Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauza Rath: obvinění přinesli dvě krabice, v jedné bylo opravdu víno

Česko

  7:00aktualizováno  9:10
Klíčová svědkyně korupční aféry exhejtmana Davida Ratha odkryla mechanismus, který generoval černé peníze na úplatky. Zjednodušeně řečeno, šlo o pračku špinavých peněz se zpětným chodem: čisté firemní peníze podchycené v účetnictví nehlučně měnila v korumpující miliony.

Jak vyprali peníze pro Ratha a spol. foto: Lidovky.cz

"Předávala jsem devadesát procent z uhrazené částky," řekla při nedávném výslechu stavební podnikatelka Ivana Salačová, která je v kauze rovněž obviněna. Před pár týdny prvotní mlčení prolomila, vyšetřovatelům poskytla obsáhlou zpověď a usiluje o statut spolupracující obvinění (což by ji u soudu vyneslo shovívavější trest).

Milionové výplaty Salačové

Byť už média o klíčové výpovědi informovala, její klíčové pasáže se dosud na veřejnost nedostaly. Totiž: jak velká firma Konstruktiva Branko dokázala ze svého účetnictví uvolnit čtrnáct milionů korun, aniž by si podezřelé transakce všimli berní úředníci či auditoři?

Petr Kott, Kateřina Pancová, David Rath

Podle spisu měla firma Konstruktiva zastoupená ředitelem Pavlem Drážďanským poskytnout za zakázku na rekonstrukci zámku Buštěhrad celkem čtyřiadvacet milionů korun. Příjemce: Rathova pravá ruka a šéfka kladenské nemocnice Kateřina Pancová. Aby se k Rathovi dostalo sedm milionů korun v proslulé krabici od vína, bylo je nutné nejprve nepozorovaně vytáhnout z účtu Konstruktivy. Posloužila přitom právě Salačová a její firma Fisa, která pro Dražďanského společnost pracovala. Ovšem pouze naoko.

Kdo je Ivana Salačová?

Ivana Salačová je ředitelka a jednatelka stavební firmy FISA ze Slaného.
Tu po vypuknutí kauzy přejmenovala a přepsala na svého syna. ČTĚTE ZDE

Policie ji stíhá kvůli předraženým zakázkám na opravu zámku v Buštěhradu a úplatkům kolem rekonstrukce gymnázia v Hostivici.

Z vazby Salačovou propustili koncem června, s vyšetřovateli totiž začala spolupracovat a částečně doznala vinu

Salačová byla minulý týden obviněna rovněž v kauze zmanipulovaného losování veřejných zakázek ve Středočeském a Jihočeském kraji. ČTĚTE ZDE

"Práce nebyly nikdy vykonány, přesto však byly fakturovány a uhrazeny do výše přibližně 10,5 milionu korun. Jak byly faktury postupně hrazeny, peníze jsem předávala Drážďanskému. Za tímto účelem jsem většinou používala svoji výplatu," popsala v oné klíčové pasáži Salačová.

Na okraj: server Lidovky.cz už před půl rokem upozornil, že podle oficiálních dokladů se ve firmě Fisa musely vyplácet vysoké výplaty. Měsíční průměr na každého zaměstnance vycházel v roce 2009 na 103 tisíc korun.

Dvě krabice od vína

Peníze vozila Salačová Dražďanskému postupně. Po milionu, po milionu a půl. Vždy když jí Konstruktiva Branko uhradila další fakturu. Jak už bylo řečeno, operace nebyla zadarmo. Deset procent si nechávala. "Taková byla dohoda," uvedla Salačová.

Oficiálně Kontruktiva Branko platila Salačové za zemní práce při rekonstrukci Nemocnice v Příbrami. I tento drobný detail má svůj důvod: zpětně zpravidla nikdo nezkoumá, zda stavaři pod zemí odvedli to, co zapsali do faktur.

Poslední předávka se odehrála 14. května v kanceláři Salačové ve Slaném. Ještě téhož dne se Salačová s Drážďanským potkali s Pancovou v její kanceláři v Nemocnici v Kladně. "Když ke mně přijel Drážďanský, sdělil mi, že už má všechno zabaleno a že se sejdeme před ředitelstvím nemocnice. Zároveň bylo dohodnuto, že já ponesu krabici s vínem a on ponese druhou krabici," vylíčila policistům Salačová.

Krabici se dvěma sedmičkami reklamního vína firmy Fisa předala Salačová sekretářce. Druhou krabici, přelepenou izolepou, si podle svědectví převzala přímo Pancová a odnesla jí do "zadní místnosti, kterou má za kanceláří".

Co vyplynulo z odposlechů

Podle přepisů policejních odposlechů řekla Kateřina Pancová Rathovi při předání peněz 14. května (tedy v den jejich zatčení) následující slova: "Tohle jsou pětitisícovky. Ale pak si tohlencto znič." Kriminalisté z řečeného vyvozují, že měla na mysli pásky, jimiž bývají balíčky bankovek svázány, popřípadě obálku, v níž byly peníze uložené.  Rath pak ještě prohlásil: "Takový hezký penízky. Lesklý, takový žlutě, žlutě pěkný. Takový hezký, takový žluťoučký."

A jak věděla, že v zalepené krabici je čtrnáct milionů? "Drážďanský mi u mě ve firmě řekl, že už to má zabalený. A protože mělo dojít k předání první splátky ve výši 14 milionů, předpokládám, že v krabici byla tato částka. Ale sama jsem ji neviděla," odpověděla Salačová vyšetřovatelům.

Jak to s milionovou krabicí dopadlo, je už v živé paměti. Ještě téhož dne ji Pancová odvezla do svého domu v Rudné, kde peníze - alespoň podle policejní verze - rozdělila. A večer si z jejího domu krabici, opět přelepenou izolepou, odnášel David Rath.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat