Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdo by měl získat Nobelovu cenu za mír? 'Skvělý syn národa' Kocáb

Česko

  10:10
PRAHA - Nobelovu cenu za mír získal Michael Kocáb. I taková zpráva by mohla přijít z Norska, kde se ceny udělují. Bývalého ministra pro lidská práva totiž chtějí na cenu nominovat jeho přátelé z neziskových organizací a jeho kolegové z ministerstva. Ti sbírají podpisy, aby mohli do konce ledna poslat do Norska nominační dopis.

Kdo všechno Kocába podporuje? "Mám ostych se o to zajímat, sám jsem na to koukal jako opařený," řekl serveru Týden.cz Kocáb.

Podporu nominaci svými podpisy k 18. lednu vyjádřilo 35 lidí, v kolonce "signatáři" však není zatím uveden nikdo. Kocába podpořili jeho bývalí podřízení z Úřadu vlády, předseda Českomoravské psychologické společnosti Jan Šturma nebo hudebník Klaudius Kryšpín, Kocábův kolega z kapely Pražský výběr.

ČTĚTE TAKÉ:

"Hlavním důvodem, který se stal podnětem pro řadu lidskoprávních aktivistů nominovat Michaela Kocába na Nobelovu cenu míru, nehledě pouze na jeho zásluhy v české politické historii, je jeho role v upozorňování na tragickou situaci obyvatel Severního Kavkazu a zacházení s uprchlíky z této oblasti v zemích Evropské unie," píše se v nominačním dopise.

Je to skvělý syn národa, zní z Ruska
Kocába jako člověka, který by měl získat cenu za mír, vidí i některé zahraniční osobnosti, například předsedkyně Nadace Anny Politkovské a Asociace Židů z bývalého SSSR Victoria Poupková či Tanja Lokšina, zástupkyně ředitele moskevské pobočky organizace Human Rights Watch.

Kocábovy zásluhy chválí i Světlana Gannuškina, předsedkyně výboru Občanské pomoci. "Udělení mu Nobelovy ceny míru by bylo správným krokem a pomohlo by rozšířit mezi budoucí generace myšlenky, hodnoty a způsob života, které se vytvářely tvrdou prací nejlepších lidí lidstva a u kterých nyní riskujeme, že je ztratíme," řekla serveru.

ČTĚTE TAKÉ:

Umělecký fotograf a novinář Sergej Melnikoff nazývá ve svém doporučení Kocába dokonce "skvělým synem národa". "Udělení ceny Michaelu Kocábovi by zvýšilo prestiž Nobelova výboru, která za poslední desetiletí silně postrádala," domnívá se.

První místopředseda Senátu Parlamentu ČR Přemysl Sobotka navrhnul na Nobelovu cenu míru Sira Nicholase George Wintona, který zachránil 669 židovských dětí z předválečného Československa.

ČTĚTE TAKÉ

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍK CHEMIE (40-60.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč