Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kdosi ukradl losovací zařízení z kauzy Rath

David Rath v Buštěhradu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath v Buštěhradu. | foto: www.davidrath.cz

PRAHA Losovací zařízení, které podle policie pomohlo stíhané skupině kolem exhejtmana Davida Ratha zmanipulovat veřejné zakázky, zmizelo. Beze stopy. Údajně si jej odnesli maskovaní muži. Losovací počítač, respektive jeho elektronická data přitom mohla detektivy přivést na stopu dalších podezřelých zakázek.

O záhadném zmizení se policisté podle zjištění serveru Lidovky,cz dozvěděli teprve nedávno, když si na výslech předvolali jednatele společnosti Ve-zak Otakara Čmelinského.

Přístroj prostě není
Čmelinský, který vlastnil losovací zařízení, se podílel na výběru vítěze veřejné zakázky na opravu gymnázia v Rathově Hostivici. Vyšetřovatelé už před pár týdny kvůli tomuto tendru obvinili pět lidí v čele s Petrem Kottem, jenž si podle odposlechů za cinklou zakázku  převzal úplatek ve výši 2,8 milionu korun. Vybrat tu 'správnou' firmu - konkrétně společnost Pohl - pomohl právě přístroj od Čmelinského.

PSALI JSME

Jenže nyní Čmelinský vyšetřovatelům a advokátům při výslechu řekl, že přístroj nemá. A do protokolu nadiktoval, že o něj přišel už před časem. Údajně jej navštívili neznámí muži a přístroj si odnesli. Na odchodu prý přidali výhrůžku: Pokud věc oznámí na policii, jeho děti se nemusí vrátit ze školy.

Čmelinský podle svých slov proto dlouhou dobu mlčel. „Žádnou krádež jsme na této adrese nevyšetřovali,“ potvrdila serveru Lidovky.cz policejní mluvčí Jana Rösslerová. Šance, že se policii s časovým odstupem podaří přístroj vypátrat, je minimální. Zvlášť když samotný Čmelinský odmítl ke zmizení prozradit více detailů s tím, že se bojí o svou rodinu.

Navíc i samotnému Čmelinskému ztráta vyhovuje. Podílel-li se vědomě na manipulacích, zmizel klíčový důkaz, který by jej mohl zařadit na seznam obviněných. Komu dalšímu se to mohlo hodit? „O tom se dá spekulovat celé hodiny, ale já nemám žádný rozumný podklad, na němž bych tu spekulaci postavil,“ reagoval advokát Tomáš Sokol, jenž zastupuje Kotta i jeho obviněnou partnerku Kateřinu Pancovou.

A současně zpochybnil, že by zmizení přímo souviselo s hostivickou větví kauzy Rath. "Já si nedovedu představit, jak by mohlo. Nevím, že by s tím moji dva klienti byli dáváni do souvislosti."

Podezřele velké štěstí
Ztráta losovacího počítače nejspíš nevadí podnikatelské skupině kolem administrátorské firmy ML Compet, která byla ve Středočeském kraji dvorním organizátorem veřejných zakázek a jejíž šéfka představenstva Lucie Novanská je mezi stíhanými. V minulosti administrátorské soukolí ovládal boxer a stíhaný podnikatel Filip Bušina, v současnosti patří Miroslavu Lepilovi, jinak donedávna vlivném členovi ČSSD. A tato skupina si na samotné losování najímala zpravidla Čmelinského, který už dřív čelil podezření, že jeho losovací zařízení není dostatečně zabezpečeno proti manipulaci. Někteří stavebníci totiž měli při losování podezřele velké štěstí.

Ač se vše odehrávalo v Rathově kraji, jeho advokáty poslední incident nechává v klidu.  "Našeho klienta se to netýká," řekl pouze Rathův právník Adam Černý. Exhejtman je totiž stíhaný za korupci při tendrech v Buštěhradě a nemocnicích. Nikoliv za hostivické gymnázium.

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Najdete na Lidovky.cz