Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kdo musí podat daňové přiznání?

Česko

Chystáte se vyplnit daňové přiznání? Na chvíli zadržte. Možná se právě vás tato povinnost vůbec netýká.

Systém je poměrně komplikovaný. Daňové přiznání musí podat každý, kdo má příjmy vyšší než patnáct tisíc korun, pokud ovšem tyto příjmy nejsou od daně osvobozeny nebo nejsou takzvaným předmětem daně. Povinnost podat přiznání mají nejen ti, kteří vydělali, ale i podnikatelé, kterým vyšla daňová ztráta.

Papírování se naopak vyhnou zaměstnanci, kteří u svého zaměstnavatele podepsali „prohlášení k dani“ a jejich jiné zdanitelné příjmy nejsou vyšší než šest tisíc korun. Pak také lidé, kteří mají více zaměstnavatelů, ale u všech podepsali „prohlášení k dani“ a jejich jiné zdanitelné příjmy nejsou vyšší než šest tisíc korun. Jinými slovy, pokud si ke svému pravidelnému platu přivyděláte více než šest tisíc, daňové přiznání budete muset podat.

Formulář nemusí vyplňovat osoby, které měly příjmy nižší než patnáct tisíc korun nebo je možné jejich příjmy podle zákona považovat za „ostatní“. Do této kategorie lze zařadit například příležitostnou zemědělskou činnost, tedy například když prodáte okurky z vlastní zahrádky na trhu nebo med z domácího úlu. Pokud tyto příjmy nepřesáhnou dvacet tisíc korun, jsou od daně osvobozeny. Vopačném případě musíte přiznání podat.

Daňové přiznání nemusí dále podávat lidé, kteří sice mají bydliště v České republice, ale jsou zaměstnáni v zahraničí. Takový předpis ale platí pouze pro některé země, například Itálii, Velkou Británii nebo Německo. Záleží vždy na mezinárodních smlouvách.

Podat přiznání musí ten, kdo měl vloni podíl v nějaké společnosti a šly mu z něj zisky, případně dostával peníze plynoucí z autorských práv. Povinnost platí také pro ty, kdo v roce 2008 prodali byt nebo dům. Ušetří v případě, jestliže v něm alespoň 2 roky před prodáním bydleli nebo byli po dobu pěti let jeho vlastníky.

Úroky z vkladů, pojištění Peníze se v některých případech dostanou k příjemci už ve zdaněné podobě, z takových příjmů tedy není nutné přiznání podávat. Patří k nim například úroky z vkladů nebo plnění z různých pojištění, ať už z havarijních nebo životních.

Podobně jsou na tom také příjmy plynoucí z dividend. Výjimkou jsou ale v tomto případě dividendy ze zahraničí, které člověk dostane v nezdaněné formě.

Do přiznání se nezahrnují ani příjmy z prodeje akcií a fondů, pokud je držíte déle než šest měsíců. Důležité však je, abyste v takovém případě vlastnili méně než pět procent dané firmy. Pokud byste ovládali větší část, z půlroční lhůty by byla rázem lhůta pětiletá.

Kdy má povinnost podat daňové přiznání zaměstnanec, a kdy se o to naopak postará za něj zaměstnavatel? S daňovým přiznáním nemusí mít starosti zaměstnanci, kteří v nějaké firmě pracují na hlavní a vedlejší pracovní poměr, případně dohodu o provedení práce nebo činnosti. Za ně totiž zaměstnavatel podává roční zúčtování. Neměli by samozřejmě mít jiné příjmy vyšší než šest tisíc korun.

Hranice šesti tisíc korun má však výjimku: tou jsou například honoráře za články v novinách, časopisech a dalších médiích, které nepřevyšují částku sedmi tisíc korun měsíčně. Z těch totiž vydavatel srazí daň patnáct procent a odvede jí státu místo autora.

K tomu se tak dostanou už zdaněné peníze, které tím pádem už není třeba znova danit.

Žádost o zúčtování daně Aby zaměstnavatel mohl za zaměstnance podat daňové přiznání, musí u něj zaměstnanec podepsat žádost o zúčtování daně. K němu musí dodat všechny odpovídající dokumenty. Doložit tak musí například příjmy u předchozích zaměstnavatelů v roce 2008 nebo výši hypotečních úvěrů, případně informace o stavebním spoření nebo životním pojištění, které mohou ovlivnit výpočet daně a snížit daňovou povinnost.

O roční zúčtování mohou požádat i lidé, kteří odešli v průběhu loňského roku do důchodu nebo přišli o zaměstnání. Pokud od té doby neměli jiné příjmy, musí za ně podat roční zúčtování jejich poslední zaměstnavatel. V případě, že by zaměstnavatel už neexistoval (firma například zkrachovala), můžete požádat o podání zúčtování buď právního zástupce společnosti nebo finanční úřad příslušející k místu trvalého bydliště.

Pokud jste se nechtěli coby zaměstnanec potit nad vyplňováním daňového přiznání, mohli jste o to požádat zaměstnavatele. Ale pozor - museli jste to stihnout do 15. února 2009. K tomu stačilo podepsat zmíněnou žádost o zúčtování. Dnes je na to už pozdě.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!