Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud pouští odposlechy z kanceláře Pancové, je jim špatně rozumět

David Rath přichází k soudu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath přichází k soudu | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Vůbec poprvé u krajského soudu zaznívají autentické odposlechy z kauzy Rath. Soudce Robert Pacovský začal pouštět záznamy z kanceláře Kateřiny Pancové v kladenské nemocnici. Soud má v plánu přehrát všechny odposlechy, což může trvat i několik týdnů. Sam Pacovský připustil, že neumí odhadnout, jak dlouho přehrávání může trvat.

Na odposleších mluví zejména Petr Kott a Ivana Salačová, která nyní spolupracuje jako svědkyně s obžalobou. Soud dopoledne pustil šest nahrávek, hovoří se na nich jak o zakázkách, tak o soukromých věcech.

I přes snahu soudce Pacovského, který nechal do soudní síně namontovat dva reproduktory, není nahrávkám dobře rozumět, záznamy silně šumí, na což si stěžují advokáti obžalovaných. David Rath po každé nahrávce soudce upozornil, že záznamu nerozumí.

Pacovský si kvůli lepší slyšitelnosti nechal instalovat dva reproduktory přímo za obviněné, aby všichni dobře slyšeli. Další dva reproduktory míří do zadní části soudní síně určené veřejnosti. V soudní síni kvůli tomu přibyla dvojčlenná obsluha zařízení, všichni zúčastnění dostali navíc sluchátka. Nahrávky, zvlášť z prostorových odposlechů podle soudce Pacovského nejsou příliš kvalitní, naopak záznamy telefonních hovorů jsou prý slyšet lépe.

Ještě než se však soud vůbec dostal k přehrání odposlechů, exhejtman David Rath jejich použití zkritizoval. "Policie na podkladu drbu žádá o nasazení takovéto techniky, aniž by onu spekulaci podložila byť jediným důkazem. Jsem přesvědčen, že je třeba si poslechnout vše, co bylo nahráno. Protože tu selekci mohl dělat někdo nezasvěcený. Na mnoha místech nesouhlasí přepisy s nahrávkou a jsou špatně hodnotitelné," upozornil.

David Rath dorazil k soudu poprvé sám a bez pout na rukou. Novinářům dobře naladěný hned v úvodu poskytl krátký rozhovor. Po více než měsíční pauze je o soud s Davidem Rathem, Kateřinou Pancovou, Petrem Kottem a spol. mimořádná zájem, soudní síň je téměř zaplněna. "To je jako na začátku hlavního líčení," glosoval zájem advokát další obviněné Ivany Salačové Vojtěch Veverka.

Státní zástupce označuje odposlechy jako hlavní důkaz.

Ratha soud propustil minulý měsíc po roce a půl z vazby. Krátce poté ji mohl opustit i další z obžalovaných, Petr Kott. Jeho přítelkyně Kateřina Pancová, která je třetí z hlavních aktérů případu, směla opustit vazební celu už v září.

ČTĚTE TAKÉ:

Soudce již dříve uvedl, že mnohahodinové záznamy chce přehrát celé. Podle Jiráta by to mohlo zabrat i několik týdnů. Zatím se četly jen úryvky přepisů při výsleších obžalovaných a svědků, což kritizovali obhájci. Podle nich jsou nepřesné. Rath namítá, že jsou vytržené ze souvislostí.

Rathova šéfka zakázek končí v kolínské nemocnici

Bývalá spolupracovnice Davida Ratha Johana Novotná, která byla za éry bývalého středočeského hejtmana šéfkou krajského oddělení veřejných zakázek, končí jako ekonomická náměstkyně v kolínské nemocnici. Její místo bylo zrušeno. Pracovní poměr jí skončí ke konci roku, do práce ale nechodí už teď. Informuje o tom server IHNED.cz.

Soud za čtyři měsíce vyslechl kromě obžalovaných zhruba 30 svědků. Byli mezi nimi úředníci a manažeři. Někteří uvedli, že se veřejné zakázky odehrály podle pravidel, jiní tvrdili, že tendry byly předem připravené pro určitého vítěze. Nyní bude soud pokračovat po odročení z konce října. Líčení je zatím naplánované s přestávkami do února příštího roku, přičemž se zřejmě protáhne. Advokáti obžalovaných chtějí slyšet další svědky a vyžadují znalecké posudky.

ČTĚTE TAKÉ:

Státní zástupce v obžalobě tvrdí, že skupina lidí upravovala od srpna 2011 do května 2012 veřejné zakázky. Týkaly se prý opravy zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici a modernizace nemocnic. Postup byl podle Jiráta vždy stejný - podmínky zakázek byly údajně "ušité na míru" předem domluvené firmě, zatímco zbylé dělaly v soutěži "křoví", aby výběr vypadal navenek v pořádku.

Na snímku přicházejí k soudu obžalovaní Kateřina Pancová a Petr Kott

Na snímku přicházejí k soudu obžalovaní Kateřina Pancová a Petr Kott

Rath údajně o všem věděl

Jako organizátory označuje Jirát bývalou ředitelku kladenské nemocnice Pancovou a náměstka středočeských krajských nemocnic Kotta. Rath údajně o všem věděl a dělil se o úplatky. Zbylých osm obžalovaných jsou šéfové a manažeři firem.

Rath, Pancová a Kotta byli ve vazbě hlavně kvůli obavám z jejich možného útěku. Nyní ale lze podle soudu nahradit vazbu slibem, že se nebudou vyhýbat hlavnímu líčení. Museli také odevzdat cestovní doklady. Kromě nástupu do práce se pravidelně hlásí probační a mediační službě.

Výše trestu

Rathovi hrozí v případu nejvyšší trest - až 12 let vězení. Obžaloba ho viní z přijetí úplatků v celkové výši 16 milionů korun. Policie také v říjnu rozšířila obvinění Rathovi a dalším, týká se i firem - například stavební společnosti Metrostav.

Aféra vypukla loni v polovině května poté, kdy kriminalisté zadrželi Ratha v Rudné u Prahy, když odcházel z domu Pancové a Kotta. U sebe měl mimo jiné krabici, o které tvrdil, že je v ní víno. Místo šesti láhví s alkoholem ale bylo uvnitř sedm milionů korun. Podle obžaloby to byl úplatek, což Rath odmítá. V rozhovorech pro média po svém propuštění naznačil, že to mohly být peníze pro kampaň na krajské volby, na jejichž shánění se prý mohla Pancová s Kottem podílet a chtěli mu udělat radost.

Dalším důležitým důkazem v kauze je podle žalobce přiznání podnikatelky Ivany Salačové, pro kterou navrhl pozici spolupracující obviněné, což by jí mohlo zajistit nižší trest. Salačová policii a soudu popisovala, jak se zakázky údajně upravovaly. Advokáti obžalovaných se její výpověď snaží od počátku znevěrohodnit.

ČASOVÁ OSA

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Jatka78 - ilustrační foto  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jatka78 - ilustrační foto  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Jatka78 - ilustrační foto  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!