Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauza Rath už nepatří Bradáčové. Stěhuje se do středních Čech

Česko

  14:13aktualizováno  17:41
PRAHA - Kauza Davida Ratha míří podle informací serveru Lidovky.cz k žalobcům do středních Čech. Ti chystají prověrku vyšetřovacího spisu a zkontrolovat chtějí i postup policie. Případ dostal na starosti žalobce Petr Jirát.

Lenka Bradáčová v pořadu Otázky Václava Moravce. foto: ČTK

Podle žalobkyně Lenky Bradáčové, která na kauzu až do teď dohlížela, se nejzávažnější skutek stal ve středočeské obci Rudné, a proto nyní nastal přesun spisů na Krajské státní zastupitelství Středočeského kraje.

Středočeský krajský státní zástupce Martin Staněk uvedl, že zastupitelství nejprve prošetří postup policie a udělá prověrku vyšetřovacího spisu. "A bude rozhodnuto o stížnostech podaných oprávněnými osobami proti usnesením o zahájení trestního stíhání," dodal Staněk.

Redakce Lidovek.cz  se ho snažila kvůli přesunutí případu kontaktovat již ve čtvrtek. Podle své asistentky měl však poradu. Stejně jako v pátek, kdy se stejným argumentem odmítala svého šéfa kontaktovat.

Rathův případ dostal Jirát

Případ dostal na starosti dlouholetý expert na hospodářskou kriminalitu Petr Jirát. Dnes ráno ale ještě o ničem netušil. "To jste mě zaskočil," reagoval v devět hodin dopoledne Jirát na informaci, že právě on bude mít na starosti Rathovu kauzu. "Trochu se děsím, klidný víkend mě asi nečeká, pokud máte pravdu," dodal.

JIRÁT: Korupce je rakovinou tohoto státu

Žalobce Petr Jirát má ke zdárnému dotažení kauzy dobré předpoklady. 

  • Před pár dny například dostal na šest let za mříže bývalého kolínského místostarostu Romana Pekárka (ODS), který si podle Jirátovy obžaloby řekl o milionový úplatek za výhodnější prodej městských pozemků. "Korupce je rakovinou tohoto státu a je potřeba proti tomu bojovat," prohlásil v závěrečné řeči.
  • Jirát se podílel i na znovuotevření korupční kauzy biolíh v roce 2008, ve které šlo o uplácení kvůli přimíchávání biolihu do paliv a nitky vedly k představitelům státní správy.
  • Do vězení dostal i sociálnědemokratického ministra financí Ivo Svobodu, který spolu se svou společnicí vytuneloval přes pět milionů korun z podniku na výrobu kočárků Liberta. Svoboda byl prvním členem vlády po roce 1989, kterého soud poslal do vězení.
Petr Jirát na archivním snímku z roku 2003

Petr Jirát na archivním snímku z roku 2003

Před necelými třemi týdny zadržela policie před domem ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové exhejtmana a poslance Davida Ratha. V krabici v jeho černé tašce našla sedm milionů korun, které byly podle policejní verze úplatkem za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku.

Není to souboj na zastupitelství

O přesunu korupční aféry kolem středočeského hejtmana se spekulovalo již od zatčení osmi lidí, které policie obvinila v souvislosti s předraženou opravou zámku v Buštěhradě.

VŠE O KAUZE DAVIDA RATHA NEJDETE ZDE


"Nemělo by to být vnímáno jako souboj jednotlivých stupňů státního zastupitelství o to, komu kauza připadne," řekla před časem serveru Lidovky.cz Lenka Bradáčová. Zatím se však mluvilo hlavně o tom, že by se kauza ze severu Čech měla stěhovat na Vrchní státní zastupitelství v Praze. Podle ministerské vyhlášky se pod úřad Vlastimila Rampuly automaticky stěhují kauzy, kde "... byly dotčeny finanční nebo ekonomické zájmy evropského společenství, nebo kde výše škody přesahuje 150 milionů korun."

Vyjádření středočeského státního zástupce Staňka:

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů
Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů

Pokud budete mít cestu do Chlumce nad Cidlinou nebo jen pojedete okolo, zastavte se s dětmi v zábavném rodinném Fajnparku, který se rozkládá v...

Mohlo by vás zajímat