Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kdo je kdo v novém vedení ODS? Podívejte se

Politici Jiří Pospíšil, Pavel Blažek, Tomáš Chalupa a Miroslava Němcová byli na víkendovém kongresu ODS v Brně zvoleni novými místopředsedy strany. Doplní vedení v čele s předsedou Petrem Nečasem a 1. místopředsedou Martinem Kubou.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Politici Jiří Pospíšil, Pavel Blažek, Tomáš Chalupa a Miroslava Němcová byli na víkendovém kongresu ODS v Brně zvoleni novými místopředsedy strany. Doplní vedení v čele s předsedou Petrem Nečasem a 1. místopředsedou Martinem Kubou. | foto: ČTK

PRAHA Politici Jiří Pospíšil, Pavel Blažek, Tomáš Chalupa a Miroslava Němcová byli na víkendovém kongresu ODS v Brně zvoleni novými místopředsedy strany. Doplní vedení v čele s předsedou Petrem Nečasem a 1. místopředsedou Martinem Kubou. Kdo je kdo?

PETR NEČAS, PŘEDSESA ODS

Premiér Petr Nečas na schůzi Poslanecké sněmovny.

Datum a místo narození: 19. listopadu 1964, Uherské Hradiště

Vzdělání: vystudoval fyziku na Univerzitě J. E. Purkyně (dnešní Masarykova univerzita) v Brně.

Zaměstnání: pracoval jako výzkumný a vývojový pracovník v Tesle Rožnov (1988-1992); od roku 1992 působí v politice.

Politická kariéra: do ODS vstoupil v roce 1991, o rok později byl poprvé zvolen poslancem a svůj mandát opakovaně obhájil i v dalších volbách až do současnosti, působil mimo jiné jako předseda výboru pro obranu a bezpečnost; v letech 1995 až 1996 byl prvním náměstkem ministra obrany, od září 2006 do května 2009 ministrem práce a sociálních věcí a současně místopředsedou vlády v obou vládách Mirka Topolánka (ODS).

Od prosince 1999 byl místopředsedou ODS, v letech 2004 až 2006 pak prvním místopředsedou; po Topolánkově rezignaci v březnu 2010 se stal volebním lídrem ODS a byl pověřen řízením strany; 20. června 2010 byl zvolen předsedou ODS, 28.června 2010 jej prezident Václav Klaus jmenoval předsedou vlády.

Rodina: ženatý, má dva syny a dvě dcery

Ostatní: Do čela ODS přišel Nečas jako "pan čistý", který měl napravit pošramocenou pověst nejsilnější pravicové strany v Česku. Té uškodil především problém tzv. regionálních kmotrů, tedy podnikatelů, kteří údajně ovlivňují rozhodování politiků strany.

Sám Nečas přitom působil v nejužším vedení strany od roku 1999, jeho jméno ale není spojeno s žádným skandálem.

Nečas bývá občas kritizován za určitou nerozhodnost a nedostatek přirozeného "vůdcovství".

Členem vlády se Nečas mohl stát poprvé již v květnu 1995, kdy jej ODS navrhla na uvolněné místo ministra vnitra; návrh nejprve přijal, po několika dnech odmítl z rodinných důvodů.

-Nečas byl vnímám jako jeden z lídrů ODS, který si uchoval korektní vztahy s prezidentem Václavem Klausem, jež se s ODS rozešel kvůli nesouhlasu s její politikou za předchozího Topolánkova vedení. V posledních době komentátoři označovali vztahy Nečasovy vlády a Hradu spíše za chladné.

MARTIN KUBA, 1. MÍSTOPŘEDSEDA ODS

Martin Kuba (snímek pochází z kongresu ODS v roce 2010).

Datum a místo narození: 9. dubna 1973, České Budějovice.

Vzdělání: Vystudoval 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze (specializace anesteziologie, 2002).

Profesní kariéra: Od roku 2002 působil jako lékař Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje a jako anesteziolog na oddělení kardiochirurgie ARO Nemocnice České Budějovice.  V roce 2004 se stal provozovatelem pekárny Fornetti v Českých Budějovicích a v roce 2007 založil síť obchodů Fruit Frog - ovocné koktejly.

V minulosti byl mimo jiné radním Českých Budějovic (2006-10) a prvním náměstkem jihočeského hejtmana (2010-11). Loni v listopadu byl jmenován ministrem průmyslu a obchodu ve vládě Petra Nečase.

Politická kariéra: Členem ODS je od roku 2003, od roku 2008 je předsedou jihočeské ODS.

Ostatní: V červnu 2010 neúspěšně kandidoval na místopředsedu ODS. Před volbou neměl podporu lídra ODS Petra Nečase, podle něhož by "ve vedení ODS neměli být lidé, kteří reprezentují velkou koalici. V jižních Čechách je velká koalice, on sám (Kuba) je náměstkem sociálnědemokratického hejtmana".

Kuba bývá v médiích spojován s vlivným jihočeským podnikatelem Pavlem Dlouhým, kterého někdejší šéf strany Mirek Topolánek zařadil mezi takzvané kmotry ODS.

PAVEL BLAŽEK, MÍSTOPŘEDSEDA ODS A MINISTR SPRAVEDLNOSTI

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek

Narození: 8. dubna 1969 v Brně

Studium: Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, na stejné škole absolvoval i doktorandské studium. V letech 1992 až 1995 byl advokátním koncipientem, od roku 1996 je advokátem. Učil také na Právnické fakultě MU v Brně (1992 až 2002).

Politika: Členem ODS je od roku 1998. Je předsedou oblastního sdružení ODS Brno - město a od minulého kongresu v roce 2010 i místopředsedou strany. Jako místopředseda měl mít na starost vnitřní chod strany, podle jeho vyjádření z února 2011 ale řízení strany postupně převzal sám předseda strany a premiér Petr Nečas.

Nečas Blažka v minulosti několikrát kritizoval (např. za uzavření velké koalice s ČSSD na brněnském magistrátu či za působení v dozorčí radě Lesů ČR), přesto ho po odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila nominoval do své vlády.

TOMÁŠ CHALUPA, MÍSTOPŘEDSEDA ODS A MINISTR ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS)

Narození: 3. července 1974 v Praze

Studium: Katedra žurnalistiky a masové komunikace na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, studium na Filozofická fakultě UK a Právnické fakultě UK.

Zaměstnání: Pracoval jako novinář, poté byl tiskovým mluvčím vlády a zaměstnancem hlavní kanceláře ODS.

V letech 1998 až 2002 byl místostarostou a v letech 2002 až 2011 starostou městské části Praha 6. Byl i členem zastupitelstva hlavního města. Do ODS vstoupil v roce 1992, v letech 2004 až 2010 byl místopředsedou pražského regionálního sdružení strany.

MIROSLAVA NĚMCOVÁ, MÍSTOPŘEDSEDKYNĚ ODS A PŘEDSEDKYNĚ POSLANECKÉ SNĚMOVNY

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová vystoupila 16. května v Praze na briefingu k případu poslance ČSSD a středočeského hejtmana Davida Ratha.

Narození: 17. listopadu 1952 v Novém Městě na Moravě

Studium, zaměstnání: Absolventka Střední zemědělské technické školy v Havlíčkově Brodě před vstupem do politiky pracovala v Českém statistické úřadu a od roku 1992 vedla vlastní knihkupectví ve Žďáru nad Sázavou.

Politika: Členkou Poslanecké sněmovny je nepřetržitě od roku 1998, dvě volební období byla místopředsedkyní Sněmovny. Členkou ODS je od roku 1992, v letech 2002 až 2006 byla místopředsedkyní strany, od června 2010 byla první místopředsedkyní.

V minulosti byla mimo jiné členkou zastupitelstva ve Žďáru nad Sázavou. V roce 1996 neúspěšně kandidovala do Senátu a v roce 2002 na předsedkyni ODS.

JIŘÍ POSPÍŠIL, MÍSTOPŘEDSEDA ODS, BÝVALÝ MINISTR SPRAVEDLNOSTI

JIří Pospíšil na sněmu plzeňské ODS

Narození: 24. listopadu 1975 v Chomutově

Studium: Absolvoval Právnickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni (1999), získal titul JUDr.

Zaměstnání: Po dokončení školy pracoval jako advokátní koncipient, v roce 2000 začal vyučovat na katedře správního práva plzeňských práv, přednášel také na soukromé Vysoké škole Karlovy Vary. Od září 2009 do srpna 2010 byl děkanem Právnické fakulty v Plzni.

Politika: V roce 1994 vstoupil do ODA, v roce 1998 do ODS, kde je předsedou regionálního sdružení na Plzeňsku a od června 2010 i místopředsedou strany. Členem Poslanecké sněmovny je od roku 2002.

Ministrem spravedlnosti byl od září 2006 do května 2009 v obou vládách Mirka Topolánka (do ledna 2007 byl i předsedou legislativní rady vlády) i ve vládě Petra Nečase, který ho ale letos v červnu z vlády odvolal.

V letošních volbách do krajských zastupitelstev byl v Plzeňském kraji lídrem ODS, která jako jediná z krajských kandidátek ODS ve volbách zvítězila.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?