Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Je to sympaťák‘. Nohavica podpořil Okamuru, spojují je prý názory na palčivé problémy

Česko

  15:54
PRAHA - Potkali se na nákupech v supermarketu a vzešla z toho veřejná podpora potvrzená společnou fotografií. „Je to sympaťák,“ uvedl zpěvák Jaromír Nohavica o politikovi Tomio Okamurovi. Podle šéfa strany Svoboda a přímá demokracie - známého svými protiimigrantskými postoji - ho s umělcem spojují podobné názory na „aktuální palčivé problémy“.

Jaromír Nohavica a Tomio Okamura foto: Lidovky.cz

„Potkal jsem se v Ostravě s Jarkem Nohavicou, popovídali jsme si a jsem rád, že máme podobné názory na aktuální palčivé problémy. Těším se na další setkání a přeji Jarkovi, ať se daří!“ překvapil v neděli uživatele sociální sítě kontroverzní politik a člen strany Svoboda a přímá demokracie.

Tímto popiskem uvedená fotografie Nohavici a Okamury vyvolala o víkendu na sociální síti Facebook nebývale silnou vlnu reakcí. Obejmutí a úsměvy známých tváří veřejného života před kamerou některé fanoušky potěšilo, druhé rozohnilo.

Okamurova strana Svoboda a přímá demokracie se totiž podle červnového volebního modelu agentury STEM pohybuje na pětiprocentní hranici (přesně 4,4 procenta). Podpora politika veskrze oblíbeným zpěvákem by tak mohla partaji před volbami do sněmovny pomoci. Příspěvek „lajkovalo“ více než osm tisíc lidí, dalších osm set uživatelů sociální sítě fotografii sdílelo.

Jaké názory na „palčivé“ problémy Nohavicu a Okamuru spojují, politik na Facebooku neuvedl. Okolnosti vzniku snímku nevysvětlil ani serveru Lidovky.cz, který jej oslovil s dotazy.

Nohavica ale záhy vysvětlil, jak k setkání došlo a co jej vedlo k veřejné podpoře politika. „Pan Okamura mne potkal v ostravském Globusu na nákupech. Poprosil mne o společnou fotografii, rád jsem se s ním vyfotil. Je to sympaťák,“ odpověděl na dotaz serveru Lidovky.cz zpěvák Jaromír Nohavica. Když se jej redaktorka zeptala, v čem si je s Okamurou názorově blízký, odpověděl: „Vy jste kapitánka Kabátová od StB?“

Textař, zpěvák a básník působící na české hudební scéně přes 40 let je sám spojovaný s komunistickou Státní bezpečností. Zveřejnění informací o jeho spolupráci s StB bylo největším stínem Nohavicova hvězdného období. Zpěvák na své internetové stránce styky s politickou policií připustil, vyloučil však, že by udával lidi. Podle tisku StB na Nohavicu tvrdě tlačila a vydírala ho hrozbou vězení za pobuřování.

Jestli Okamurovi podpora od Nohavici pomůže, zatím není jasné. Podle osloveného politologa se to však stává zajímavým tématem vzhledem k tomu, že Nohavica je úzce spojený s oblastí Ostravska.

„Jarka Nohavicu lidé v Moravskoslezském regionu vnímají jako svého tvůrce, takže pokud by to mělo někde Okamurovi pomoct, tak právě v tomto regionu. I podle výsledků předchozích voleb by to pro Okamuru mohlo být zajímavé. Otázkou ale je, nakolik bude podpora ze strany Nohavici konzistentní. Máme přeci jen čtvrt roku do voleb a nemyslím si, že by si voliči pamatovali, že se Jarek Nohavica nechal vyfotit s Tomiem Okamurou na Facebook,“ uvedl pro server Lidovky.cz politolog z Masarykovy univerzity Miloš Gregor.

„Regionálně by to tedy zajímavé mohlo být, ale skutečně záleží, jak moc to je vážně myšlená podpora. Uvidíme, jestli si to na základě reakcí politiků či umělců nerozmyslí,“ dodal.

Zpěvák a textař se nicméně těší podpoře i od Miloše Zemana. Jak totiž prezident již březnu naznačil, mohl by písničkáře letos vyznamenat 28. října Pražském hradě. „Jarka Nohavicu mám velice rád a aniž bych cokoliv naznačoval, protože jak se říká v Cimrmanovi, my nesmíme ani naznačovat, možná se s ním potkám 28. října,“ uvedl Zeman během setkání s obyvateli ve Šternberku.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!