Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Kdo tráví orly? Myslivci, rybáři nebo snad holubáři

Česko

PRAHA Myslivci s rybáři se přou, kdo tráví přísně chráněné vydry a orly mořské.

Polemiku odstartoval ve svém úterním prohlášení Jiří Šilha, mluvčí Českomoravské myslivecké jednoty. Šilha nejdříve pokáral novináře, že jeho kolegy neprávem očerňují, protože „kladení otrávených návnad nelze slučovat pouze s myslivci“. Pak naznačil, že traviči mohou být například rybáři, kterým dravci žerou ryby. Takové tvrzení rybáři odmítají a vinu vesměs přehazují zase na myslivce.

„Je rovněž s podivem, že v komentářích k nálezům otrávených návnad byly vždy ignorovány subjekty hospodařící na vodních plochách, i když byly kadávery (mršiny - pozn. red.) orlů mořských a vyder nalezeny v jejich blízkosti,“ napsal Šilha.

Takové obvinění rybáři odmítají. „No, na vydry se sice nadává, ale nevím, že by někdo z rybářů něco takového udělal,“ namítá Petr Jílek z třeboňské pobočky Českého rybářského svazu (ČRS).

Stejný názor má i technik východočeského ČRS Jan Pohl. „Já se domnívám, že tomu tak není. Myslivci ale trávili zvířata odjakživa,“ míní. Z jeho dalších slov ale plyne, že myslivcům údajné trávení zvířat vlastně nijak nevyčítá.

Dravců je totiž prý dost. „Možná to jsou holubáři, proč se nezeptáte holubářů? Ti tráví jestřáby, protože jim žerou holuby. A co lidi, kteří mají slepice? To myslíte, že by je netrávili, když jim žerou kuřata a husy? A to jde třeba o ty nejpotřebnější, kteří na venkově nemají práci. Vemte to jako celospolečenský problém a řekněte už konečně, že predátorů a těchhle potvor, co všechno sežerou, je tu moc,“ dodává.

Spor rybářů s myslivci není žádnou maličkostí, týká se totiž obrovského množství lidí. Početně silnější je Český rybářský svaz, který má více než 256 tisíc členů. Českomoravská myslivecká jednota má sice členů „pouhých“ 95 tisíc, zato ovšem „po zuby ozbrojených“.

Ať už orly a vydry tráví myslivci, rybáři nebo prostě nijak neorganizovaní pytláci, jedno je jasné -policie viníky nalézt neumí. V posledních třech letech vyšetřovali policisté 16 takovýchto případů, nevyřešili ale ani jediný. Otrávených zvířat bylo přitom podle odborníků mnohem více, jejich smrt ale nikdo nenahlásil. Česká společnost ornitologická proto dokonce založila web www.karbofuran.cz (jméno nejčastěji používaného jedu), na kterém za informace vedoucí k dopadení někoho z travičů slibuje odměnu. Ta díky dobrovolným příspěvkům dosáhla v současné době výše 77 702 korun.

Mezi poslední evidované případy patří tři týdny stará otrava dvou vyder u jihočeských Dačic. Na stejném místě přitom zemřely i dvě další vydry, norek a káně, jejich pitvu ale nikdo nenařídil. Poslední orel mořský podlehl karbofuranu na konci března u východočeských Králíků. Těchto ptáků žije v Česku méně než 40 párů. Zhruba 10 orlů přitom podle ochranářů někdo v posledních dvou letech otrávil.

„Vemte to jako celospolečenský problém a řekněte už konečně, že predátorů a těchhle potvor, co všechno sežerou, je tu moc“

Autor: