Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza Key Investments: Případ opět míří k pražskému soudu

Bývalý předseda představenstva KI Daniel Brzkovský. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý předseda představenstva KI Daniel Brzkovský. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Případ Key Investments, který se před více než devíti lety proslavil jako nejvýznamnější pyramidový podvod v České republice, bude po roční pauze znovu projednávat soud. Obří tunel, v němž napáleným investorům podle obžaloby vznikla škoda přes 873 milionů korun, koncem loňského října Vrchní soud v Praze vrátil k opětovnému líčení nižší instanci.

Nové hlavní projednávání se bude podle informací LN konat u Městského soudu v Praze 11. listopadu od devíti hodin v jednací síni č. 230. Předsedou senátu je soudce Petr Hovorka.

Vrchní soud v Praze svým usnesením z 30. října 2018 původní rozsudek Městského soudu v Praze, včetně nepodmíněných trestů odnětí svobody a povinnosti náhrady škody, zrušil. „Zrušil v celém rozsahu, tak jak jsem ostatně ve svém odvolání požadoval,“ sdělil LN bývalý ředitel Key Investments Daniel Brzkovský, který v prosinci 2016 dostal pětiletý trest vězení. Za mříže měly jít také dvě někdejší členky představenstva již zkrachovalé brokerské firmy. Klára Fenstererová na čtyři a Alena Šťastná na tři roky. Tato trojice měla způsobit pětačtyřiceti klientům škodu téměř 900 milionů korun.

Roky s kauzou Key Investments - infografika.

Skandál vypukl začátkem roku 2011, kdy společnost Key Investments nebyla schopna vrátit stamiliony korun, které jí do správy svěřily některé pražské radnice, firmy, obce, ale i fyzické osoby.

Trest jen pro bílé koně

„Odvolací soud shledal, že napadený rozsudek ohledně všech obžalovaných nemůže jako správný obstát, neboť se soud nevypořádal se všemi významnými skutečnostmi a jsou pochybnosti o správnosti všech skutkových závěrů, které učinil, protože je nezaložil na řádném hodnocení důkazů a na úplném dokazování,“ vytkla soudkyně Hana Kárová z Vrchního soudu v Praze Městskému soudu v Praze. Dále doporučila, aby se soud první instance zabýval i rolí finančníka Vladimíra Kroužeckého, protože podle obhajoby obžalovaného nebylo objasněno, kdo rozhodoval, kdo Key Investments vlastnil a měl z obchodů prospěch.

V neposlední řadě soudkyně Kárová považuje za potřebné, aby se prvoinstanční soud zabýval výsledky správních řízení vedených Českou národní bankou (ČNB), která činnost firem jako Key Investments měla řádně regulovat a na rizika veřejnost upozorňovat. Soud doposud potrestal jen tzv. bílé koně, skuteční viníci, kteří v této kauze rozhodovali a veřejné stamiliony ukradli, doposud potrestáni nebyli.

„Vrchní soud shledal, že městský soud řádně nezjistil skutkový stav věci v rozsahu, který je nezbytný pro rozhodnutí, a náležitě neobjasnil a nezvážil všechny okolnosti podstatné pro posouzení případu,“ dodává Brzkovský a naznačuje, kam by se měl směr nového projednávání kauzy ubírat. „Role některých původně nepravomocně odsouzených osob nemusela být taková, jak bylo soudem prvního stupně prezentováno, a naopak, že by před soudem mohly stanout některé osoby, které tam doposud nefigurovaly.

Key Investments.

Key Investments.

Dále že údajná škoda, způsobená klientům Key Investments, byla zcela nesprávně stanovena a dále, že je třeba se detailně zabývat rolí ČNB v celém případu. Zejména má být blíže osvětlena role Vladimíra Kroužeckého, hlavního majitele Key Investments, a toho, kdo ve společnosti reálně rozhodoval,“ upřesňuje pro LN Brzkovský.

K většímu objasnění případu by mohli dopomoci jak noví svědci, kteří by měli být k projednávání předvoláni, tak závěry dalšího policejního vyšetřování, které v mezidobí podle informací Brzkovského paralelně probíhalo.

Radnice čekají na své peníze

Slibům vysokého zhodnocení peněžních vkladů naletěla řada subjektů. Za peníze poškozených byly manažery Key Investments nakoupeny bezcenné akcie a dluhopisy zkrachovalých podniků. Kromě fyzických osob, které přišly dohromady o více než 50 milionů korun, na svoje peníze čekají i radnice, dokonce i stát.

Městský soud v Praze přisoudil rozsudkem ze dne 9. prosince 2016 městské části Praha 6 majetkovou škodu ve výši 205 milionů korun. Společnosti SNEO, která je ve vlastnictví městské části Praha 6, pak majetkovou škodu ve výši 40 milionů. „Po vrácení věci Městskému soudu v Praze ze strany Vrchního soudu v Praze budeme nadále setrvávat na náhradě uvedené škody,“ sdělil LN mluvčí zmíněné městské části Ondřej Šrámek.

Praha 10 nedostala zpět 219 milionů korun, město Sokolov 34 milionů. Poškozen byl i stát. Ministerstvo financí dodnes nezískalo zpátky 161 milionů korun. U Key Investments točil peníze i někdejší think tank bývalého prezidenta Václava Klause, avšak organizace Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP) svoje peníze dostala zpět mimo pořadí na úkor ostatních klientů brokerské firmy.

Členka představenstva Alena Šťastná (dříve Štorkanová).

Členka představenstva Alena Šťastná (dříve Štorkanová).

Dotčené městské části v době, kdy investovaly prostřednictvím firmy Key Investments, jejíž kastlíkový majitel sídlil v maringotce na předměstí Londýna, řídily ODS a ČSSD. Přestože dokumenty případu prokazují, že někteří politici šli na ruku Key Investments, státní zástupci, policie a soudy jejich podíl na podvodu nezkoumali.

Soudce Městského soudu v Praze Petr Hovorka, který od příštího týdne povede nové líčení v kauze Key Investments, na sebe přitáhl pozornost naposledy letos v květnu, kdy zprostil obžaloby všech sedmnáct lidí v případu možného tunelování pražského dopravního podniku známém jako „17 haléřů z každé jízdenky“. V ní byl původně obžalován i politický podnikatel Ivo Rittig a bývalý šéf dopravního podniku Martin Dvořák.

István Léko

Autor

István Lékoistvan.leko@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...