B. se následně neodvážil vrátit do kanceláře, věci mu musel přivézt kolega. Policistům se pak svěřil, že Kutil mu opakovaně předhazoval jeho výpověď v kauze Homolka a dokonce mu pohrozil obviněním z křivé výpovědi.

„Kutil po něm nikdy nepožadoval, aby ji změnil, ale upozorňoval ho na možné následky, přičemž mu sdělil, že jeho výpověď četl,“ popisuje obžaloba. Kvůli útoku utrpěl Z. B. pohmožděniny, ale nemusel být ošetřen. „Po poradě s advokátem pak věc oznámil policii, neboť dosud s ním Kutil komunikoval pouze verbálně, nebál se, ale fyzickým napadením jej zaskočil,“ píše v obžalobě státní zástupce Zdeněk Matula.

Obžaloba v kauze Homolka

Dbalý a dalších pět lidí čelí obžalobě kvůli zakázce na digitalizaci chorobopisů z roku 2009, při níž podle policie nemocnici Na Homolce způsobili škodu minimálně 57 milionů korun. Skupina se měla dopustit praní špinavých peněz plus sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

Bývalý ředitel nemocnice je obžalován i kvůli zakázce na nákup gama nože za 140 milionů korun. Společně s chirurgem a tehdejším náměstkem nemocnice Michalem Toběrným si údajně řekl o úplatek ve výši několika procent z ceny zakázky. 

Jeden ze členů skupiny Petr Kutil se navíc u soudu má zpovídat kvůli napadení svědka z výtržnictví a pokusu o ublížení na zdraví.

Sám Kutil nicméně u vazebního zasedání přiznal, že Z. B. udeřil pěstí jednou až dvakrát do hlavy. První ale podle jeho verze útočil podřízený po tom, co mu Kutil oznámil, že ho propouští. Za horkou hlavu již nicméně jeden z obviněných kvůli Homolce zaplatil: soud ho loni poslal na dva měsíce do vazby za ovlivňování svědka. Server Lidovky.cz se pokoušel na incident zeptat advokátů obou mužů, ani jeden však nebral telefon a nereagoval ani na SMS. Kriminalisté po útoku vyslýchali svědky, ti si ale unisono „nebyli schopni“ vybavit detaily. Zejména, jestli Kutil podřízeného mlátil. „Vzhledem k osobní provázanosti a vzájemným osobním a pracovním vztahům lze mít pochybnosti o tom, že jejich vylíčení události, na níž byli dotazováni, plně odpovídá skutečnému průběhu,“ konstatoval státní zástupce.

Napadený muž spoluzaložil společnost Virmil, přes níž měla část peněz z tendru putovat na jeho soukromý účet a odtud část na účet developerské společnosti Peta Developments jako půjčka. Tak se podle státního zástupce skupina kolem Dbalého snažila zamést stopy. Policie kvůli tomu účet Z. B. s necelými 6 miliony korun obstavila.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ – MLADÁ BOLESLAV

AURES Holdings a.s.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč