Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V kauze ROP Severozápad padl první návrh na vazbu, Vaňhová je ale venku

Česko

  12:13aktualizováno  18:48
PRAHA - Policie zadržuje už jen tři z 24 stíhaných v kauze související s evropskými dotacemi z Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad, na svobodě je i exhejtmanka Vaňhová. Zbytek je v cele předběžného zadržení kvůli obavě, že by mohli ovlivnit dosud nevyslechnuté svědky nebo spoluobviněné. V podvečer současně žalobce požádal o první vazbu.

Jana Vaňhová v roce 2012. foto: MAFRA

Aktuálně už sedí v cele předběžného zadržení jen trojice obviněných. Propouštění přitom probíhá rychle, ještě v 17 hodin vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, jejíž úřad vyšetřování případu dozoruje, hlásila šest zadržených. „Až na úplném konci procesních úkonů, tedy výslechů obviněných případně důležitých svědků, se státní zástupce rozhodne, zda podá na některou ze zadržených osob návrh na vzetí do vazby, nebo nikoliv,“ dodala.

Žalobcům se na případnou žádost o vazbu krátí čas, pachatele sebrala policie během úterního rána či dopoledne a lhůta na rozhodnutí čítá 48 hodin. „Rozhodnutí lze očekávat v pozdních nočních hodinách, ne-li brzkých ranních,“ doplnila pro Lidovky.cz Bradáčová. Vrchní státní zastupitelství však krátce poté na svém webu informovalo o první podané žádosti o uvalení vazby. O koho jde, zatím není jasné.

Oddechnout si naopak může exhejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová, z cely se dostala krátce po šesté hodině večer. „Na můj návrh právě Janu Vaňhovou pustili ze zadržení, kolega ji veze domů,“ sdělila LN jedna z advokátů Vaňhové Marie Benešová.

Evropská unie pozastavila dotace z 'kmotrovského' ROP Severozápad

Mezi obviněnými v nové kauze ROP Severozápad jsou obviněni vlivní politici ČSSD z Ústeckého a Karlovarského kraje. Mezi nimi bývalý předseda ČSSD v Ústeckém kraji Arno Fišera, dva bývalí náměstci karlovarského hejtmana Jakub Pánik, Miloslav Čermák nebo Petr Horký, který byl náměstkem hejtmana a místostarostou Mariánských Lázní. Obviněn je také bývalý náměstek hejtmanky Jany Vaňhové Pavel Kouda (dříve ČSSD).

Arno Fišera býval předsedou ČSSD v Ústeckém kraji.

Obvinění Fišery potvrdil jeho advokát Jaroslav Ortman. Jeho klient obvinění odmítá. „Obvinění má 183 stran a když ho dostal včera, tak možnosti na posouzení všech věcí jsou naprosto mlhavé a špatné. V každém případě popírá, že by se dopustil trestné činnosti,“ řekl Ortman. Zároveň potvrdil, že vlivný sociální demokrat zůstává mezi zadrženými.

Pavel Kouda (dříve ČSSD) býval náměstkem hejtmanky Ústeckého kraje Jany Vaňhové.

Dále vyšlo najevo, že policie stíhá i bývalého náměstka hejtmanky Ústeckého kraje Pavla Koudu (dříve ČSSD). „Nebudu nic komentovat, pokud budete chtít něco vědět, tak se obraťte na mého právníka,“ řekl Kouda. Bývalého náměstka potrestal letos ústecký krajský soud zatím nepravomocně tříletým podmíněným trestem s odkladem na pět let v zatím poslední kauze ROP Severozápad.

Bývala hejtmanka ústeckého kraje Jana Vaňhová.

Fišera a Kouda tak rozšířil dosud známá a potvrzená jména obviněných, mezi kterými jsou bývalá hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová, předseda krajské ČSSD v Karlovarském kraji Petr Navrátil (oba ČSSD) nebo někdejší vlivní členové ODS, podnikatel Daniel Ježek a bývalý senátor Alexandr Novák.

Server ihned.cz navíc ve středu upozornil na vyšetřování bývalého primátora Mostu, jenž v minulosti působil jako hodnotitel projektů ucházejících se o dotace v ROP Severozápad.

Fiala čerpá dovolenou

Jakub Pánik je bývalým náměstkem karlovarského hejtmana.

Na seznamu všech obviněných, jsou hodnotitelé projektů a také bývalý předseda ODS v Ústeckém kraji a ředitel Krajské zdravotní Petr Fiala. Jeho telefon je vypnutý. Mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra už dříve řekl, že Fiala čerpá dovolenou. Mluvčí Ústeckého kraje, který je jediným akcionářem Krajské zdravotní, Lucie Dosedělová řekla, že kraj o obvinění svého manažera nemá informace.

Bývalý náměstek hejtmana karlovarského kraje Miloslav Čermák.

„Policie se na nás neobrátila. Nemáme tedy informace, zda to tak je nebo není. A i kdyby to tak bylo, tak se k tomu nebudeme vyjadřovat do doby, než by došlo k rozhodnutí soudu,“ řekla Dosedělová.

V Karlovarském kraji se obvinění týkají mimo jiné někdejší špičky krajské ČSSD. Obviněn byl Petr Navrátil, současný krajský předseda, Jakub Pánik, Miloslav Čermák, oba bývalí náměstci hejtmana, Petr Horký, který byl náměstkem hejtmana a místostarostou Mariánských Lázní.

Petr Navrátil je v současnosti předsedou krajské ČSSD v Karlovarském kraji.

Kauza se týká poškozování zájmů Evropské unie a dalších trestných činů v souvislosti s evropskými dotacemi z ROP Severozápad. Mezi obviněnými figurují podnikatelé i politici z Ústeckého i Karlovarského kraje. Mimo jiné bývalá ústecká hejtmanka Jana Vaňhová, starosta Chebu Petr Navrátil (oba ČSSD), podnikatel Daniel Ježek, bývalý senátor Alexandr Novák nebo Jiří Červinka.

Bývalý senátor Alexandr Novák na snímku z roku 2007.

Aktuální případ, na který dohlíží pražské vrchní státní zastupitelství, zřejmě souvisí s kauzou bývalého ředitele úřadu ROP Severozápad Petra Kušnierze, který je z poškozování zájmů Evropské unie obviněn už od loňského prosince. ROP Severozápad provázely od roku 2010 velké potíže a soudy doteď řeší několik trestních kauz. Kušnierz ručně sepsal několik dokumentů, ve kterých popsal údajné manipulace a ovlivňování projektů v ROP Severozápad. Sepsal i seznam 54 údajně ovlivněných projektů.

Petr Horký byl náměstkem hejtmana a místostarostou Mariánských Lázní.

ROP Severozápad provázely od roku 2010 velké potíže a soudy doteď řeší několik trestních kauz. Postupně byli obviněni všichni ředitelé úřadu, úředníci i politici. V několika kauzách figuruje Kušnierz, jehož soud odsoudil na pět let vězení za přijímání úplatků a zneužití pravomoci. V roce 2014 byl podmínečně propuštěn. Letos ho ústecký krajský soud potrestal zatím nepravomocně sedmi lety za ovlivňování projektů.

Autoři: , ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat