Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
11. září 2018 11:22, aktualizováno  13:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud s Půtou překvapivě nezačal. Jednání bylo odročeno kvůli námitce podjatosti přísedící

Liberecký hejtman Martin Půta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Liberecký hejtman Martin Půta. | foto: Richard Cortés, Česká pozice

Liberec Projednávání korupční kauzy, v níž je obžalován i liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) v úterý u libereckého krajského soudu překvapivě nezačalo. Důvodem je námitka podjatosti přísedící, kterou v pondělí podali Půtovi právníci. Soud ji sice odmítl jako neodůvodněnou, právníci se ale rozhodli podat stížnost.

Lhůtu na rozmyšlenou si ve věci ponechal i státní zástupce. Soud proto se zahájením líčení počká na rozhodnutí vrchního soudu, aby nemusel výslechy opakovat. Po skončení jednání to uvedl předseda senátu Petr Neumann.

Jednou z přísedících je totiž Zdeňka Hronová, manželka Půtova spolustraníka Michala Hrona. Ten před čtyřmi lety v Liberci kandidoval na primátora a Půta jeho kandidaturu po celou dobu podporoval. Půtovi právníci podali námitku z opatrnosti; chtějí předejít dohadům, že si hejtman zařídil, aby rozhodoval člověk jemu blízký.

Takové spekulace už se podle Půtova obhájce Michala Sýkory v politických kruzích objevily. „Nechceme, aby zprošťující rozsudek, ve který doufáme, mohl být zpochybňován,“ doplnil Sýkora.

Předseda senátu Neumann ale řekl, že důvody podjatosti nenašli. „To, že má někdo manžela, který je shodou okolností ve stejné straně jako někdo z obžalovaných, není důvod. Kdybychom hledali pokaždé, kdo je kde ve straně a kdo s kým chodil do školy, to bychom nezahájili nikdy nic,“ poznamenal Neumann. Přesto radši jednání odročil na prosinec, kdy předpokládá, že už bude mít rozhodnutí vrchního soudu. I podle státního zástupce Radima Kadlčka může být námitka podjatosti důvodná.

Líčení bude pokračovat 4. prosince. „Posunutí soudu je z naší pozice výhodnější, ať už to řízení (u vrchního soudu) dopadne, jak chce. V případě uznání námitky bychom byli schopni instalovat jiného přísedícího, který by měl zároveň možnost seznámit se s tím spisem. Protože to nemůže udělat ze dne na den. A když bude stížnost zamítnuta, tak budeme pokračovat v prosinci,“ dodal Neumann.

Korupční kauza spojená s financováním rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény v Liberci se k soudu dostává čtyři roky po vznesení obvinění. Týká se evropských dotací na projekty, které připravila liberecká obecně prospěšná společnost Geotermální energie pro občany (GEPO). Na rekonstrukci kostela za 65 milionů korun ani na projekt oddychové zóny Perštýn ale nakonec žádné evropské peníze vyplaceny nebyly.

S Půtou je v případu obžalováno dalších 12 lidí a zástupci čtyř firem, mimo GEPO také Metrostav, Developer CZ a Gallos. Obžaloba je viní z poškozování finančních zájmů Evropské unie, podplácení, přijetí úplatku, zneužití pravomoci úřední osoby, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a legalizace výnosů z trestné činnosti. Hrozí jim tresty od pěti do 12 let vězení. Půta je obžalovaný z braní úplatků a zneužití pravomoci úřední osoby, vinu ale od začátku odmítá.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.