Obvinění vedoucí městského odboru realit Věry Černé, vedoucího investičního oboru Zdeňka Škalouda, advokáta Tomáše Samka s podnikatelem Janem Oulickým kvůli prodeji budov příbramské polikliniky z roku 2011 netrvalo ani měsíc. Všichni čtyři proti němu podali stížnost a uspěli. Server Lidovky.cz získal ono usnesení, které trestní stíhání ruší. Státní zástupce vrátil kriminalistům věc k došetření, rozmetal jejich argumentaci a velmi striktně jim vymezil manévrovací prostor.
ČTĚTE TAKÉ: |
Středočeský krajský státní zástupce Martin Erazím totiž zpochybňuje hned několik zjištění policie. "Po prostudování předloženého materiálu je nutné konstatovat, že rozhodnutí policejního orgánu jako takové nemohlo obstát, neboť je minimálně předčasné. Proto je nutné dát za pravdu námitkám obhajoby," konstatuje Erazím na úvod.
Hlavní důkaz nemůže obstát
Co se mu nezdálo? Především hlavní důkaz policistů, list s vítěznou nabídkou firmy Triticum. Kriminalisté zjistili, že stránka ve formátu A4 byla přeložena pouze jednou a nemohla se tak vejít do obálky ve formátu A6. Z toho dovozují, že vítězná firma dodala nabídku až po otevření obálek ostatních a věděla díky tomu, kolik má nabídnout. Navíc podle nich porušila stanovené podmínky soutěže.
"Uvedený závěr však v kontextu věci nemůže obstát jako jednoznačný výsledek prověřování. Jedná se jen o jednu z možných vyšetřovacích verzí, která musí být prověřena a podložena dalšími důkazy. Závěr je postaven na jediném důkazu, a to právě na skutečnosti, že papír s nabídkou nebyl přeložen," píše státní zástupce Erazím. Upozorňuje také, že doručenou obálku od firmy Triticum mohl někdo v podatelně otevřít, založit a pak vyměnit za nepopsanou kopii kvůli vyloučení pochybností. Takovému scénáři totiž napovídá jedna z výpovědí.
V usnesení také upozorňuje, že samo město si vyhradilo právo odmítnout všechny nabídky. "...a tedy prodat majetek i osobě, která se vůbec nepřihlásila předepsanou formou, avšak učinila dodatečně vyšší nabídku, než byly všechny ostatní, což ostatně město ve svém vyjádření uvedlo," stojí v usnesení. Jinými slovy, Triticum mohlo podat nabídku dodatečně.
Městu škoda nevznikla
Další z pasáží jistě potěšila úředníky příbramské radnice Černou a Škalouda, státní zástupce totiž uložil policistům zvážit, zda je vůbec lze stíhat. "Nelze totiž přehlédnout, že městu Příbram prověřovaným jednáním škoda nevznikla, naopak došlo k prodeji majetku za nejvýhodnější cenu, která výrazně překračovala cenu odhadní," upozorňuje Erazím. Budovy polikliniky znalec ocenil na 14 milionů korun, Triticum ale zaplatilo 20,5 milionu korun.
Krajský státní zástupce navíc pochybuje, zda vůbec lze úředníkům v obálkové komisi přisuzovat odpovědnost. V posuzovaném případě se jednalo o komisi, která otevřela obálky a vytvořila seznam podle výše nabízené ceny, aniž by rozhodovala o výběru kupujícího, což náleželo jinému orgánu," dodává Erazím k roli úředníků.
Ti se hned od začátku brání, že při otevření všechny obálky obsahovaly nabídky, sepsali protokol o otevření a obálky uložili do trezoru k Černé. Několik dní na to vyhlásili vítěze, firmu Triticum. Proti rozhodnutí protestovali obyvatelé Příbrami i lékaři, poukazovali na to, že téměř 20 milionů korun šéfovi firmy Triticum Oulickému poskytl Pavel Brejcha, blízký přítel tehdejšího starosty a dnešního středočeského hejtmana Josefa Řiháka.
Policie privatizaci prověřovala již jednou, případ ale odložila s tím, že jednání radnice bylo trestuhodné, ale nikoliv trestné. Kriminalista Emil Mašanka, který vyšetřování vedl, pak zamířil za Řihákem na krajský úřad na post vedoucího Odboru finančního a investic.