Středa 23. září 2020svátek má Berta 13 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kvůli 'Řihákovu' prodeji polikliniky v Příbrami obvinila policie čtyři lidi

Josef Řihák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Řihák | foto: MAFRA - František Vlček

PŘÍBRAM Příbramští kriminalisté zahájili trestní stíhání čtyř lidí v kvůli pochybnému prodeji polikliniky v Příbrami. Vyšetřování policie otevřela na základě informací zveřejněných serverem Lidovky.cz, podle nichž mohl podezřelý tendr zamést pod koberec bývalý kriminalista Emil Mašanka.

"V souvislosti s případem veřejné soutěže na prodej budovy 1. polikliniky v Příbrami zahájili kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality trestní stíhání čtyř osob," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí středočeské krajské policie Štěpánka Zatloukalová.

Obviněni jsou z trestného činu sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a ze zneužití pravomoci úřední osoby. "Vzhledem ke stádiu a rozsáhlosti vyšetřování v současné sobě nemůžeme poskytnout další informace," dodala Zatloukalová. Bližší informace v tuto chvíli odmítl podat i státní zástupce Ondřej Trčka.

PSALI JSME:

Prodejem polikliniky, který proběhl ještě v době starostování Josefa Řiháka - nynějšího středočeského hejtmana, se policie zabývala už dříve. Konstatovala však pouze to, že jednání radnice bylo trestuhodné, nikoli však trestné. Jak ale informoval server Lidovky.cz, vyšetřování odložil tehdejší policista Emil Mašanka, který následně získal lukrativní post na středočeském hejtmanství.

Příbramská policie se proto po uveřejnění podezřelých informací serverem Lidovky.cz začala prodejem polikliniky zabývat znovu, aby se ujistili, že byli vyšetřovatelé "dostatečně důrazní". V tu chvíli už měla na stole hned dvě trestní oznámení, která sepsala Krajská rada středočeského kraje Věcí veřejných. (VÍCE ČTĚTE ZDE)

Čachry s obálkami?

Do tendru na prodej polikliniky a sousední budovy se záchytnou stanicí a noclehárnou pro bezdomovce se přihlásily čtyři společnosti. Nejvyšší cenu - 20,5 milionu korun, nabídla firma Triticum. Společnosti Ravak a Rodiso však potom napadly soutěž kvůli údajné netransparentnosti. Nelíbilo se jim, že jejich zástupci nebyli přizváni k otevírání obálek, a měli podezření, že se s nabídkami manipulovalo. Tehdejší starosta Řihák výhrady kritiků odmítl. Odpůrci prodeje neuspěli ani u soudu.

V hodnotící komisi byli tři lidé, Zdeněk Škaloud a Věra Černá, kteří dosud na radnici pracují, a ještě advokát Tomáš Samek. Je pravděpodobné, že mezi obviněnými figurují právě oni. "Nebudu se k tomu vůbec vyjadřovat," řekl serveru Lidovky.cz Škaloud, vedoucí Odboru silničního hospodářství a investic.

Sdílný nebyl ani Jan Oulický, předseda představenstva firmy Triticum, která výběrové řízení vyhrála. "Co s tím má naše firma společného?" zeptal se, když ho server Lidovky.cz telefonicky zastihl v jeho další firmě Asavet. Když mu Lidovky.cz vysvětlily, že mu volají kvůli jeho firmě Triticum, která v kauze figuruje, odvětil stručně. "Já jsem ve firmě Asavet," řekl a zavěsil.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19
Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19

Naše kolegyně a bývalá šéfová eMimina Hanka v úterý 8. září porodila zdravou holčičku Emičku. Plánovaný porod císařským řezem zkomplikoval Covid-19...