Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kdosi ukradl losovací zařízení z kauzy Rath

David Rath v Buštěhradu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath v Buštěhradu. | foto: www.davidrath.cz

PRAHA Losovací zařízení, které podle policie pomohlo stíhané skupině kolem exhejtmana Davida Ratha zmanipulovat veřejné zakázky, zmizelo. Beze stopy. Údajně si jej odnesli maskovaní muži. Losovací počítač, respektive jeho elektronická data přitom mohla detektivy přivést na stopu dalších podezřelých zakázek.

O záhadném zmizení se policisté podle zjištění serveru Lidovky,cz dozvěděli teprve nedávno, když si na výslech předvolali jednatele společnosti Ve-zak Otakara Čmelinského.

Přístroj prostě není
Čmelinský, který vlastnil losovací zařízení, se podílel na výběru vítěze veřejné zakázky na opravu gymnázia v Rathově Hostivici. Vyšetřovatelé už před pár týdny kvůli tomuto tendru obvinili pět lidí v čele s Petrem Kottem, jenž si podle odposlechů za cinklou zakázku  převzal úplatek ve výši 2,8 milionu korun. Vybrat tu 'správnou' firmu - konkrétně společnost Pohl - pomohl právě přístroj od Čmelinského.

PSALI JSME

Jenže nyní Čmelinský vyšetřovatelům a advokátům při výslechu řekl, že přístroj nemá. A do protokolu nadiktoval, že o něj přišel už před časem. Údajně jej navštívili neznámí muži a přístroj si odnesli. Na odchodu prý přidali výhrůžku: Pokud věc oznámí na policii, jeho děti se nemusí vrátit ze školy.

Čmelinský podle svých slov proto dlouhou dobu mlčel. „Žádnou krádež jsme na této adrese nevyšetřovali,“ potvrdila serveru Lidovky.cz policejní mluvčí Jana Rösslerová. Šance, že se policii s časovým odstupem podaří přístroj vypátrat, je minimální. Zvlášť když samotný Čmelinský odmítl ke zmizení prozradit více detailů s tím, že se bojí o svou rodinu.

Navíc i samotnému Čmelinskému ztráta vyhovuje. Podílel-li se vědomě na manipulacích, zmizel klíčový důkaz, který by jej mohl zařadit na seznam obviněných. Komu dalšímu se to mohlo hodit? „O tom se dá spekulovat celé hodiny, ale já nemám žádný rozumný podklad, na němž bych tu spekulaci postavil,“ reagoval advokát Tomáš Sokol, jenž zastupuje Kotta i jeho obviněnou partnerku Kateřinu Pancovou.

A současně zpochybnil, že by zmizení přímo souviselo s hostivickou větví kauzy Rath. "Já si nedovedu představit, jak by mohlo. Nevím, že by s tím moji dva klienti byli dáváni do souvislosti."

Podezřele velké štěstí
Ztráta losovacího počítače nejspíš nevadí podnikatelské skupině kolem administrátorské firmy ML Compet, která byla ve Středočeském kraji dvorním organizátorem veřejných zakázek a jejíž šéfka představenstva Lucie Novanská je mezi stíhanými. V minulosti administrátorské soukolí ovládal boxer a stíhaný podnikatel Filip Bušina, v současnosti patří Miroslavu Lepilovi, jinak donedávna vlivném členovi ČSSD. A tato skupina si na samotné losování najímala zpravidla Čmelinského, který už dřív čelil podezření, že jeho losovací zařízení není dostatečně zabezpečeno proti manipulaci. Někteří stavebníci totiž měli při losování podezřele velké štěstí.

Ač se vše odehrávalo v Rathově kraji, jeho advokáty poslední incident nechává v klidu.  "Našeho klienta se to netýká," řekl pouze Rathův právník Adam Černý. Exhejtman je totiž stíhaný za korupci při tendrech v Buštěhradě a nemocnicích. Nikoliv za hostivické gymnázium.

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!