Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Kde se berou gayové, Soros řídí ČT a tančící poslankyně aneb svět okamurovců na Facebooku

Česko

  6:00
PRAHA - Tomio Okamura a jeho Svoboda a přímá demokracie se veřejnosti prodává jako strana bojující proti establishmentu, která nedůvěřuje institucím a oficiálním autoritám. V tomto smyslu tak vypadá i svět, jejž sdílí někteří její poslanci na sociálních sítích. Do poslaneckých lavic tak mimo jiné usednou lidé, podle nichž média organizovaně zamlčují fakta o migraci, chod společnosti je prý výsledkem spiknutí liberálních elit nebo že počet homosexuálů mezi lidmi se zvyšuje vlivem akcí jako Prague Pride.

Stranu přímé demokracie vede Tomio Okamura. foto: MAFRA - Dan Materna

„Před 20 lety jsem na běžné české ulici gaye či lesbické páry jen tak nepotkala. Ale dnes pokud trochu více cestujete po našich městech hromadnou dopravou, nelze si nevšimnout - stevard v autobuse dává pořádně najevo, že je gay, pokladní v obchodě si div nenapíše na čelo jsem gay, v autobuse se dvě 16tiletá děvčata drží za ruku a tulí se k sobě. A tak se ptám, kde se tu najednou vzali?“ stojí v textu, který na svém profilu na sociální síti Facebook sdílela čerstvá poslankyně za SPD Karla Maříková.

Okamura chce zestátnit veřejnoprávní média. Ohrožuje demokracii, zní z rozhlasu

Autorkou článku je shodou okolností její stranická kolegyně Věra Maříková, ta se však do dolní komory parlamentu nedostala. Podle autorky textu počet homosexuálů ve společnosti roste i kvůli takzvaným pochodům hrdosti, které představují vyvrcholení každoročního festivalu Prague Pride, jenž tematizuje život sexuálních menšin. Pisatelka má za to, že homosexualita pochází z USA. Soudí tak podle účasti amerického velvyslance na této akci.

Mezi novými zákonodárci sdružených pod velením Tomia Okamury je typické, že texty přebírají z dezinformačních webů jako jsou právě Parlamentní listy či Aeronet. Obdobné projekty opakovaně pracují s neověřenými informacemi, ignorují fakta a rezignují na běžné standardy profese.

‚Z autobusu vyběhlo asi 30 uprchlíků‘

V tomto duchu pak informovala šéfka SPD v Plzeňském kraji a poslankyně Jana Levová o dopravní nehodě linkového autobusu, k níž došlo loni na jaře u Rokycan na Plzeňsku. „Z autobusu vyběhlo asi 30 lidí vypadajících jako ‚uprchlíci‘ a rozutekli se do lesa směrem na Letkov,“ napsala Levová na Facebooku. Tisk prý událost zamlčel, což jen dokazuje cenzuru médií ve vztahu k imigrantům. Policie přitom událost monitorovala jako běžnou nehodu, v níž uprchlíci nijak nefigurovali.

Faux pas v televizi. Byl jsem nervózní, se slovní zásobou problém nemám, říká kandidát SPD

„Společnost, která se v současnosti vytváří a která hodně pracuje se sociálními médii, vykazuje jeden zásadní rys. Je to vytváření poměrně uzavřených a vzájemné oddělených okruhů lidí. Tato skupina věří konspiračním teoriím, nemá moc velkou analytickou schopnost a hledá externí příčiny problémů v jiných skupinách lidí, s nimiž nechce mít nic společného,“ řekl k tomuto fenoménu serveru Lidovky.cz sociolog Jan Herzman s tím, že právě tento okruh občanů dokázal Okamura podchytit a stát se jeho politickým mluvčím.

Mezi příspěvky některých poslanců SPD tak lze najít „seriózní úvahy“ o tom, zda obsah České televize ovlivňuje americký miliardář a filantrop maďarského původu George Soros, jestli africký mor prasat na Zlínsku není uměle vyvolaný s cílem mediálně zakrýt jiná údajná provinění Evropské unie či že směrnice o zákazu přídavku rumového éteru do českého tuzemáku je výsledkem tlaku nejmenované mocné likérky na bruselské úředníky.

Vedle výše uvedených projevů pak v souvislosti s čerstvými zákonodárci z týmu Tomia Okamury kolují na sociálních sítích vyslovené bizarnosti. Poslankyně Lucie Šafářová zvolená za Jihomoravský kraj se podle veřejně dostupných informací živí jako obchodní manažerka, ale na sociální síti Facebook proslula především videem, v němž nabízí zajištění večírků. Oblečená je celá v černém, na sobě má podvazky a ve finále klipu se nakrucováním boků pokouší o svůdný tanec.

Poslanec zve na erotický ples

Už dříve na sebe nechtěně upozornil velmi nejistým výkonem v jedné z předvolebních diskusí na České televizi poslanec za Jihočeský kraj a člen předsednictva hnutí Miloslav Rozner. Sám sebe prezentoval jako odborníka na kulturu, živí se jako manažer kapely Argema. V diskusi nahlas uvažoval o tom, jak od 90. let kultura upadá. Když mu moderátor Jakub Železný oponoval, Rozner reagoval následovně: „Určitě, možná s vámi tak úplně nesouhlasím.“ 

Rozner v tomto ohledu ale nepřestává dál „bavit“. Po Facebooku se pro změnu šíří jeden z jeho starších příspěvků, v němž zve na koncert Argemy. Vystoupení se přitom konalo v rámci erotického plesu. „Těšit se můžete na pánský a dámský striptýz, autogramiádu a bohatou erotickou tombolu,“ lákal na svou kapelu Rozner. Pro pořádek je třeba dodat, že vystoupení se konalo na podporu dobročinné organizace Nadační fond Kapka naděje.

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura odevzdal 20....
Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura hovoří s...

Jakkoliv lze na některé poslance SPD pohlížet s velkou dávkou rezervovanosti, strana Tomia Okamury jednoduše představuje reálnou politickou sílu. Ve volbách brala čtvrté místo, v klání o poslaneckou sněmovnu pro ni hlasovalo skoro 540 tisíc lidí. „Jsou to lidé nespokojení s vlastním životem, vlastní sociální situací a nespokojení s minulou politikou,“ řekl serveru Lidovky.cz sociolog a politolog Daniel Kunštát.  

Autor: