31. srpna 2011 11:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Každý sedmý voják trpí obezitou, vyfasují léky na hubnutí

Armáda ČR - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Armáda ČR - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Českou armádu čeká dieta. A to doslova. Polovina z dvaadvacetitisícového sboru, který má chránit stát před napadením, totiž trpí nadváhou.

Co je však horší: každý sedmý voják či vojákyně nutně potřebuje léčbu kvůli silné obezitě. "Tato choroba se vyskytuje u tří a půl tisíce profesionálů," říká docent Pavol Hlúbik z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové, jehož tým s alarmujícím zjištěním přišel. Docentovi lidé připravili i plán, jak obezitu z armády vymýtit.

ČTĚTE TAKÉ:


Posádkoví lékaři mají nemocným vojákům během půl roku ordinovat dietu a k novému jídelníčku navíc i léky na hubnutí. Měsíční dávka léku pro jednoho pacienta vyjde na 700 korun. Na nákup ministerstvo použije peníze z resortního zdravotního fondu, kam vloni dorazily potřebné finance.

Jenže ne všem se tento "chemický" nápad líbí. "Armádě by měli nařídit větší pohyb, ale k tomu by se museli odhodlat sami generálové, páka na ně neexistuje," tvrdí jiný expert z Univerzity obrany, který si ale nepřál být jmenován. "Kromě toho, že pohyb je daleko přirozenější a zdravější než cpát do lidí chemii a podvazovat jim žaludky, vyšlo by to armádu mnohem levněji," dodává lékař pod podmínkou anonymity.

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz