Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kuba porazil Němcovou. Kongres ho zvolil prvním místopředsedou

Česko

  14:03aktualizováno  15:21
BRNO - Prvním místopředsedou ODS se stal ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Získal 363 hlasů. Na druhém místě skončila šéfka sněmovny Miroslava Němcová se 142 hlasy. Poslední skončil europoslanec Hynek Fajmon se 69 hlasy.

Martin Kuba (snímek pochází z kongresu ODS v roce 2010). foto: Stanislav PeškaČTK

"Chci být loajální k ODS, ke svému předsedovi, krýt jeho záda, nebýt součástí žádných jiných plánů, ale toho plánu, který prosazuje tento kongres, tato strana, který nás vrací tam, kam patříme, na stranu na pravé straně politického spektra, která je schopna vyhrávat volby," reagoval Kuba na své vítězství.

PSALI JSME:

Uvedl také, že se nechystá vzdát ministerské funkce kvůli zvolení prvním místopředsedou. Myslí si, že zvládne stíhat všechny povinnosti. "Jsem zvyklý na to pracovat hodně," prohlásil v rozhovoru pro ČT.

Fuksa do Nečasova týmu nechce

Volební kongres bude nyní pokračovat volbou dalších čtyř místopředsedů. O tyto posty se uchází: Pavel Blažek, Daniela Filipiová, Tomáš Chalupa, Miroslava Němcová, Miloslav Plass a Jiří Pospíšil. Všichni přednesli svůj nominační projev a po 16.00 začala volba.

U post se ucházel i Ivan Fuksa, který neuspěj v souboji s Petrem Nečasem o funkci předsedy strany. Ve svém nominačním projevu však oznámil, že kandidovat nebude a následně odešel za Petrem Tluchořem, který stejně jako on patří do skupiny rebelujících poslanců. Ze strany ale zmizet - jako nedávno jiný vzbouřenec Radim Fiala - nehodlá. "Jen nechci být v týmu Petra Nečase," dodal pro Lidovky.cz Fuksa.

Chvíli se vedla diskuze - na návrh Jaroslava Kubery - aby se zúžilo vedení ODS a byl zvolen jen jeden další místopředseda. Tento návrh však neprošel. "Jsou to čtyři další pohledy," argumentoval pro zachování počtu řadových místopředsedů Nečas.

Dříve v nelibosti

Jihočeský lídr Kuba dříve sklízel kritiku za to, že údajně v regionu je pod vlivem vlivného podnikatele z Hluboké Pavla Dlouhého. Nečas ho před dvěma roky, když propagoval politiky s vlastními názory, za místopředsedu nechtěl, a Kuba se tehdy do vedení nedostal. Později s ním ale začal spolupracovat a vybral si ho do vlády jako ministra průmyslu. Jeho práci na ministerstvu dnes většina občanských demokratů oceňuje.

Ostré spory s Kubou má bývalý poslanec ODS Michal Doktor, který kvůli jeho vládnímu angažmá stranu opustil. Kubovo vítězství tak může podle některých hlasů z kongresu ODS připravit o případnou podporu Doktora pro vládní návrhy.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...