Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza losovačky: další obviněný přednášel o veřejných zakázkách

Karlovarská losovačka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karlovarská losovačka | foto: Reprofoto

PRAHA Ještě nedávno ostatní učil, jak správně dělat veřejné zakázky. Minulý týden ho ale samotného kvůli jejich manipulování policie obvinila. Server Lidovky.cz zjistil, že kriminalisté si vedle dalších 14 lidí přišli i pro Tomáše Krause, jednatele firmy Tercier, která již čelila podezření z manipulování losování u veřejných zakázek.

Informaci serveru Lidovky.cz bez bližších podrobností potvrdil samotný Kraus. "Nezlobte se, já ani nejsem oprávněn k tomu cokoliv říct," řekl jen. Jeho firma se živila administrací veřejných zakázek, kvůli čemuž ji vyšetřuje protikorupční policie. Konkrétně jde o zakázku ministerstva školství na informační systém pro podporu vědy a výzkumu za dvacet milionů, kdy trojice úředníků vymyslela způsob, jak vybrat předchozího dodavatele. S tím jim pomáhal právě Tercier.

ČTĚTE TAKÉ


Kvůli podezření kolem Terciéru musely být pozastaveny i další zakázky, které prováděl. Pražský magistrát stopnul zakázku na komunikační propojení Prahy 12 a městského okruhu za 45 milionů korun, České Budějovice zase zastavily tendry na opravu ulic za 90 milionů korun, za což jim hrozila sankce od Evropské unie, Tercier zajišťoval i několik podezřelých zakázek pro Jihočeský kraj. Pikantní na celé věci je, že Kraus o veřejných zakázkách přednášel. "Bylo to pro agentury, které se zabývají různými vzdělávacími procesy," potvrdil serveru Lidovky.cz.

Měli speciální program

Jak podvody Tercieru fungovaly? Firma na losování najímala společnost Kleris, která pomocí počítačového programu manipulovala losování, díky čemuž vítězili předem vybraní uchazeči. A právě tento program hraje hlavní roli i v případu 15 čerstvých obvinění.

"Notebooky bylo možno nepozorovaně přepnout do zmanipulovaného módu. Následně pak měly být "náhodně“ vylosovány jen ty podnikatelské subjekty, jejichž identifikační čísla předem zadala obsluhující osoba do losovacího zařízení. Další významnou funkcí losovacího programu mělo být automatické odstranění veškerých dat po skončení losování," uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Obvinili také Salačovou

Server Lidovky.cz již minulý týden informoval, že další z 15 obviněných je slánská stavbařka Ivana Salačová figurující i v úplatkářské kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, podle deníku Insider je novým jménem na seznamu i jihočeský stavbař Ondřej Vitha spojovaný s kmotrem z Hluboké Pavlem Dlouhým (ODS) nebo ministry Martinem Kubou (ODS) a Miroslavem Kalouskem (TOP 09).

Obvinění protikorupční policie se týká 11 veřejných zakázek, kompletně zmanipulovat se však podařilo pouze tři. Mezi nejvýznamnější patří například tendr na modernizaci silnic v Jihočeském kraji za více než půl miliardy nebo na rekonstrukci budovy na Kladně za téměř 140 milionů. Škoda činí podle policie 33 milionů korun.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!